Český Rybář
BEZ LOPATKY!? / žádný problém!
K lovu velkých okounů už jsem použil nespočet metod, ale kdybych měl vybrat tu nejoblíbenější, asi bych volil chytání s bezlopatkovými wobblery typu crankbaits. Proč? Prostě proto, že je opravdu zábavné, lovíte aktivně a pokryjete s ním spoustu vodní plochy kolem.
Jednoduše mám rád pohyb kolem vody, spoustu nahazování a lov s crankbaity je přesně tím, s čím si obojího opravdu užiji. Je to návykový rybolov, při kterém zažijete spoustu rychlých a tvrdých ataků na vaše nástrahy. A nezřídka při něm přijde velké překvapení v podobě slušného candáta nebo štiky. Pravda… není to metoda pro každý den, ale když se sejdou dobré podmínky, přináší tento způsob přívlače s nápadně se pohybujícími nástrahami velmi slušné výsledky.
Myslím si, že moc rybářů bezlopatkové wobblery k lovu okounů nepoužívá, takže bychom si na začátku mohli vysvětlit, v čem spočívá jejich kouzlo. Jak už jejich název napovídá, chybí lopatka, takže abychom je dostali vodním sloupcem ke dnu, musíme použít potápivé verze. Očko pro upevnění vlasce (šňůry) není posazeno vepředu, ale spíše nahoře za hlavou, což vám umožňuje lovit hlouběji, když se rozhodnete, klidně vertikálně. Já ale chytám především ze břehu, protože to je způsob, který mě baví.
Vybrat si můžete ze široké nabídky nejrůznějších značek, mými favority jsou především dva crankbaity, konkrétně Spro Aruku Shad 75 a Salmo Zipper (4,5 cm). Oba disponují slušnou hmotností (21 a 9 g), takže s nimi nahodím relativně daleko a mohu lovit ve větší hloubce. Navíc patří mezi zvukové wobblery, což znamená, že mají v těle jakési chrastítko, takže na svou přítomnost upozorní ryby ze širokého okolí. Když po náhozu začnete navíjet, crankbaity silně vibrují a působí ve vodě slušný rozruch. V součinnosti se zvukovými efekty jsou pro okouny hodně dráždivé.
Jak už jsem zmínil, rád používám tyto nástrahy i proto, že s nimi mohu nahazovat daleko a rychle, což je potřeba, když jsou okouni rozptýleni na velké ploše a já musím najít jejich stanoviště. Výhodou je i fakt, že díky své hmotnosti klesají ke dnu opravdu rychle. A právě při propadu (během kterého je třeba neustále udržovat s nástrahou kontakt) přicházejí záběry nejčastěji! Když ale crankbait dopadne bez povšimnutí na dno, začínám přitahovat a oživuji nástrahu pohyby prutu a různými záškuby. Současně ji zvedám ode dna a nechávám znovu propadnout. Po každém zvednutí prutu pak několikrát otočím kličkou navijáku, a než vlasec zase dopnu, nástraha znovu cestuje sloupcem ke dnu. Je to ideální styl, pokud prochytávám místa podél podvodních zlomů, a mohu ho praktikovat až do doby, než přitáhnu wobbler zpět na mělčinu, takže propátrám slušný kus vody před sebou. Samozřejmě že s crankbaity můžete lovit i ve sloupci, pokud zjistíte, že okouni opustili své úkryty u dna a aktivně loví. Vibrace a zvuky, které wobblery produkují, je dokážou vydráždit na velkou vzdálenost. Ať už tedy chytáte nad rybami nebo pod nimi, nemusíte mít strach, že by si nástrahy nevšimly! Pokud lovíte v místech, kde jsou nějaké podvodní překážky, veďte wobblery opatrně nad nimi. Když tak neučiníte, víte, jak vaše nástrahy skončí! Věřte crankbaitům a ony vám přinesou pěkné úlovky. Pokud vaše důvěra stále pokulhává, vězte, že díky vibracím a zvukovým efektům s nimi s úspěchem lovím i po setmění.
Vzpomínám si na jeden den, kdy jsem měl natáčet dokumentární pořad pro holandskou televizi, takže tlak na úspěšný výsledek lovu byl enormní. Stanovený cíl – chytit před televizním štábem ze břehu velkého okouna! Přijal jsem výzvu a vzal celý tým k jedné z mých oblíbených lokalit, což je pískovna, kde se mi v poslední době opravdu daří, a to i v chladném období roku. Propátrával jsem crankbaity vodu před sebou, ale jako na potvoru záběr ne a ne přijít. Po nějaké chvíli ke mně přišel zvukař s tím, že mi musí upravit mikrofon. Přestal jsem navíjet a nástraha asi v poloviční vzdálenosti od břehu rychle klesala ke dnu. Chlapík mi začal něco tvořit na límci, ale právě v tu chvíli jsem ucítil lehké oždibování nástrahy. Nástraha sice ležela na dně, ale já přesto přisekl a na druhém konci vlasce ucítil slušnou rybu. O několik desítek vteřin později vklouzl do podběráku okoun 49,5 cm a celý štáb si s úlevou oddychl! Po této zkušenosti někdy nechávám své nástrahy jednu dvě sekundy ležet na dně. Vypadá to sice podivně, ale tímto způsobem už jsem ulovil pěknou řádku ryb. Třeba jim nástraha spočívající na dně připomíná ukrývající se rybku! Metodu „wobbleru na dně“ zkouším vždy několikrát v průběhu přitahování nástrahy ke břehu, a i když je to těžko uvěřitelné, tento styl funguje.
Pokud nastane špatné, podmračené a větrné počasí, je to pro mne důvod k nasazení crankbaitů. Dokonce bych řekl, že ve špatných povětrnostních podmínkách slavím největší úspěchy. Okouni bývají za podmračených a větrných dnů aktivní, vlny lehce přikalí vodu a oni vyráží nahánět lehce dezorientované rybky. Pro rybáře není silný vítr velkým přítelem, protože nemůže naplno využít výhody léty vytříbených technik lovu. Nebojte se, s bezlopatkovými wobblery nemusíte být zrovna mistři světa. Lovil jsem s nimi, když mě protivítr šlehal do tváře a do pasu mne zalévaly vlny, a přesto se mi dařilo udržovat s nástrahami kontakt. Ve vodě kladou crankbaity docela velký odpor, čehož můžeme využít agresivním vedením, při kterém neustále cítíme, co se s nástrahou děje. Normálně chytám se špičkou prutu nahoře, ale při silném větru ji skloním k hladině, abych oslabil jeho vliv na vlasec.
Vzpomínám na jeden bouřlivý den, kdy by člověk ani psa nevyhnal. U vody nebyla ani noha! Foukal extrémně silný vítr, ale teplota se držela na docela přijatelné úrovni. Začali jsme chytat s kick back rigem a gumovou nástrahou, ale ryby nebraly. Došlo tedy na přezbrojení na crankbaity a změnu místa. Obešli jsme lokalitu na návětrnou stranu, kde vlny vodu mírně zkalily, a doufali, že vítr požene menší rybky směrem k nám. A za nimi se samozřejmě pustí okouni! Byla to pravda a na konci dne činil součet našich úlovků 20 krásných pruhovaných dravčíků. Okouni útočili tvrdě i v mělčích partiích u břehu a jednoho jsem dokonce zasekl ve vzduchu, když doslova vylétl z vody za wobblerem, který u mých nohou vyskočil nad hladinu.
V průběhu let jsem vyzkoušel nespočet prutů i montáží, ale loni mi padl do oka proutek, který se chová přesně tak, jak potřebuji. Zní to asi divně, ale jedná se o dropshotový speciál a hned vysvětlím, proč jsem si jej tak oblíbil. Okouni totiž atakují nástrahu opravdu drsně, ale protože je wobbler Aruku doopravdy velký, často se jim ho nepodaří dobrat. Menší kusy někdy zůstanou viset na háčku za krajíček tlamky. Musím říct, že rybu téměř vždy zdolávám tak rychle, jak mi to okolnosti dovolí (můj kamarád Mick vždycky vtipkuje, že okouny tahám rychlostí vhodnou pro zdolávání muskalung), ale ne v případě použití crankbaitů. Došlo mi totiž, že od té doby, co na ně lovím, jsem už při zdolávání přišel o slušné množství ryb. Teď tedy po záseku pěkně povolím brzdu a volně přitahuji rybu k podběráku. A jsme zpátky u dropshotového prutu. Ten totiž disponuje jemnou špičkou, která velmi dobře absorbuje obvyklé okouní třepání hlavou, čímž redukuje možnost vyříznutí. Zároveň má pevný blank, takže se nemusíte bát do něj opřít při záseku nebo při zdolávání větší ryby. Mým oblíbencem se proto stal Terminator Pro Dropshot o délce 270 cm s vrh. zátěží 7–28 g. Zvládne všechny typy nástrah, které používám, a je dost silný, abych s nimi nahodil hodně daleko, když potřebuji. Délka prutu je pro mne rovněž důležitá, protože mi pomáhá při manévrování s nástrahou podél zlomů, které bývají velmi často pokryty mušlemi. A ty nejsou ke šňůře příliš přátelské!
Celou sestavu doplňuje kvalitní naviják vel. 2500, na jehož cívce mám navinutou oděruvzdornou pletenou šňůru, kterou při chytání nad poli mušlí nebo v úsecích s mnoha vázkami oceníte. Pokud lovím na lokalitě, kde se dá předpokládat výskyt štik, přidávám samozřejmě tenké lanko, protože jednak nechci přicházet o nástrahy a také netoužím pomalu zabíjet štiku, které mé háčky sešily tlamu nebo jícen. Tam, kde je riziko útoku štiky malé, chytám jen s fluorocarbonovým návazcem, který slušně odolává mušlím a hranám zlomů.
Vždy si připravuji podběrák do těsné blízkosti, abych mohl rybu podebrat hned, jak ji dostanu na hladinu. Asi dobře víte, jak silně některé ryby třepou hlavou, zvláště ve finální fázi souboje. Těžký wobbler není zas tak těžké vyklepat, tak držte rybu u dna, jak nejdéle to jde, a pokuste se ji podebrat, jakmile se objeví na hladině. Minimalizujete tak ztráty ryb, které ve finále mrzí dvojnásob.
Použití wobblerů Aruku a Zipper
Zipper (4,5 cm; 9 g)
- kratší hody
- do mělčin ihlubší vody
- do klidné vody
- střední aktivita ryb
Aruku Shad 75 (7,5 cm; 21 g)
- střední a daleké hody
- středně hluboké i hlubší partie
- klidná hladina i vlny
- vysoká aktivita ryb
Výhody bezlopatkových crankbaitů
- jednoduchý lov i bez předchozích zkušeností
- výborné do špatného počasí i silného větru
- dobře viditelné i slyšitelné
- náhozy pokryjete velkou plochu
- možnost lovu v různých hloubkách
- výborné na okouny, ale i další druhy (štika, candát, bolen)
- dobře se s nimi nahazuje
Nevýhody bezlopatkových crankbaitů
- díky svému chodu častěji váznou na místech s překážkami
- lov s nimi je návykový…, budete zanedbávat ostatní nástrahy