Český Rybář

FENIX HM51R RUBY v testu Českého rybáře

/ Testy / Text: Radek Diviš / Foto: Radek Svatoš a archiv Českého rybáře

Musím říci, že čelové lampy značky Fenix patří k tomu nejlepšímu a nejinovativnějšímu, co si na současném trhu v tomto segmentu můžete pořídit. Mají velmi kompaktní design, nadprůměrný výkon, víceúčelové využití a především jsou báječně zpracované. Nejinak tomu je u novinkového modelu HM51R Ruby (mimochodem vycházejícího ze známého modelu HM50R), který přede mnou leží na redakčním stole. Jaký asi bude? Pojďme tento výrobek prověřit při jedné ze zahraničních výprav z pohledu běžného, ale i ambicemi nabitého rybáře.

Čelovky jsou z rybářského úhlu pohledu důležitým doplňkem nejen pro sváteční kolegy, kteří dvakrát za sezonu vyrazí na jaře na úhoře. Mnoho rybářů je využívá celkem pravidelně a pro ty skutečně aktivní, kteří dorážejí k vodě ještě za tmy a za tmy se od vody vracejí, jsou čelovky skutečně stěžejní součástí rybářské výbavy. Vzhledem k tomu, že si až na pár černých výjimek chodíme do přírody většinou odpočinout, což s sebou přináší i trochu snížený práh vnímání, je jedním z nejdůležitějších aspektů mechanická odolnost a odolnost proti vodě. Tady je to pro multifunkční čelovou lampu HM51R Ruby do puntíku splněná mise, protože díky ultralehkému tělu vyrobenému z leteckého hliníku s anodizovaným povrchem, který je odolný dokonce i proti poškrábání, vydrží i nešetrné zacházení a běžné pády. Nic se samozřejmě nestane, spadne-li nám do vody, protože je vodotěsná do dvou metrů podle standardu IP68. Další důležitý parametr představuje výkon. Nás rybáře nejvíce zajímá největší a nejmenší. Osobně mě přepínání mezi jednotlivými režimy moc nebaví, na můj vkus je jich všude moc, ale chápu, že pro jiné sporty a outdoorové aktivity mohou být podstatné. Stejně by to mohlo zaznít z druhé strany ohledně červeného světla. To je ovšem pro nás rybáře velmi důležité, protože neplaší ryby. Zde je tedy nový model značky Fenix vybaven dokonale.           

Technicky je na tom Fenix HM51R Ruby výtečně. Jako velmi výkonná nabíjecí čelovka nabízí světelný tok až 500 lumenů s dosvitem 85 metrů. Oproti „sesterskému“ modelu HM50R je navíc vybavena i červenými LED diodami. O napájení se stará jeden nabíjecí akumulátor typu RCR123A, který se dobíjí přímo ve svítilně přes micro-USB konektor. Pro dlouhodobější výpravy je důležitý fakt, že lze k napájení alternativně používat i jednorázovou lithiovou baterii CR123A. Ta by asi neměla chybět ve výbavě pro případ, kdyby nastal „blackout“ a selhaly všechny moderní technologie dobíjení. V ovládacím tlačítku je navíc indikační LED dioda, díky které budete okamžitě vědět, kdy akumulátor dobít. Dalším praktickým detailem je magnetická koncovka svítilny, pomocí které ji lze snadno uchytit na kovových plochách. HM51R umí sedm různých výkonových režimů osvětlení. Ten nejslabší vydrží údajně až 110 hodin. Pro zaručení stálého světelného výkonu i při snižování napětí v baterii se svítilna napájí digitálně kontrolovaným konstantním proudem. Díky celokovové konstrukci, zajišťující vysokou odolnost i optimální chlazení, je čelovka plně vodotěsná dle standardu IP68 až do hloubky 2 metry pod vodou. Výjimečnou praktičnost podtrhuje také možnost vyjmutí světla z hlavového držáku a jeho používání coby malé kapesní svítilny.

Omlouvám se, ale budu se teď v mnoha aspektech hodnocení v praxi opět opakovat. Člověk samozřejmě ocení nejen lehkost a kapesní rozměry, ale i velmi snadné jednotlačítkové ovládání, které lze pohodlně obsloužit jednou rukou, a praktické možnosti dobíjení akumulátoru. Velkým plusem je i přítomnost červeného světla, což my rybáři kvitujeme s velkým povděkem. Z hlediska konkrétního rybářského využití poslouží Fenix HM51R Ruby zejména na dlouhodobých výpravách za kapry nebo sumci, při nočním lovu úhořů a mníků, letním brzkém ranním i nočním rybolovu, ranním a večerním spouštění/vytahování lodě a asi jako u každé jiné výkonné čelovky bychom našli mnoho dalších situací, kdy nám bude za snížené viditelnosti bezpečnou oporou. V rámci „nerybářského“ života je HM51R Ruby samozřejmě ideálním společníkem pro různorodé sportovní aktivity (noční běh, lyžování, cyklistiku), výlety do přírody či použití v domácnosti nebo práci. Při týdenním ostrém testu na známé španělské řece Ebro jsem čelovku Fenix HM51R Ruby z hlavy téměř nesundal. Rybaření bylo totiž vzhledem k panujícím povětrnostním podmínkám efektivní pouze za svítání a při soumraku, a tak jsem měl oporu, která spolehlivě a bez jakéhokoliv zaváhání po celou dobu 100% fungovala. Za mě na výbornou a mohu jen vřele doporučit!   

Technické parametry:

 • prémiová výkonná LED Cree XP-G3s neutrálním odstínem světla (4500 K) a životností 50 000 hodin a dvě červené LED Everlight
 • čtyři režimy bílého světla: 500 lumenů(1,3 hodiny) / 150 lumenů (2,8 hodiny) / 30 lumenů (13,3 hodiny) / 3 lumeny (110 hodin) (měřeno s Li-ion akumulátorem Fenix RCR123A s kapacitou 700 mAh [součást balení])
 • tři režimy červeného světla: 4 lumeny(30 hodin) / červené blikání 4 lumeny / SOS (měřeno s Li-ion akumulátorem Fenix RCR123A s kapacitou 700 mAh [součást balení])
 • napájení – jeden Li-ion akumulátor RCR123A / 16340nebo jedna jednorázová CR123A baterie
 • ochrana proti přehřátí – provoz na nejvyšší režim je omezen na 5 minut v kuse, poté svítilna sama sníží výkon na 200 lumenů
 • digitální konstantní regulace výkonu
 • nabíjení micro-USB 5 V / 1 A
 • plynulý světelný kužel s dosvitem až 85 metrů(1800 cd)
 • rozměr – 70 x 33 x 28 mm (včetně držáku)
 • hmotnost – 77 gramů (včetně popruhu a akumulátoru)
 • indikace kapacity akumulátoru a upozornění na nízké napětí
 • paměť zapne svítilnu vždy v posledním nastaveném režimu (platí pro bílé i červené světlo)
 • magnetická koncovka (čelovku lze upevnit na cokoliv železného)
 • ochrana proti přepólování
 • komfortní popruh s reflexními prvky
 • jednoduché ovládání jedním spínačem
 • tělo vyrobené z vysoce pevné slitiny leteckého hliníku
 • povrch silně odolný vůči mechanickému poškození (Type III hard anodized)
 • nárazuvzdorné, prachuvzdorné a vodotěsné provedení dle standardu IP68
 • kvalitní TIR optika s vysokou propustností světla
 • součásti balení – čelovka HM51R, akumulátor ARB-L16-700, náhradní o-kroužek, náhradní gumová krytka nabíjecího konektoru, nabíjecí USB kabel
 • k čelovce lze dokoupit pouzdro Fenix APB-20

Všechny parametry svítilny (světelný tok, doba provozu na baterie, vodotěsnost, dosvit a nárazuvzdornost) jsou změřeny v souladu s normou ANSI/NEMA FL 1-2009.

Naši partneři