Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Okounci jsou skvělé sportovní ryby, ale popravdě, ještě před několika lety bych tuto větu nevypustil z úst. Donedávna byl pro mne totiž okounek pstruhový neprávem hýčkanou a rozmazlovanou americkou rybou. V současné době jsem ale musel svůj názor poopravit.

Ve druhé části našeho povídání o trávicí soustavě ryb si nejprve představíme tzv. přídatné trávicí žlázy, tvořené u ryb játry a slinivkou břišní, a poté se zaměříme na specifika výživy a potravního chování ryb – tedy témata, která se bezprostředně dotýkají i nás sportovních rybářů, protože – zjednodušeně řečeno – jen taková ryba, která je ochotna přijímat potravu, se při lovu s udicí stává naší potenciální kořistí.

 

Jestliže jste se jednou rozhodli pro lov feederovým prutem, pak zcela jistě počítáte s tím, že během tohoto lovu budete používat také krmítka. Na trhu najdete několik typů a ne do všech se připravují směsi stejně. Pokud tedy připravujete vnadicí směs do krmítka, je třeba si ujasnit několik věcí, abyste připravili směs naprosto perfektně a vyhnuli se nepříjemným problémům, například takovým, že směs nevypadává z krmítka a nepracuje, jak má a jak by mohla.

 

Troufám si tvrdit, že treska je v obecném kontextu nejoblíbenější rybářský úlovek. Díky svému rozšíření, rychlému růstu a určitě ne v neposlední řadě kvůli nepochybným kulinářským kvalitám, je treska obecná na pomyslné špičce hitparády evropských milovníků mořského rybolovu.

 

Přesný výklad názvu elektrický agregát přináší česká technická norma ČSN EN 60335-2-86 – je to technické zařízení, které umožňuje zavést do vody elektrický proud pro účely chytání ryb nebo vytváření překážek proti všem ve vodě žijícím organismům. Tato norma také popisuje požadované technické a konstrukční provedení elektrických agregátů.

 

Když se zeptáte českých rybářů, jestli se naviják dává pod prut nebo nad prut, většina si jen zaklepe prstem na čelo a poznamená něco ve smyslu, kdože to kdy viděl – naviják nad prutem.

 

Horké letní dny nebývají právě ideální pro lov ryb. Je celkem jedno, hledáme-li důvody ve vyšší teplotě vody, zvýšeném počtu rekreantů nebo v dalších faktorech... faktem zůstává, že aktivita ryb vzrůstá až s večerním ochlazením, a to je ten správný čas pro přelstění nějakého toho letního dravce.

 

Pelety jsou při lovu kaprů jednou z nejúspěšnějších návnad a nástrah posledního desetiletí. V čem spočívá jejich účinnost? S jakými druhy pelet se můžete setkat? Jaké mají výhody a nevýhody? Jaké je jejich optimální použití?

 

Z klidného spánku mne probouzí očekávaný a zároveň nevděčný zvuk budíku. Dívám se na hodinky, čas ukazuje 4:00. Hlavou mi probleskne myšlenka, zda jsem zcela zdráv, když jsem dobrovolně ochoten o víkendu vstávat tak brzy.

 

Přijímání, zpracovávání a vylučování potravy patří mezi nejzákladnější životní funkce všech živočichů. Podoba trávicí soustavy se pochopitelně liší podle vyvinutosti organismu a způsobu a typu přijímané potravy.

 

Nový rybářský kemp s poetickým jménem Buena Vista (v překladu krásná vyhlídka) poskytuje pestrou paletu služeb všem, kteří se rozhodnou strávit svou dovolenou v jedné z rybářsky nejatraktivnějších evropských lokalit Pyrenejského poloostrova, na přehradě Embalse de Mequinenza na řece Ebro.

Mnoho se mluví o tom, jakou barvu by měla mít ta která směs, jaká barva je vhodná pro jednotlivé rybí druhy nebo roční období. Ve svém názoru vždycky najdete spojence, ale setkáte se i s takovými, kteří mají jinou zkušenost. Na mnoha věcech se ale shodnete, a tak to vypadá, že je téměř vše už poměrně jednoznačně dáno, a že pokud se budete řídit nastavenou šablonou, nemůžete už v podstatě nic pokazit.

 

Díval jsem se z okna na teploměr a nevěřil svým očím. Teplota se pomalinku vyšplhala k 19 °C a nádherné hřejivé počasí nedávalo znát, že je teprve první polovina března. Jako blesk mi hlavou proběhla otázka, zda již nerozmrzl můj oblíbený stoják nedalo Plzně, kam rád jezdím prověřit kondici místních duháků.

 

Elektrický agregát patří mezi velmi efektivní zařízení pro lov ryb. Přestože se většina jeho uživatelů domnívá, že se jedná o moderní technické zařízení, které bylo vyvinuto ve druhé polovině dvacátého století, první patent na zařízení pro lov ryb byl udělen již v 80. letech 19. století.

 

V posledních letech si často nahlas stěžuji, že zatímco v době mých rybářských začátků mi chyběly zkušenosti, informace a pořádné vybavení, takže jsem si musel složitě hledat cestu k rybímu bohatství okolních řek, dnes je tomu přesně naopak.

 

Občas mne přepadnou myšlenky, ve kterých hledám odpovědi na různé otázky spojené s lovem mých milovaných kaprů. Na jednu z nich, týkající se univerzálnosti nástrahy, jsem dlouho zvažoval odpověď.

 

Jako je tomu i u jiných živočichů, vznikají také v rybím těle v průběhu metabolických procesů škodlivé zplodiny a nadbytečné látky, kterých se organismus musí zbavit.

 

Hracholuská přehrada, nacházející se 20 km od Plzně, tvoří velmi důležitý rybářský revír pro místní rybáře, prahnoucí po nevšedním rybářském zážitku.

 

Kdo by chtěl, aby byla jeho vnadicí směs prostě neodolatelná? Asi každý, a proto se snažíme své krmení všemožně zatraktivnit tak, aby každá ryba plující okolo krmeného místa ucítila tu neodolatelnou vůni a zůstala na našem lovišti co možná nejdéle. Čím déle se budou ryby na lovišti zdržovat, tím větší šanci na jejich ulovení máme.

 

S touto otázkou si určitě nemálo rybářů láme hlavu. Znáte to. Navnadíte a čekáte na záběr. Nad Vaším lovištěm se začnou dělat kruhy, sem tam vystoupí bubliny od ryjících kaprů, sem tam i nějaký vyskočí.

 

01 .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 .. 27
Naši partneři