Český Rybář

KDO HLEDÁ... NAJDE! / jak najít správné místo k lovu

/ Kapři / Text: Tom Dove / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Fráze „tohle je nejdůležitější pro rybolov“ se používá téměř u všeho, co s rybařením nějak souvisí, od výběru háčku po volbu správné nástrahy. Nalezení správného místa k lovu je rovněž jednou z nejdůležitějších rybářových činností, nemyslíte?

Nebudete-li totiž na fleku, kde se ryby vyskytují, příběh skončí dříve, než začal. Kapry můžeme ulovit i bez háčku (třeba do čeřenu nebo do lasa), ale na místě, kde se nepohybují, jsme jednoduše zbyteční!

Otázku, kde přesně hledat ryby při jednotlivých vycházkách k vodě, není jednoduché zodpovědět, protože závisí na mnoha různých, průběžně se měnících aspektech. Ve zkratce se ale dá říct, že existuje několik základních pravidel, která vám při výběru správného lovného místa dobře poslouží v průběhu celé sezony. Pokusím se tedy odpověď příliš nekomplikovat, protože každý rybář ví, že když už přijde ke břehu zvolené lokality, může nastat spousta nejrůznějších situací. Lokalizace ryb je ale z 80 % dílem správného přemýšlení, a při další návštěvě stejného revíru pak 80 % úspěchu činí to, že si jednotlivá dobrá lovná místa prostě zapamatujete z předchozích vycházek. Při každém výletu se ale ujistěte, že zvolené místo je to pravé ořechové. Sledujte známky pohybu ryb na dané lokalitě a velmi důležité je ujasnit si, kde začít s hledáním dobrého místa s ohledem na předešlé vycházky.

Co hledáme

Kapři cestují po revíru mnoha rozličnými cestami, a proto je důležité vědět, na co se vlastně soustředit. Asi nejjednodušší cesta k tomu, abychom objevili, kde vlastně aktuálně jsou, je pozorování jejich výskoků nad hladinu. Pozorováním hladiny tedy naše pátrání pravidelně zahajujeme. I když se jedná o naprostý základ při lokalizaci kaprů, často sleduji rybáře, kteří na tuto činnost u lokality zapomínají. Je to škoda, protože výskoky nad hladinu signalizují přítomnost kaprů dost jasně a skutečnost, že jsme schopni se podle toho aktuálně zařídit, může znamenat buďto den bez záběru, nebo třeba fantastickou rybařinu po celý víkend. Hladinu sledujte vždy, když se dostanete k vodě.

Většinou ale není tak jednoduché ryby objevit, a proto se musíme soustředit na další známky signalizující jejich přítomnost. Krmící se kapry můžeme odhalit díky bublinám vycházejícím ode dna nebo podle charakteristických vlnek na klidné hladině způsobených hřbetní ploutví. Kapři při krmení rozrývají dno a nad takovým místem můžeme pozorovat zákal, bubliny a drobné částečky, které často vystoupají až k hladině. Pokud se vám podaří vypozorovat podobné známky aktivity ryb, udělali jste důležitý krok k úspěchu a na takové místo můžete s důvěrou nahodit.

Počasí

Klimatické podmínky jsou bezesporu velmi důležité. Dobrý rybář by se měl snažit nastudovat schémata či modely chování a zvyků kaprů s ohledem na vývoj počasí. Jedním z nejdůležitějších klimatických jevů je vítr, který tlačí ryby do určitých částí revíru, a v závislosti na tom, zdali je to do dostupnějších nebo hůře chytatelných partií lokality, se zvyšují (nebo snižují) i naše šance na úspěch. Vypadá to, že kapři mají vítr rádi a reagují na něj o to víc, čím je studenější. Ne že by tedy hned odpluli na návětrnou stranu, to rozhodně ne, ale změna směru větru je téměř vždy donutí k pohybu a opuštění současné pozice.

Vítr obecně má na počasí větší vliv než cokoli jiného. Co se týče toho nejběžnějšího jihozápadního, tak ten většinou přinese fantastické počasí pro rybáře. Tedy ne proto, že můžeme líně vysedávat u prutů a opalovat se, ale probudí aktivitu ryb a tím i jejich chuť se krmit. Když přidáme mírně podmračené počasí se slabounkým větrem, jsou to přesně ty dny, kdy se vyplatí vyrazit k vodě. Kapři často následují vítr z jihu a jejich cesty končí v těch částech revíru, kam je proudění vzduchu „natlačí“. A tam se většinou (kvůli počasí, které jihozápadní vítr přináší) začínají i důvěřivě krmit.

Severní vítr přináší podobné počasí, snad jen chladnější s větším množstvím srážek. Skvělý může být zvláště v teplých letních měsících, kdy často přinutí apatické ryby pustit se s novou vervou do krmení. Za tepla se rybám moc nechce dělat cokoli, ale příchod podmračeného  počasí v nich často vzbudí chuť ke krmení. Tak mějte oči otevřené zvláště na návětrných partiích revíru.

Východní vítr bývá pro rybáře špatný. Velmi často s sebou nese vyšší tlak a jasnou oblohu, což nebývají právě ideální rybářské dny. Tedy pokud nemáte v oblibě lov se splávkem, speciálně v létě. V chladném období roku se při východním větru můžeme těšit na jasné chladné dny, což pro mne v praxi znamená lov se zig rigy. Prostě... východní vítr není pro lov ideální, ale když už jste u vody, tak při jasném počasí obraťte svou pozornost spíše k mělčím partiím zvolené lokality.

Na závěr povídání o větru a jeho vlivu na rybolov vše shrnu na následujících řádcích. Důsledně sledujte dění ve vodě a sami brzy uvidíte, jak velké rozdíly v pohybech a chování ryb způsobuje změna směru proudění vzduchu. Pokud jednou zjistíte, jak na jednotlivé změny ryby reagují, brzy pochopíte, do které partie lokality (a za jakého počasí) nahodit. Tyto znalosti vám mohou pomoci i ve chvílích, kdy ve vodě není nic moc k vidění.

Lov ve vázkách a u ostrůvků

Místa s viditelnými překážkami nebo různé ostrůvky bývají těmi nejnápadnějšími stanovištěmi, která může revír nabídnout, a to pro obě strany – pro rybáře i ryby. Kapři se u nich často zastavují při svých cestách revírem. Díky jejich charakteru je totiž považují za bezpečná místa, kde spolehlivě naleznou úkryt.

Pokud tedy na zvolené lokalitě nezpozorujete žádný pohyb svědčící o pohybech ryb, jsou tato místa ideální pro začátek lovu. Z vlastní zkušenosti vím, že na pozvolně klesajících stranách ostrovů chráněných před větrem kapři velmi často naleznou komfortní místa pro krmení s dostatkem přirozené potravy. Na podobných stanovištích jsem už nachytal hodně ryb a určitě se jim vyplatí věnovat pozornost, zvláště pak na nové, neznámé lokalitě.

Vaší velkou výhodou je i to, že nemusíte nahazovat nijak daleko, což je zřejmě nepochopitelné pro většinu rybářů. Nebojte se nahodit blízko břehu klidně i opakovaně. Ryby se při vyrušení sice ukryjí do různých překážek, ale brzy zase vyrazí za potravou. Zmíním ještě, že je velmi důležité nahodit nástrahu na správné místo. Musíme být přesní, protože i několik centimetrů může hrát velkou roli.

Stromy

Stromy na březích revírů vám poskytnou zdaleka nejvýhodnější pozici, chcete-li kapry aktivně vyhledávat. Využijete-li „bezpečné“ stromy jako pozorovatelnu, budete schopni podívat se pod hladinu a získáte tak nejlepší obrázek o tom, co ryby dělají. Čím výše se dostanete, tím větší přehled budete mít. A pokud toto pozorování zkombinujete s použitím polarizačních brýlí, dozvíte se o situaci pod hladinou vše podstatné.

Oblíbená místa

Je snadné napsat „vyhýbejte se nejnavštěvovanějším místům“, ale nakonec... jsou nejvíce navštěvovaná z nějakého důvodu. Dobré místo je dobré místo a někdy k němu prostě musíme zamířit, abychom dosáhli úspěchu. Neříkám, že je to pravidlo, ale někdy bude tou nejlepší sázkou na jistotu následovat dav! Avšak... i když se většina ryb chytá právě z takovýchto „profláklých“ míst, neznamená to, že nikde jinde v revíru kapři nejsou. Pokud tedy reálná situace říká, že na těch nejlepších flíčcích nelze lovit (kvůli časovému presu, množství rybářů apod.), měli byste mít v rukávu vždy záložní plán, což znamená vybrané náhradní místo lovu. Pokud je ale oblíbené stanoviště (ze kterého se pravidelně chytají ryby) volné, neodmítejte ho tvrdošíjně a otestujte jej.

Přejezdy

Níže popsaná taktika není tím, co bych zkoušel, abych nalezl ryby hned na prvním štontu, ale někdy prostě cítíte, že jste ve správné oblasti, kde věnujete spoustu úsilí přípravě místa, o kterém jednoduše víte, že ho kapři navštěvují. Pokud ale neberou, mohou vše změnit maličkosti. A jednou z nich je správné umístění nástrahy.

Při vymýšlení tohoto článku a všeho, o čem bych chtěl psát, jsem vyrazil na ryby. Na zvoleném jezeře byl skvělý výhled, ale ve vodě se nic moc nedělo, i když místo leželo na návětrné straně. Lovil jsem na pozvolně se svažující straně ostrůvku, ale zatím nespatřil žádné známky aktivity kaprů. Ani po několika hodinách nepřišel záběr, ale zato jsem zaznamenal několik přejezdů. Ty určitě způsobily ryby pohybující se někde mezi špičkou prutu a olůvkem. Pokud tyto přejezdy přichází pravidelně, může to znamenat, že nástraha leží příliš daleko. Pak pomůže jediné... pomalu ji přitáhnout blíž a zkusit nalézt místo, kde se kapři pohybují a přejíždějí vlasec. Přesně to jsem udělal i já a do půlhodiny po této úpravě polohy nástrahy přišly první dva záběry!

Všechny postřehy o situacích a podmínkách při výběru místa lovu v tomto článku bylo nesmírně těžké vměstnat na necelé čtyři strany. Je jich milion a my máme jen nepatrnou šanci, že jedna změna udělá nějaký podstatný rozdíl. V každém případě je ale důležité následující: udržet pozornost, učit se  a nikdy neignorovat známky pohybu ryb, i když vše vypadá skvěle. Jedním okem vždy sledujte vodu a tím druhým změny počasí i dění kolem lokality, abyste měli přehled, jak na vašem revíru chytají ostatní.

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.

PÉČE O ÚLOVEK

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články ...
Naši partneři