Český Rybář

NÁLADOVÍ OKOUNI / aneb 5 top nástrah na ježaté dravce

/ Přívlač / Text: Steffen Schulz / Foto: autor / Překlad: Radek Diviš

Voda se vaří, rybičky v panice o svůj život vystřelují z vody, hladinu začíná pokrývat pěna a rackům se otevírá nebývalá hostina. Tak nějak vypadá perfektní „peklo“, které okouni dokážou pod hladinou rozpoutat.

 

Nyní můžeme do vařící se vody hodit prakticky cokoliv a je téměř nemožné, abychom nic nechytili. Bohužel ale existuje mnoho dní, kdy tito pyšní pruhovaní krasavci naše nástrahy zcela ignorují. A to je důvod poohlédnout se pro klid duše po spolehlivých nástrahách.

Trh s umělými nástrahami nás neustále zavaluje něčím „novým, senzačním a pro ryby neodolatelným“, a tak je stále těžší sbalit si před cestou k vodě přehlednou přívlačovou tašku, která by člověku nevykloubila rameno. Méně je často více a já jsem z pohledu své rybářské praxe skálopevně přesvědčen, že 5 ověřených nástrah je dostatečný počet, abychom zvládli velké okouny zlákat k záběru. Můj výběr je určen výhradně pro aktivní přívlač nahazováním. Nástrahy z měkké gumy prezentuji na jigových háčcích, protože nevidím žádnou jinou a lepší alternativu při cíleném lovu okounů, která by mi reálně dávala větší šanci na kapitální rybu.

Situace u vody

Někdy je těžké ryby ve vodě lokalizovat. To se týká hlavně podzimu, protože v létě a na jaře stojí okouni v mělčí vodě. Dá se tedy říci, že nejsložitější hledání nás potká na podzimních výpravách, kdy jsou pohyby hejn hodně těžko předvídatelné. Během této doby se v závislosti na teplotě vody a potravní nabídce ryby stěhují do hlubších partií. A samozřejmě čím větší lokalita, tím horší lokalizace. Ještě dnes mám v paměti jeden výjimečný říjnový den. Když jsem přicházel k vodě, v ranním příšeří bylo slyšet něco jako plácání na hladině. Déšť to ale nebyl. Na břehu jsem se musel štípnout, abych uvěřil, že se mi to nezdá. Na hladině byly snad všechny malé rybičky z celého jezera. A já měl v ruce pouze prut na gumu. Ano, wobbler by v tu chvíli byl tou nejlepší z nejlepších voleb. Od té doby už nikdy na okouny nevyrážím bez wobblerů Illex Squirrel. Ve výbavě mám mělce potápivé modely a zcela jistě i model DD Squirrel v délce téměř 8 cm. Tento wobbler je úspěšný v jakoukoliv roční dobu, pokud ho okouni zbystří. Menší, ale také velké okouny nenechává nikdy v klidu. Pokud jsou v dané lokalitě okouni pod velkým rybářským tlakem anebo obecně hodně neteční, pak je potřeba mít s sebou model Squirrel Silent, tichou verzi bez chrastítek.

Taktika lovu

Abychom ryby mohli ulovit, musíme je najít. Dropshotový nebo nějaký jiný speciální návazec se k tomuto účelu vůbec nehodí. Velké území jsme schopni prohledat pouze s jigovou hlavičkou na konci udice. Od hloubky 5 metrů používám jigovou hlavu o hmotnosti 15 gramů, od 10 metrů je to pak nejčastěji gramů 20. Tak může naše nástraha současně sloužit jako echolot, se kterým systematicky proklepávám dno při hledání zajímavých struktur, jako jsou podvodní kopce, díry ve dně, hrany nebo hromady kamení. Jako „prohledávací“ nástrahu používám gumové nástrahy v délkách 7–13 cm s malým klasickým kopýtkem.

No Action nástrahy bez akce mi celkem nic neříkají. Jen velmi zřídka jsem totiž zažil, že by tyto nástrahy byly lepší než ty „akční“. V případě okounů je to asi tím, že jednoduše akčnost milují!

V závislosti na velikosti lokality používám pruty o délce 2,10–2,50 m. A jelikož je účelné nahazovat co nejdále, rybařím s tenkou pletenou šňůrou o nosnosti cca 6 kg. Pro tento účel se nejlépe hodí hustě splétaná šňůra z 8 pramenů. Důvodem pro tuto volbu je hlasitost šňůry pod vodou. V současné době jsou již 8pramenné šňůry běžným standardem, proto nevidím sebemenší důvod, proč bych si měl okouny plašit hlučnou 4pramennou šňůrou. Nejprve se snažím s jigem a nástrahou pečlivě prohledat dno. Ode dna pak postupuji do vyšších vrstev vodního sloupce. Zde může být úspěšné i pouhé pravidelné tažení nástrahy sloupcem.

Důkladně na místě

Jakmile se mi okouny podaří najít, okamžitě měním taktiku. Pokud rybařím z lodě, vyměním driftovací pytel za kotvu. Nyní přichází čas postupně vyzkoušet mých pět nejoblíbenějších nástrah. Ale podotýkám, že pouze v případě, ulovím-li nějaké pěkné ryby. Na místech, kde natrefím pouze na „miniokouny“, se nezdržuji a okamžitě se vydávám hledat nová možná stanoviště velkých ryb. Jakmile záběry ustávají, začínám variovat s hmotností jigové hlavy. Obecně se nedá říci, jestli je lepší volbou těžší, nebo lehčí varianta. Pravdou ale zůstává, že jsem slavil poměrně velké úspěchy ve studené zimní vodě s těžkými kalibry. Mou první anebo druhou volbou při lovu okounů jsou vždy Ripple Shad v barvě Ghost Brown nebo Gotam Shad, jehož přirozeně přírodní vzory jsou všechny extrémně účinné a super realisticky zhotovené. Také model Smelt Shad s malými ploutvičkami je velmi přirozený. Více gum člověk v podstatě při lovu velkých okounů nepotřebuje. Daleko raději použiji Skirtjig a propůjčím své nástraze z měkké gumy nový život, když ji okouni už neatakují s potřebnou vehemencí. Na místech, kde očekávám nebo jsem již ulovil zvláště velké exempláře, dostane vždy svou šanci „žolík“ Joker. Jeho chod je jedinečný a téměř vždy dokáže vykřesat z totálně mrtvých a netečných míst ještě jednu velkou rybu.

Změna pozic

Okouni a zvláště ti velcí jsou často velice tvrdým oříškem. Malé detaily bývají v jistých chvílích tím rozhodujícím faktorem. Mnohdy stačí, abychom rybu vyprovokovali k záběru jen minimální změnou stylu vedení, například tím, že zpomalíme nebo naopak zrychlíme pohyby. Také změny barev mohou přinést zázraky, to samé ale platí o změně lovného místa. Jakmile po chvilce klidu začneme prohazovat místo z jiného úhlu, často přijde opět záběr. Ryba si totiž zřejmě krátkodobě nespojí s nástrahou, která se jí objeví v zorném poli pod jiným úhlem, žádné nebezpečí a zaútočí.

TOP 5

 

  1. Berkley Ripple Shad – štíhlá guma pro daleké hody s aroma Powerbait. Malý „talířek“ na ocasu se stará o decentní vibrace. K dostání ve velikostech 7, 9, 11 a 13 cm. Nejlepší barvy na okouny: Ghost Brown, Purple, Natural.

  2. Berkley Gotam Shad – štíhlá, extrémně realistická, aromatizovaná nástraha z měkké gumy s decentní akcí. Vsazená zalitá tkanina se stará o dráždivě svůdné reflexe. Nejlepší barvy na okouny: Natural, Smelt.

  3. Quantum Smelt Shad – štíhlá gumová nástraha s realistickým designem ploutví, jejíž živou předlohou byla koruška evropská. Její účinnost výrazně posiluje dodatečný pohyb ploutviček. Nejlepší barva na okouny: Roach.

  4. Illex Squirrel (Silent) – podle mého názoru nejlepší wobbler na okouny. Všechny verze tohoto modelu mají svá opodstatnění. Zvláště s hluboko potápivou verzí jsem zažil báječné dny s velkými okouny. Nejlepší barva na okouny: Wakasagi.

  5. Quantum Joker – k velké škodě rybářů velmi nedoceněná gumová nástraha na okouny. Nezvykle se s ní loví. Návody k vedení najdete na webu. Pohybuje se pozpátku a díky integrované zátěži dopadá na dno zcela potichu. Nejlepší barvy na okouny: Opening Night, Red Rooster, Jungle.

 

SUMČÍ PŘÍVLAČ / otázky a odpovědi (3. část)

Dodnes se s bratrem přeme, který způsob přívlače je na sumce lepší.

TĚŽKÁ NÁLOŽ / lov candátů ve studené vodě

Když se řekne lov candátů v zimě, má člověk okamžitě před očima různé vertikální taktiky a předevš&iacu ...
Naši partneři