Český Rybář

KAPR V BRAMBORÁKU

/ Recepty / Text: Ivan Finta / Foto: autor

Vánoce a český kapr! Kombinace, bez které si spousta českých rodin nedovede svátky vánoční ani představit. Jsou však experimentátoři, kterým kapr nechutná a zkouší ho nahradit nejrůznějšími pochutinami od lososa po vepřový řízek. Já osobně mám rád kapra i bramborový salát, ale protože rovněž rád zkouším, občas sklouznu k nejrůznějším variacím přípravy. A v tomto receptu šlo o pokus spojit českou klasiku hned dvakrát! Obalil jsem kapra v dobrém bramboráku a připravil k tomu úplně jednoduchý bramborový salát. Vážně to bylo dobré!

Ingredience

řízky z kapra, sůl, pepř, syrové brambory, vejce, hladká mouka, majoránka, česnek

Salát: brambory vařené ve slupce, červená cibule, jarní cibulka, sterilované okurky, majonéza, kysaná smetana, sůl, pepř

Příprava

Řízky z kapra den před přípravou zakápneme citronem a necháme přes noc odležet v lednici. Druhý den filety omyjeme, osolíme, opepříme a připravíme si klasické bramborákové těsto. Nastrouháme syrové brambory (tentokrát nevymačkáváme vodu, aby nakonec vzniklo těstíčko, ve kterém obalíme kapra), přidáme hladkou mouku, bohatě majoránky a česneku, sůl, pepř a jedno vejce.

Pak už je postup jednoduchý. Filety obalujeme v bramborákovém těstíčku a hned smažíme na rozpáleném oleji. Tam, kde těstíčko odpadne, „napatláme“ další, až postupně vznikne kompaktní obal. Smažíme do zlatohněda.

Salát na Štědrý večer připravujeme dopoledne, aby se v lednici stihl rozležet. Vařené oloupané brambory nakrájíme na plátky, stejně jako kyselé okurky a oba druhy cibulí. Vše smícháme, osolíme, opepříme a přidáme požadované množství (dle chuti) majonézy se zakysanou smetanou, smíchané půl na půl. Znovu vše promícháme a dáme do lednice vychladit.

Vidíte to také? Krásně prostřená štedrovečerní tabule, radostí a napětím zářící oči dětí a vy nesete na stůl tu nádheru, po které přijde Ježíšek.Tak dobrou chuť a pořádnou nadílku!

 

Naši partneři