Český Rybář

NILSKÝ OKOUN ZAPEČENÝ V SÝRU COTTAGE

/ Recepty / Text: Ivan Finta / Foto: Radek Svatoš

V tomto čísle vám předložím další recept, u něhož jsem jako marinádu využil sýr. Tentokrát to byl cottage, který má tu výhodu, že není příliš chuťově výrazný a můžeme si ho tudíž dochutit, jak je nám libo.

 

Další výhodou zapékání ryby v různých sýrových „župáncích“ je fakt, že krusta, která se na povrchu filetu vytvoří, udrží rybu krásně šťavnatou. Tak pojďme do toho!

Ingredience

filet z nilského okouna (nebo jiné ryby) pokrájený na řízky, 2 sýry cottage, čerstvá majoránka a tymián, hořčice dle chuti, česnek, máslo, sůl, pepř

Příloha: mrkvové, celerové a hráškové pyré

Příprava

Řízky z nilského okouna pokapeme citronem a necháme alespoň 2 hodiny odležet. Odranou majoránku i tymián nakrájíme na drobno a spolu se solí vmícháme do sýru cottage. Přidáme trochu hořčice a prolisovaný česnek dle chuti. Rybí maso omyjeme, osolíme, opepříme, obalíme v „cottage marinádě“ a necháme proležet (cca 2 hod., klidně i déle).

Do pekáčku vložíme na kostky pokrájenou mrkev, celer a hrášek tak, aby jednotlivé druhy zůstaly oddělené (po upečení z nich vytvoříme jednotlivá pyré). Zeleninu osolíme a opepříme, přidáme několik plátků másla, na ně položíme obalené řízky, mírně podlijeme a dáme do trouby předehřáté na 200 °C. Vše pečeme odkryté asi 45-50 minut (cottage získá lehký hnědý nádech).

Po upečení vyjmeme okouní filety a připravíme pyré. Jednotlivé druhy zeleniny (mrkev, celer, hrášek) postupně vyndáme a každý zvlášť rozmixujeme na hustou kaši. Nemusíme dál ochucovat, protože šťáva z ryby dá našemu pyré úžasnou příchuť.

Pyré naservírujeme na talíř (třeba jako já do tvořítka), přidáme do zlatova pečené řízky z okouna a dozdobíme. Je to vážně super!

 

Naši partneři