Český Rybář

TRESKA V RICOTTĚ

/ Recepty / Text: Ivan Finta / Foto: Radek Svatoš

Přiznám se bez mučení! Recept do tohoto čísla jsem nechal tak trochu na poslední chvíli a tvořím ho teoreticky bez toho, abych vše předem vyzkoušel. Na druhou stranu – k jeho přípravě nepoužívám nic špatného!

 

Sýr ricotta je lety ověřený, ryba a kopr rovněž patří dohromady a dušené kedlubny – mňam! Jediné, co se může stát, až rybu zítra upeču, je, že tento recept nikdy neuvidíte! Osobně ale doufám, že do tohoto úvodního odstavce dopíšu jen následující větu – bylo to vážně moc dobré!

Ingredience

filet z tresky (nebo jiné ryby) pokrájený na řízky, ricotta, čerstvý kopr, citron, sůl, pepř

Příloha: čerstvé kedlubny, máslo, najemno pokrájená cibulka, sůl, pepř

Příprava

Řízky z tresky pokapeme citronem a necháme alespoň 2 hodiny odležet. Kopr nakrájíme na drobno a spolu se solí a trochou pepře vmícháme do riccoty. Rybí maso omyjeme, obalíme v marinádě z ricotty a kopru a necháme proležet (cca 2 hod.). Poté dáme do pekáčku několik plátků másla, na které položíme obalené tresčí řízky, mírně podlijeme a dáme do trouby předehřáté na 200 °C. Vše pečeme odkryté asi 35-45 minut (ricotta získá lehký hnědý nádech).

Mezitím si připravíme přílohu. Kedlubny zbavíme slupky a buďto je nastrouháme nahrubo, nebo nakrájíme na nudličky (kostičky, plátky – co se vám zrovna líbí). V hrnci zpěníme na másle jemně krájenou cibulku, necháme zesklovatět a přidáme připravené kedlubny. Osolíme, opepříme, promícháme, mírně podlijeme a dusíme pod pokličkou do změknutí.

Dušené kedlubny naservírujeme na talíř, vkusně umístíme do zlatova pečené tresčí řízky a dle vlastní invence dozdobíme. No... už se mi sbíhají sliny!

 

Naši partneři