Český Rybář

HALIBUT V PANCETTĚ

/ Recepty / Text: Ivan Finta / Foto: Radek Svatoš

Tento recept „vystřihl“ při poslední návštěvě Norska kamarád Jirka z čerstvě uloveného halibuta. Dal si tu práci a halibutí filet nakrájel na malé kostičky, které pak pečlivě omotal plátky originální pancetty (italská neuzená slanina).

 

Výsledný produkt opekl na dobrém olivovém oleji dozlatova a vše servíroval se speciálně připravenými šťouchanými brambory. Po celou dobu večeře pak bylo ticho přerušované jen občasným zamumláním typu „super, bomba, nemá chybu“ a podobně. Už to samo o sobě svědčí o tom, že se Jirkův výtvor opravdu ujal. Tak pojďme na něj!

Ingredience

filety halibuta, pancetta, sůl, bílý pepř, citron, olivový olej

Příloha: vařené brambory, zbytek pancetty, zmrazená zeleninová směs (hrášek, kukuřice, mrkev apod.), zbytek olivového oleje, jarní cibulka

Příprava

Filety z halibuta očistíme, omyjeme, zakápneme citronem a necháme odležet (2 hodiny). Poté je opláchneme, osušíme, nakrájíme na cca 5cm hranolky, které osolíme a lehce opepříme bílým pepřem. Každý hranolek pak pevně omotáme plátkem pancetty. Na pánvi rozehřejeme kvalitní olivový olej vhodný pro tepelnou úpravu, hranolky z halibuta v pancettě na něm opečeme do zlatova a vyndáme.

Už před začátkem pečení si dáme do osolené vody uvařit nakrájené brambory. Když jsou měkké, slijeme vodu a brambory rozšťoucháme. Zbylou pancettu nakrájíme na kostičky a dáme opéct do olivového oleje, který zbyl po upečení halibutích hranolků. Když se nám slaninka začne barvit do zlata, přihodíme cibulku a necháme zesklovatět. Poté na pánev nasypeme zeleninovou směs a necháme cca 5 minut podusit. Směs pak nasypeme do rozšťouchaných brambor, promícháme a konzistenci upravíme dle vlastních potřeb přidáním olivového oleje.

Vše naservírujeme na talíř a přesypeme na kolečka pokrájenou jarní cibulkou. Opravdu jsme si „šmákli“!

 

Naši partneři