Český Rybář

KALAMÁR PO ASIJSKU

/ Recepty / Text: Ivan Finta / Foto:autor

Dostal jsem chuť na něco ostřejšího, a tak bylo celkem jednoduché spojit příjemné s užitečným. Tím příjemným samozřejmě myslím kulinářský zážitek, užitečný byl fakt, že jsem mohl nafotit další recept do našeho časopisu. Asijských variant přípravy mořských plodů je nespočet. Já zvolil vlastní cestu z ingrediencí, které znám a vím, jak se při kuchyňské přípravě chovají. A výsledek? Prý vynikající!?

Ingredience

chapadla z kalamára, hlíva ústřičná, baby špenát, šalotka, žlutá a červená paprika, zázvor, česnek, čerstvá majoránka, sůl, pepř, chilli paprička, olivový olej, sójová a tamarindová omáčka, vojtěškové a mungo klíčky

Příloha: rýže

Příprava

Nejprve si v horké vodě spaříme (asi 5 minut) chapadla z kalamára, vyndáme, sloupneme povrchovou blanku, očistíme a omyjeme. Na pánvi rozehřejeme olivový olej, na který přihodíme směs nastrouhaného česneku, zázvoru a na drobno pokrájené chilli papričky (vše dle chuti). Zpěníme asi 40 sekund a přidáme libovolně pokrájenou šalotku (kolečka, čtverečky – jak se vám to líbí). Necháme zesklovatět a přihodíme na kolečka nakrájená chapadla a hlívu - opékáme asi 3 minuty.

Poté přidáme na čtverečky pokrájené papriky, osolíme, opepříme a ochutíme libovolným množstvím (dle vašeho apetitu) tamarindové a sójové omáčky. Vše dusíme dalších cca 10 minut, na poslední 2 minuty přidáme do směsi vojtěškové a mungo klíčky a baby špenát. Po vypnutí plotýnky přihodíme ještě slušnou hrstičku nadrobno nasekané čerstvé majoránky, promícháme a necháme cca 3 minuty odstát. Podáváme s klasickou vařenou rýží (nebo nudlemi).

Takto připravený pokrm mírně pálí (pro někoho možná více – klidně vypusťte chilli), ale přitom vyniknou chutě všech použitých ingrediencí. Vážně je to dobré!

 

Naši partneři