Český Rybář

NEPOVEDENÝ KELER

/ Recepty / Text: Ivan Finta / Foto: Pavel Patočka

Cesta k tomuto receptu byla opravdu trnitá a jednu chvíli jsem si dokonce myslel, že vše rovnou vyhodím do koše. Napadlo mne totiž použít k obalení ryby směs medu, citronu, parmazánu a dýňových semínek.

Na ingrediencích není vůbec nic špatného, ale... myslíte, že rozehřátý med semena udrží? Vůbec ne! Během pár sekund mi z filetů popadala a já chtěl začít znovu a jinak. Po chvilce jsem si ale všiml, že se semínka ve výpeku úžasně orestovala, rybka „chytila“ krásnou zlatavou barvu, a tak nakonec došlo na ochutnávku. Světe, div se, keler v medu přesypaný restovanými dýňovými semeny chutnal náramně, takže si vám ho dovolím předložit i s netradičním bramborovým salátem.

Ingredience

filety z tresky tmavé, sůl, pepř, citron, med, strouhaný parmazán

Salát: vařené brambory, červená a jarní cibulka, rajčata, parmazán, hořčice, olivový olej, ocet (cukr)

Příprava

Filety z kelera očistíme, omyjeme, zakápneme citronem a necháme odležet (2 hodiny). Poté je opláchneme, necháme chvíli uschnout (nebo osušíme), osolíme a lehce opepříme. Do misky nalijeme med, lehce zakápneme citronem a nastrouháme do něj dobrý parmazán. Do druhé misky nasypeme dýňová semena. Filety obalíme v medové směsi, vložíme do misky s dýňovými semínky a šup na pánev s rozpáleným olejem. Opékáme, dokud ryby a semínka – teď už vím, že opadají - nezezlátnou (až lehce zhnědnou).

Bramborový salát připravíme následovně. Vychladlé brambory uvařené ve slupce oloupeme a nakrájíme (plátky, kostky – jak je libo). Rajčata spaříme, oloupeme a rovněž pokrájíme. Na drobné plátky nakrájíme i oba druhy cibule a přidáme je k bramborám a rajčatům. Do misky nalijeme trošku octa (jaký máte rádi), olivového oleje a přidáme hořčici a strouhaný parmazán dle chuti. Zálivku vyšleháme a vmícháme do směsi brambor, rajčat a cibule.

Bramborový salát naaranžujeme na talíř, přidáme opečené filety a ty přesypeme zlehka ve výpeku opraženými dýňovými semínky. Myslím, že budete (příjemně) překvapeni.

 

Naši partneři