Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Životní podmínky v jezerech jsou ovlivňovány různými faktory jako jsou světelné a tepelné možnosti té které vody, obsah a rozvrstvení kyslíku či rozptyl výživných látek. Ke změnám podmínek dochází při pohybech vody způsobených větrem nebo teplotními anomáliemi.

 

Mušky typu DAMSEL a DRAGON by původně měly představovat larvy vážek a šídel. Hlavní líhnutí tohoto hmyzu probíhá v teplých letních měsících, kdy na hladině pozorujeme občasná veliká kola.

 

Klasický lov feederem je v dnešní době dobře známý většině sportovních rybářů a vybudoval si svou pevnou pozici mezi ostatními rybolovnými technikami. Lov feederem je vynikající způsob, jak lovit ryby, a dá se využít v mnoha situacích.

 

V tomto seriálu jsme již probrali mnohé ze základní výbavy začátečníka a přidali pár rad, jak tyto věci vybírat. Postupně jsme se podívali na prut, naviják, vlasec, háček, zátěže a podrobněji popsali potřebnou výbavu na základní rybolovné metody – plavanou, položenou a přívlač. Ale jak již každý začínající rybář tuší, jen s těmito věcmi většinou nevystačíme.

 

O čem sní kapraři v našich zeměpisných šířkách? O trofejních šupináčích a lyscích, to dá rozum! Ulovit kapitální rybu v časech boilie, high-tech náčiní a dlouhých výprav není zase tak nereálné a ten, kdo si jde cíleně za svým, bývá poměrně brzy odměněn.

Měsíc září je většinou časem (alespoň u nás v jižních Čechách to platí) vysazování nových ryb do řek a jezer, a to je doba, kdy na čerstvé ryby platí různé lury a všeobecně „veselé mušky“.

 

Velká většina rybářů lovících na přívlač ještě dodnes hledí na wobbler „bez lopatky“ jako na něco, co nemůže fungovat. U jerků Slider a Fatso od SALMA je tomu jinak.

 

 

 

Ležím na matraci v malé chatě. Kolem mě jsou poházeny tašky s oblečením a rybářské náčiní. Někdo další se jal vařit a nikdo z nás neví, zdali to bude snídaně nebo večeře. Ostatně, pramálo na tom záleží, protože jsme hodně hladoví.

Prázdniny jsou nenávratně pryč a letní – nejenom – rybářská dobrodružství nám zůstávají už jen ve vzpomínkách. Loučení s prázdninami a  poetikou léta je pro mnohé z Vás jistě těžké, ale ne nadarmo stará pravda říká: „Každým loučením se něco nového začíná.“

 

Především zkušení lovci kaprů na položenou dobře vědí, že někdy funguje koncová sestava průběžná a jindy je mnohem výhodnější použít sestavu, jejíž zátěž je pořádně těžká, na vlasci proti pohybu zafixovaná, to vše v kombinaci s nástrahou umístěnou mimo háček.

 

V jednom z prvních dílů tohoto seriálu jsme vybírali vhodné pruty na nejběžnější lovné techniky – plavanou, položenou a přívlač. Pokud máme na položenou jemnější a kratší prut (což znamená prut do 2,70 m s vrhací zátěží do 40 g), vystačíme s ním i při seznamování s přívlačí.

 

Prázdniny se nám sice přehouply do své druhé poloviny, ale krásných letních dnů na nás čeká stále ještě dost. Ty pochopitelně přímo vybízejí k pobytu u vody s rybářským prutem.

 

Když píšu článek na měsíc srpen, připravuji se na svou čtvrtou cestu do Norska na řeku Vefsnu, a proto si vážu mušky dopředu (během zájezdu samozřejmě podle potřeby dovazuji a známé vzory se snažím vylepšit).

 

Mnoho méně zkušených rybářů je přesvědčeno o tom, že pokud budou chytat na dva návazce, uloví tak více ryb. Když budou lovit dvěma pruty a na každém budou mít povolené dva návazce s jednoduchými háčky, tak si jednoduše spočítají, že čtyři háčky jsou více než dva a na čtyři nástrahy by pak mělo logicky přijít více záběrů.

 

Myšlenka vyzkoušet lov kaprů na některém ze španělských revírů se zrodila na jaře roku 2008. Dánský kaprař a tester firmy Prologic Poul Stolling dosáhl velmi dobrých výsledků ve Francii. Jeho úspěchy u nás vyvolaly kaprařskou horečku a brzy jsme začali uvažovat o nových horizontech.

V dubnu letošního roku nám naši italští přátelé nabídli, abychom si k nim konečně přijeli zarybařit. Místo – městečko Ponte Nossa - pstruhový revír na severoitalské řece Serio asi 30 km od Bergama. Pozvání jsme s radostí přijali, protože zavláčet si na zahraniční vodě je vždy vítaná změna.

Po plavané se dnes podíváme na další ze základních rybolovných způsobů – položenou. Podobně jako u plavané i u položené platí, že na ni chytá nebo aspoň několikrát chytal opravdu každý. A nyní si povíme, co si musíme pořídit, když s touto metodou začínáme.

 

V letním období stojí štiky většinou ve velmi mělké vodě, a dokonce i jako ortodoxní fanoušci nástrah z měkké gumy musíme občas sáhnout po jiných zaručených „zbraních“.

I když si v současné době užíváme léta, trochu s předstihem se zmíním o podzimu, což je (nejen) pro rybáře jedno z nejkrásnějších ročních období.

Zamiloval jsem si Skandinávii, a tak letos již počtvrté podniknu cestu na Sever, která bude trvat minimálně 1 měsíc a začne lovem pstruhů potočních v horách severního Švédska. Náš hlavní cíl leží v Norsku, ještě asi 250 km na sever a je jím opět především řeka Vefsna u města Mosjoen.

 

01 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Naši partneři