Český Rybář

LUMIHEAD DAMSEL

/ Vážeme mušky / Text: Vít Misar / Foto: Pavel Patočka

Mušky typu DAMSEL a DRAGON by původně měly představovat larvy vážek a šídel. Hlavní líhnutí tohoto hmyzu probíhá v teplých letních měsících, kdy na hladině pozorujeme občasná veliká kola.

 

Píšu občasná, protože rojení vážek a šídel není nikdy tak hromadné jako třeba u pakomárů anebo chrostíků. Tato muška není na měsíc říjen špatnou volbou, protože podle mých zkušeností ji lze využít celoročně. Vůbec všechny zelené lury (od světlých vzorů až po ty tmavozelené) mi berou ryby opravdu celý rok. Navíc v létě při cestě po severním Švédsku a Norsku je - v tlumenějších variantách a bez svítivé kuličky - používám na přírodní potočáky na horských jezerech, kteří jsou často velice vybíraví a každopádně upřednostňují přírodní vzory mušek. Damsel se rovněž osvědčuje jako mikrostreamer (především na okouny), hlavně pod jezy a přehradami.

Konstrukce a možné varianty

Háčky

Nejvíce mi vyhovuje pevný, dobrý, tvarově a cenově velmi přístupný háček H200BL ve velikostech 10 až 12. Při streamerovém chytání lze použít i háčky větší, a naopak na ochytané a opatrné přírodní ryby používám příležitostně i velikost č. 14. Tady je potom problém s kuličkou. Háčky, jako v podstatě všechno, lze opět nahradit. Všechny (anebo téměř všechny) známé firmy vyrábějí celou škálu vhodných háčků. Je třeba volit pevnější vzorky, a to jednak kvůli možnosti záběrů velkých ryb a také kvůli klesání mušek, protože plastová hlavička mušku vůbec nezatěžuje.

Ocásek

Používám žlutozelené marabou. Často volím přechod barvy do khaki, to znamená mírně nahnědlý nádech. Na trhu se objevují různé druhy grizzly marabou, které není na škodu vyzkoušet. Marabou lze opět nahradit pevnějšími měkkými chlupy příslušné barvy. Tím se muška stává téměř nezničitelnou.

Tělíčko

Používám světlý HARD DUBBING od firmy MÁLEK. Ten se mi osvědčil, protože po namočení téměř nemění barvu a lze jej velice snadno rozčesat. Nahradit lze mnoha materiály, ať už syntetickými anebo přírodními. Do Skandinávie se mi velmi osvědčuje kombinovaný dubbing – tuleň + podsada z ondatry (nebo vydry, bobra, norka). Vznikne krásné tělíčko, které po rozčesání rozsvítí chlupy z tuleně. Takto vázané tělíčko nefunguje jenom ve Skandinávii, ale i u nás nebo například na alpských jezerech.

Kroužkování

Volím vždy silnější drát. Tentokrát jsem použil stříbrnou barvu, ale hodí se i zlatý nebo žlutozelený. Pokud drátek chceme nahradit lametkou, je lepší splést lametku s tenčím drátkem, aby byla muška pevná.

Nožičky - používám žlutozelenou perličku. Tu lze s úspěchem nahradit obarveným prsním peřím z kačera anebo koroptví. Pokud chci tlumenou mušku na přírodní ryby, používám na nožičky CDC anebo kombinaci CDC + koroptev, CDC + perlička. Pozor - nožičky nesmí být moc husté, a proto při kombinaci dvou peříček dabuji vždy jen polovinu z obou per.

Hlavička

Muška se jmenuje podle použité hlavičky. Tu lze nahradit opět různě. Pokud chceme, aby nám vznikl rychle potápivý vzor, použijeme žlutý tungsten. Na mušky do Skandinávie používám malé korálky zatavené na vlasci.

 

BŘEZNOVKA

Březnovka se už před mnoha lety stala jednou z mých nejoblíbenějších mušek.

ORANŽOVO-ZELENÝ BAŽANTÍ OCAS

Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou.
Naši partneři