Český Rybář

ZAČÍNÁME / aneb co vše potřebuje začátečník a jak vybírat (VII. část)

/ Jak se stát rybářem / Text: Patrik Starčevský / Foto: autor

V jednom z prvních dílů tohoto seriálu jsme vybírali vhodné pruty na nejběžnější lovné techniky – plavanou, položenou a přívlač. Pokud máme na položenou jemnější a kratší prut (což znamená prut do 2,70 m s vrhací zátěží do 40 g), vystačíme s ním i při seznamování s přívlačí.

 

Stejné je to i s navijákem. Pokud jsme koupili rozumnou velikost, tedy naviják nejvýše velikosti 40, můžeme jej poměrně dobře použít i na přívlač. Je však vhodné využít druhou přiloženou cívku a navinout na ni vlasec určený na přívlač (0,20 mm). Tím máme základ pro vláčení nachystán a nyní si povíme, jaké další drobnosti a pomůcky budeme do začátku na vláčecí výpravy potřebovat.

Přívlač

Rozmanitost přívlače nespočívá v dlouhém výčtu pomůcek a drobností, které musíme mít s sebou připraveny, ale ve variabilitě nástrah. Ta je více než široká a začátečník se v ní snadno ztratí. Vlastní udice při vláčení sestává z již zmiňovaného prutu, navijáku, vlasce, k tomu přidáme obratlík s karabinkou, lanko a nástrahu.

Lanka

Lanko je při lovu štik nezbytnou pomůckou. I štika menší velikosti dokáže nástrahu celou spolknout a svými ostrými zuby přeřízne vlasec. Na základě této skutečnosti si každý může snadno říct, že bude lanko používat vždy. Taková volba má ale i své nevýhody – lanko negativně ovlivňuje chod nástrahy, znesnadňuje práci s ní a zároveň o něm nelze říct, že je úplně nenápadné.

Lanek je na trhu celá řada a liší se barvou, tloušťkou, pevností, materiálem a ukončením. Mělo by být velmi jemné a ohebné, jen tak dokážeme snížit negativní vliv na chod nástrahy. Zároveň ale nesmíme vybrat lanko s nižší pevností, než má náš vlasec na navijáku.

Jako alternativa se často používá pletená šňůrka neboli pletenka. Je určitě odolnější než klasický vlasec a zároveň jemnější a ohebnější než lanko. Bohužel odolnost vůči štičím zubům není taková, jak si mnozí často myslí. Jen trochu větší štika si dokáže s pletenkou bez problémů poradit a přicházíme jak o úlovek, tak i o nástrahu. Osobně tuto alternativu vůbec nepoužívám.

Délka lanka – při vláčení opravdu nemá smysl používat dlouhá lanka. Ani větší dravec nedokáže již při samotném záběru spolknout nástrahu až do žaludku, a proto lanka delší než 30 cm nemají valný smysl.

Ukončení lanka – pokud je lanko rovnou opatřeno na jedné straně obratlíkem a na druhém konci obratlíkem s karabinkou, je to úplně ideální. K obratlíku připevníme kmenový vlasec a do karabinky umělou nástrahu. Pokud je lanko ukončeno pouze smyčkami, musíme počítat s tím, že jej budeme muset opatřit obratlíky a karabinkami.

Barva lanka – osobně se vyhýbám lesklému provedení lanek a preferuji nenápadné barvy. Nejčastěji jsou na trhu k dostání odstíny zelené, ev. tmavě šedé, což jsou vyhovující barvy.

Pevnost – lanko nikdy nesmí být nejslabším článkem udice. Musí mít vyšší pevnost než vlasec. Jinak chytáme s pevnějším a silnějším vlascem zbytečně, obíráme se o přesnost a délku náhozu a přitom hrozba přetržení nehrozí u vlasce, ale u lanka.

Obratlíky a karabinky

Bez těchto drobností si ani přívlač neumím představit. Mají tyto základní funkce:

- k obratlíku připevňujeme vlasec,

- obratlík eliminuje kroucení vlasce,

- do karabinky upínáme umělé nástrahy.

 

Pokud chytáme s lankem, je jeho ukončení karabinkou nebo kombinací obratlík-karabinka nutností. Připevňovat vlasec do oka lanka je nešťastná volba, protože se může o lanko, které není na povrchu hladké, snadno nadřít a v tom místě pak bude praskat. Ale i pokud lovíme bez lanka, nikdy nevynechám obratlík s karabinkou. Hlavním důvodem je snadná výměna nástrah a v případě použití nástrah kroutících vlasec i potlačení tohoto nepříjemného jevu. Ke kroucení vlasce dochází především při vláčení rotačními třpytkami. Zkroucený vlasec vyskakuje z cívky, dělá smyčky, snadno se motá a velmi špatně se s ním nahazuje. Toto dokáže obratlík alespoň částečně eliminovat. Nedělejme si iluze, že použitím obratlíku veškeré kroucení vlasce skončí, ale určitě nebude tak velké jako bez něj.

TIP

Jak narovnat překroucený vlasec? Celou délku překrouceného vlasce vytáhneme z navijáku na louce s trávou, napneme jej a pak jej volně přes prsty navineme zpět. Pokud není výsledek úplně uspokojivý, celou proceduru zopakujeme.

Z důvodu nenápadnosti vyhledávám spíše menší velikosti obratlíků a karabinek, ale s dostatečnou pevností. Doporučuji kupovat pouze ty obratlíky a karabinky, které mají na balení napsánu nosnost. A stejně jako u lanek vždy zvolíme vyšší nosnost, než je pevnost vlasce. Například pokud máme vlasec s pevností 4,0 kg, obratlík s lankem volím s pevností minimálně 6 kg, raději však 8 kg. Velmi doporučuji prostudovat katalogy nebo nabídku přímo v rybářské prodejně, protože pevnosti a velikosti obratlíků se velmi liší podle provedení a typu.

Tato drobnost není naštěstí cenově náročná, takže není problém mít v krabičce několik typů a velikostí. Nejčastěji se prodávají v balení po 10 kusech, což je dostatečná zásoba na několik vycházek. Osobně používám 2 velikosti a 2 až 3 typy obratlíků a karabinek.

Nástrahy

S nástrahami na přívlač je to těžké. Pokud přijdeme do rybářské prodejny, prodavač nám jich na pult vyskládá tolik, že budou v několika vrstvách na sobě. Šíře nabídky je srovnatelná snad jen se splávky. Měli bychom si tedy předně ujasnit, na jaké nástrahy budeme lovit. Tím se nám okruh výrazně zúží a výběr zjednoduší. Pokud začínáme, doporučuji prozatím vynechat wobblery. Především proto, že kvalitní wobblery jsou drahé a určitě jich hned několik utrhneme.

Typy nástrah – daleko vhodnější jsou pro první pokusy s přívlačí gumové nástrahy a třpytky. Především gumy tolik neváznou a jsou levné. Utržení několika kusů potom není takovou ztrátou. Díky nižší ceně si můžeme dovolit koupit více modelů a velikostí, což je základní předpoklad pro úspěch při vláčení. Třpytky také nejsou až tak drahé, ale hodně váznou a kroutí vlasec. Přesto jsou velmi oblíbené a poměrně účinné.

Barvy – u gumových nástrah jsou mými nejoblíbenějšími barvami bílá, černá, žlutá a zelená. U wobblerů jsou to varianty napodobující rybky, které se v dané lokalitě vyskytují, tedy především bílá ryba, okoun, pstruh duhový. Klasickou a úspěšnou variantou na štiky je kombinace červená první třetina tělíčka a zbytek bílý (red head).

Velikost – pro vlastní lov je dobré mít vždy několik velikostí (alespoň 3). Zjednodušeně řečeno malou nástrahu do 4 cm, střední do cca 7 až 8 cm a pár větších. Pokud si chceme opravdu zachytat a mít více záběrů, budeme nejčastěji používat menší a střední nástrahy.

Počet – od každé velikosti je dobré mít více velikostí a kusů, minimálně dva. Při vlastním lovu se budeme muset přizpůsobovat aktuálním podmínkám, velikosti a druhu chytaných ryb. Není nic horšího, než když nám ryby na jeden konkrétní typ nástrahy berou, utrhneme ho a nemáme další kus úspěšného modelu. Pokud se nám model osvědčí, můžeme si jej dokoupit ve větším počtu. Chápu, že je z finančních důvodů problematické mít například více wobblerů stejného typu a barvy v různých velikostech, ale u twisterů je to naopak celkem reálné. Proto je pro začátečníky vřele doporučuji.

 

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná (2. část)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, ...

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny ...
Naši partneři