Český Rybář

NARŮŽOVĚLÝ BLEŠIVEC

/ Vážeme mušky / Text: Vít Misar / Foto: Pavel Patočka

Loni na podzim jsem prováděl inovaci většího množství mušek a dnešní vzor je jedním z těch osvědčených, ale nově uvázaných. Blešivce používám na vodách, kde převažuje lipan, protože právě tyto vzory upřednostňuje.

Různé druhy blešivců nasazuji rovněž na ochytané ryby, které lépe berou na přírodní vzory. Často mi totiž popíchaní duháci přestávali brát mušky typu Goldhead, zatímco blešivce přijímali poměrně dobře.

Dnešní vzor je inovací vhodnou hlavně pro chladná období podzimu, zimy a časného jara. Jak už jsem se dříve zmínil, blešivcové mušky vážu převážně z podsady zvířat žijících ve vodním prostředí. To jsou například ondatra (BISAM), vydra, nutrie, bobr a norek (MINK). Zde jsem na rozdíl od předchozích vzorů použil podsadu s příměsí pesíků a muška vypadá úplně jinak. Dřív jsem podsadu pracně zbavoval zbylých pesíků (vždy se mi podařilo koupit dabing s více či méně pesíky). Po odstranění hrubších pesíků zůstává velice jemná podsada. Kombinací podsada, pesíky vzniká (asi) dojem nožiček a také si myslím, že hrubší pesíky díky své částečné dutosti vytvářejí (stejně jako tulení srst či chlupy z ledního medvěda) určité světelné efekty. Při listopadovém a prosincovém testování blešivců mi fungovaly lépe ty nově navázané (ne vždy).

Zkoušel jsem je především na lipanových (listopad) pstruhových vodách  a v prosinci na vodách mimopstruhových vždy tak, že jako poslední koncovou mušku jsem ponechal Goldhead a dva horní přívěsy blešivce. Při testování jsem přivazoval vždy jeden s pesíky a jeden bez. Zároveň jsem často měnil pozici blešivců na návazci. Výsledek testu vyzněl ve prospěch nových mušek.

Konstrukce a náhrady

Mušky používám ve velikostech od 8 po 14 (především 10 a 12). Podle velikosti háčku volím i sílu olověného drátku od 0,3 po 0,5 mm. Na zátěžové mušky lze použít i silnější anebo přímo nalité olovo.

Tělíčko a hruď – použil jsem materiál z vydry. Stejně dobře lze nahradit ostatními živočichy od vody (ondatra, nutrie atd.) Nehodí se zajíc, králík, veverka.

Hruď měla by být o něco hrubší než tělíčko (více pesíků).

Hřbet – používám dva hřbítky: spodní je fialová 1mm perleť a horní je vinylová páska potřebné síly (0,2 mm až 5 mm). Sílu pásky lze korigovat natažením, čímž ale ztrácí původní barvu. Vinyl i perleť lze nahradit jinými dostupnými materiály.

Kroužkování – používám dva druhy:

Spodní – kroužkuji měděným drátkem přes perleťovou folii.

Horní – vlascem přes vinylový proužek. Oba tyto materiály jsou velmi lehce dostupné, proto nedoporučuji měnit (někdy snad jen barevnost drátku).

BŘEZNOVKA

Březnovka se už před mnoha lety stala jednou z mých nejoblíbenějších mušek.

ORANŽOVO-ZELENÝ BAŽANTÍ OCAS

Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou.
Naši partneři