Český Rybář

PŠTROSÍ NYMFA

/ Vážeme mušky / Text: Vít Misar / Foto: Pavel Patočka

Pštrosí nymfa je další z mých pokusů vymýšlet něco nového. Tato muška může v menších velikostech představovat (při troše fantazie) různé druhy jepic a ve větším provedení by mohla připomínat pošvatku.

Myslím, že poslední dobou většina muškařů neváže přesné (entomologické) napodobeniny přírodních vzorů, ale mušky s fantastickými prvky. Ty se etologicky nazývají spouštěče. Jedná se o výrazné (barva, materiál) části mušek, které ryby upoutají a přinutí k záběru lépe než přírodní vzory. Toto pravidlo neplatí všeobecně. Na hodně prochytávaných vodách musíme především starší, zkušené a opatrné ryby stejně přelstít pomocí přírodních vzorů.

Jako spouštěče vážeme nejčastěji následující části mušek - tipy, srdíčka, hrudi, popřípadě zvýrazníme kroužkování (ze svítivého materiálu může být i celé tělíčko). Jde především o co nejcitlivější skloubení prvků zvýrazňujících a prvků přírodních (peří, srst). Je logické, že na zvýrazňující prvky používáme výrazné materiály.

Dnešní mušku mám v krabičce navázanou v několika velikostech. Menší vzory chytám převážně na malých vodách (horní Vltava, Malše, horní Otava atd.) a ty větší - a především těžší - na řekách typu Vltava 28 či Ohře pod Nechranicemi. Kromě dnešní barevné varianty mám v krabičce ještě kombinaci přírodního pštrosa a měděného drátku (méně výrazná varianta). Konstrukčně je muška docela pracná, a to hned z několika důvodů. Tělíčko se kvůli pohyblivosti snažím vázat z jemných paprsků, které ale mají tendenci se trhat. Po přetržení se mušky musí často rozmotat, je nutné přivázat nová pírka a znovu se snažit vyvázat tělíčko. Další věc, která zvyšuje pracnost, je lakování hrudi z drátku. To provádím několikrát zředěným lakem (kvůli vsáknutí). Tímto postupem se hruď podstatně zpevní a působí lépe opticky.

Konstrukce a náhrady

Štěty – vážu ze špiček pštrosích per. Tím mám na mysli pštrosa afrického. Také nahrazuji štěty několika stvoly pštrosa australského. Na některé mušky jsem použil také CDC peří z větších vodních ptáků – labuť, divoká husa, barevná husa domácí. Materiál, který používám na štěty, je shodný s nožičkovým materiálem.

Tělíčko – skroutím několik stvolů ze pštrosa s tenkým drátkem. Tady drátek zpevňuje tělíčko a neměl by výrazně prosvítat. Neuvažoval jsem o náhradním materiálu, protože v případě použití jiného (snad by se trochu hodilo prachové marabu) peří anebo dabingu by vznikla úplně jiná muška. Totéž platí i o hrudi mušky. Tady bychom mohli nahradit lak a zalít hruď pětiminutovým epoxidem.

Hrudní pouzdro – vážu ze pštrosa jako tělíčko. Tady bychom mohli nahradit třeba výřezem z letky. Některé mušky kvůli výraznosti vážu bez hrudního pouzdra.

Nožičky – jak už jsem se zmínil, jsou ze stejného materiálu jako štěty. Musí být měkké, aby střídavě zakrývaly a odhalovaly hruď.

BŘEZNOVKA

Březnovka se už před mnoha lety stala jednou z mých nejoblíbenějších mušek.

ORANŽOVO-ZELENÝ BAŽANTÍ OCAS

Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou.
Naši partneři