Český Rybář

TUNING GUM!

/ Přívlač / Text: Tomáš Rozsypal / Foto: autor a archiv redakce

V lidové mluvě znamená pojem „vytunění“ vylepšení, vyšperkování, zkrášlení, zvětšení atraktivity nebo účinnosti, zkrátka posun stávajícího stavu věci o level výš. Platí to ve všech oborech lidské činnosti. Já si však vezmu na paškál tuning gum!

Převážná většina gumových nástrah je vyrobena z materiálu na bázi měkčeného PVC. Proto se dají snadno upravovat nejen tepelně, ale i mechanicky. Nabízím tucet možností, které s nimi v rámci „tunění“ můžete udělat.

  1. Svařování

Měkké nástrahy jsou poměrně choulostivé na mechanické poškození. Často se rozpárají o zuby dravců, při vytřepávání z vázek nebo při nevhodném uskladnění (např. skřípnutí ocásku víkem krabičky). Všechny tyto rány se dají zacelit přímým ohněm, klidně i v terénu. Stačí mít po ruce zapalovač nebo alespoň sirky. Prasklinu ohnutím rozevřete a nahřejete ji nad plamínkem, potom přiložíte obě změklé strany k sobě a pevně je přidržíte u sebe, dokud spoj nevychladne.

Pozor: Některé měkké nástrahy obsahují materiály na bázi přírodního kaučuku nebo technický silikon – na ně svařování neplatí! Pokud se hmota začne ohněm škvařit, dýmá a prská, zanechte marného snažení (tady pomůže k zacelení nejhorších ran spíše kapka vteřinového lepidla). Při tepelných úpravách buďte vždy ostražití, vyhnete se tak popáleninám a puchýřům od žhavé přilnavé „gumy“.

   „Svařování“ umožňuje i vytvoření fungl nových nástrah, třeba když si schválně zkombinujete různobarevné díly dle vlastní fantazie.

  1. Vyvařování

Pokud vlastníte nástrahy, které jsou z příliš tuhého materiálu (nebo staré, neohebné), a tudíž špatně pracují, lze je znovu oživit. Postačí, pokud je na pár minut namočíte do vařící vody. Horkou lázní získají zpět vláčnost a pružnost.

Změkčené horké nástrahy lze dodatečně tvarovat. Především se jedná o natahování ocásku. Peánem s čelistmi obalenými izolepou vylovíte nástrahu z vroucí vody, uchopíte ji za tělo do utěrky a pomalu natáhnete ocásek, aby byl delší a tenčí. Dokud je guma dostatečně teplá, mohou se na ní peánem vytvarovat různé ploutvičky, reliéf šupin (otištěním rašple na povrch) nebo se dá zvětšit plocha kopýtka. Když materiál vychladne, všechna vylepšení zůstanou zachována.

  1. Zkracování

Pokud lovíte v silnějším proudu, měkká nástraha má tendenci neúměrně se natahovat, tím pádem začne pracovat „mělce“. Když se v této fázi dostaví záběr, vesměs skončí nezdarem, protože dravec (platí hlavně pro okouna) po protažené gumě „nedošplhá“ až k háčku. Přílišné protahování se dá usměrnit zkrácením těla nástrahy. Potřebujete k tomu nůžky, ostrý nůž nebo žiletku. Při zkracování vyříznete odpovídající dílek z prostřední části trupu a obě zbylé půlky svaříte (popř. slepíte vteřinovým lepidlem) k sobě.

  1. Zvyšování otáček

Málo agresivní práce ripperu se dá vylepšit sklopením kopýtka. Stačí vystřihnout malý klínek ze spodní strany ocásku a vzniklé hrany svařit (slepit) k sobě. Kopýtko ohnuté v ostřejším úhlu se při vyšším odporu ve vodě rozvibruje jako zběsilé.

  1. Pájení

Neocenitelnou službu ve vylepšování chodu ripperů prokáže elektrická pájka. S její pomocí můžete ztenčit kořen ocásku a dosáhnout tak lepší vibrace kopýtka. Zahřátým drátkem vypálíte drážky do boků ocásku. Musíte pouze dbát na to, aby vzniklé rýhy nebyly příliš hluboké.

  1. Řezání

Má stejný účel jako pájení s tím rozdílem, že se prohlubně vytvářejí „studenou cestou“ – tj. vystřižením kleštičkami na nehty, nůžkami na pedikúru nebo vyříznutím žiletkou.

U smáčků a ripperů se dá seříznout bříško nástrahy a vytvořit tím „štíhlou rybku“, která bude lépe klouzat vodou. Stačí odpovídajícím způsobem provést ořezání nebo zkrácení poškozené gumky, například zeštíhlit její tělíčko, a tak rázem získáte skvělou napodobeninu potěru.

Srpovitý ocásek twisteru se dá podélně rozříznout lámacím nožem nebo žiletkou – dosáhnete tím zmírnění příliš agresivního „plápolání“. Tato úprava je vhodná na líné candáty v zimním období.

  1. Vysekávání

Ke zklidnění příliš divokých nebo tuhých twisterů rovněž poslouží vysekání otvorů do jejich ocásků pomocí duté kovové trubičky s nabroušenými hranami. Ocásek poté pracuje mnohem plynuleji a dravcům vysílá signály unavené kořisti.

  1. Probarvování

Různí dravci zbožňují různé barvy! Candát miluje bílou, fluozelenou, kanárkovou žluť, v kvetoucí vodě „mrkvovou“ oranž, naopak v průzračné vodě ke konci sezony fialovou. Štiku nejčastěji upoutá nástraha modrobílá, „vlaštovčí“ (tj. černý hřbet, bílé břicho, červené hrdlo), kombinace bílé a červené (redhead) a okouní šat. Bolen má rád bílou nebo stříbřitou. Okoun zase rudou, oranžovou, žlutou, fluozelenou a zbarvení skutečných rybek.

Gumy umožňují vytvářet odstíny všech těchto účinných barev, aniž byste přitom museli svařovat torza rozličných nástrah. Stačí, když měkké nástrahy světlých odstínů na pár dní uzavřete do přihrádky společně s gumkami výrazných barev. Světlé gumy přetáhnou barvy od svých „pestrých sousedů“, čímž získáte nástrahy, které nejsou k dostání v žádné rybářské prodejně. Nejvýrazněji probarvují fluo barvy (zelenožlutá a oranžová).

  1. Malování

K malování na gumy poslouží nejlépe lihové fixy. Před „nátěrem“ je potřeba nástrahy dobře odmastit. Plně postačí, když je vydrhnete houbičkou s libovolným kuchyňským saponátem (Jar, Pur apod.). Gumky poté vysušte a můžete se pustit do kreslení.

Základními barvami „lihovek“ jsou černá a červená (ale dají se sehnat i další), proto je vhodné k přemalování vybrat spíše světlejší gumky, na kterých bude kontrast barev dostatečně výrazný. Rozhodně není potřeba na nástrahy kreslit nějaké složité obrazce či propracované detaily. Většinou postačí ztmavit hřbítek, nabarvením bříška zvýraznit konturu kořisti proti hladině nebo na boky gumky načrtnout pár rudých proužků představujících šrámy na pokousané rybce. Vhodnou variantou je domalování očí a žaberních oblouků.

Musíte počítat s tím, že během lovu lihové barvy částečně vyblednou, a tak je dobré mít fixky po ruce i u vody, aby se kresba mohla oživit.    

  1. Lepení

Vteřinové lepidlo při „gumování“ používám poměrně často. Pomáhá mi zacelit rány na povrchu nástrah způsobené dravčími tesáky. Dále umožňuje pevnou fixaci gumy k hlavičce, případně nalepení 3D očí.

  1. Doplňování

Gumky skvěle slouží jako doprovodná dráždidla. V tomto případě ale vyvstává otázka: Kdo koho vlastně tuní? Veškeré měkké nástrahy jsou výbornou alternativou k vylepšení účinnosti tvrdých nástrah – plandavek, rotaček, marmyšek a částečně i wobblerů (přidání gumky na koncový trojháček wobbler hodně zklidní, proto je potřeba tuto úpravu nasadit jen na agresivně pracující hlubokopotápivé modely).

Na kombinace s tvrdými nástrahami se dají s drobnými obměnami použít rippery, twistery a smáčci, ale i nymfy, gumové imitace raků, obojživelníků, žížal, pijavic atd.

Vytunit se však dá i samotná gumka. Stačí, když skrz tělíčko protáhnete pár tenkých rudých gumiček do klobouků. V té chvíli nástraha představuje kořist, ze které prýští pramínky krve. Pozornost dravců je tím dostatečně zaručena!

  1. Recyklování

Nikdy nevyhazujte poškozené gumky! Mohou dobře posloužit jako náhradní díly. Třeba utržené ocásky mikrotwisterů, koncové vidličky smáčků a chapadla nymf celkem běžně používám jako doprovodná dráždidla na marmyšky. Tato měkká torza se však dají (po přilepení nebo přitavení) využít jako ploutvičky či pohyblivé výrůstky na větší gumové nástrahy.

S měkkými nástrahami se dá neuvěřitelně kouzlit nejen při samotném lovu, ale i při tuningu. Jejich vylepšovací úpravy nekladou žádné meze tvůrčí fantazii. Kdo tomu nevěří, ať to zkusí! Přeji vám převratné nápady, spoustu inspirace a plné boxy originálních nástrah.

SUMČÍ PŘÍVLAČ / otázky a odpovědi (3. část)

Dodnes se s bratrem přeme, který způsob přívlače je na sumce lepší.

TĚŽKÁ NÁLOŽ / lov candátů ve studené vodě

Když se řekne lov candátů v zimě, má člověk okamžitě před očima různé vertikální taktiky a předevš&iacu ...
Naši partneři