Český Rybář

JAK NA KAPRY V LÉTĚ / 2. díl

/ Kapři / Text: Jarda Těšínský / Foto: autor

V minulém čísle jsme psali o vyhledávání kaprů v letním období a nástrahách, které jsou v létě vhodné. Dalším důležitým faktorem je doba, po kterou budeme kapry lovit. To znamená, jestli se jedná o dlouhodobou nebo krátkodobou výpravu. Výběr místa může být v podstatě stejný při obou možnostech. Co je podstatné – lišit se bude množství a typ krmení.

Při krátkodobé vycházce, třeba na jeden až dva dny, je potřeba zvolit silně atraktivní nástrahu, která kapra přiměje k záběru okamžitě. Minule jsme si řekli, že ideální jsou boosterované nástrahy. Ty díky nasáklému boosteru vydávají silný potravinový signál do okolí. Při krátké vycházce se musíme snažit udělat co nejvíce záběrů v co nejkratším čase. Mám rád buď boosterované boilie, anebo silné atraktivní typy nástrah. Mezi nejúspěšnější patří třeba řada Mystery a mou nejoblíbenější příchutí je jahoda/moruše.

Při dlouhodobějších výpravách, třeba na jeden až dva týdny, můžeme použít úplně jinou taktiku. Při delší výpravě se většinou vyplatí alespoň jedno místo více rozkrmit nějakým kvalitnějším boilie. Já s oblibou používám krmení na větší ploše, a to třeba 20 × 20 m. Mezi nejúčinnější druhy boilie patří biosquid, biokrill a biokrab. Na tuto plochu rozházím cca 2–3 kg. Mojí snahou je, aby co nejvíce kaprů ochutnalo návnady a zjistilo, že se v této oblasti nachází nějaká potrava. Kapři se tam potom opakovaně vracejí. Čím více boilie sežerou, tím větší důvěru získají k nástraze. A tím pádem se zvyšuje šance na jejich ulovení. Při dlouhodobém krmení je nejdůležitější, aby naše krmení bylo dostatečné výživné, to znamená HNV. Kapři ho pak přijmou dočasně jako svoji potravu a opakovaně se k takovému zdroji potravy vracejí. Někdy se dokonce podaří, že si oblíbí nástrahu natolik, že ulovím stejné kapry na jednom místě na shodnou nástrahu třeba dvakrát za jeden týden. Zažil jsem to už několikrát. Vysvětluji si to tím, že nástraha je pro kapra natolik zajímavá svým obsahem a chutí, že ji dočasně přijme za svoji potravu a ztrácí pak opatrnost.

Lov se zig rigem

Lov se zig rigem, neboli lov kaprů ve sloupci, se stal v posledních letech velmi populárním. Existuje již poměrně dlouho, ale až v posledních pár letech se rozšířil a díky tomu je velmi účinný. Často se stává, že tímto způsobem některé týmy vyhrávají rybářské závody. Nejdůležitější při lovu se zig rigem je najít hloubku, ve které se kapři vyskytují. Pokud se vám to povede, je čekání na záběr často velmi krátké, a to třeba jen několik minut. Vzpomínám si, jak jsem byl před lety na jedné hluboké přehradě na severní Moravě. Záběry od kaprů ze dna přicházely na krmném místě hlavně navečer a v noci, přes den jsem byl úspěšný jen sporadicky. Občas se mi zadařilo, když jsem nástrahu ještě zatraktivnil obalovací pastou, ale byly to ojedinělé záběry. Rozhodl jsem se, že vyzkouším zig rig. V místě lovu bylo kolem 13 m vody. Nabyl jsem přesvědčení, že kapři, kteří v noci najedou na krmné místo, jsou i přes den někde poblíž. Nevěřil jsem, že odjedou úplně někam jinam a v noci se vracejí zpět. Byl jsem přesvědčený, že budou stát někde nad krmným místem. A to se také potvrdilo. Jakmile jsem našel hloubku, ve které se nacházeli, udělal jsem během jednoho odpoledne snad 30 záběrů od kaprů všech velikostí.

Při lovu se zig rigem máte v podstatě dvě možnosti. Jedna je, že vytvoříte dlouhý návazec třeba 10 m a ten pak nahazujete. K tomu potřebujete samozřejmě trochu prostoru a také šikovnosti. Nevýhodou tohoto způsobu je, že chytáte pořád ve stejné hloubce. Pokud chcete zkusit jiný způsob, musíte návazec předělat – například zkrátit. Tím pádem trvá déle, než prohledáte vodní sloupec a zjistíte, ve které hloubce se kapři vyskytují. Druhou možností je použití průběžného systému s průhledným plovákem, který po nahození nebo zavezení můžete ze břehu posouvat do různých hloubek, a tak mnohem rychleji prohledat vodní sloupec. Dobré je při tomto způsobu použít co možná nejtěžší olovo, které vám prut při náhozu dovolí.

Já jsem zvolil právě tento způsob. Vlastně pokaždé, když lovím na hlubokých vodách se zig rigem, používám plovák. Po náhozu nechám celou montáž i s plovákem vyplavat na hladinu. A poté ji postupně stahuji pod hladinu po 1 m stále níže ke dnu. V každé hloubce nechám nástrahu cca 30 minut, a pokud nepřijde záběr, stáhnu ji opět o 1 metr hlouběji. V momentě, kdy najdu tu správnou hloubku, ve které se kapři vyskytují, přichází záběr většinou do 5 minut. Jako nástraha se mi nejlépe osvědčilo žluté a oranžové plovoucí boilie. Myslím, že je velmi důležitá i silná vůně nástrahy. Měl jsem podstatně větší úspěchy, když byly popky ještě zakapané esencí a vydávaly do okolí silnou vůni.

Kalový mix

Pro tento způsob rybaření existuji i speciální vnadicí mixy. Jedním z nich je kalový mix. Kalový mix se rozmíchá s vodou a případně nějakým boosterem do formy řídké kase. Ta se na lovné místo dopraví vnadicí raketou. Po dopadu na hladinu kaše pomalu klesá vodním sloupcem a vytváří atraktivní kal, který je velmi jemný, takže se kapři nenakrmí, ale podpoří je to k přijímání potravy. Do stejného místa pak nahazujeme svoji nástrahu.

Sloupcový mix

Druhý typ vnadicího mixu funguje přesně naopak. Sloupcový mix se spolu s vodou smíchá do vnadicích koulí velikosti jablka a pomocí vnadicí lopatky nebo košíčku dopraví na krmné místo. Košíčkem se dá nahodit velmi daleko, třeba i kolem 130 m. Vnadicí koule se po dopadu na dno postupně rozpadají, jednotlivé lehké částice vyplouvají celým sloupcem na hladinu a poté některé opět pomalu klesají na dno. K hladině se tak dostanou desítky drobných částic, které kapři přijímají jako potravu. Tento způsob často přiměje k přijímání potravy i ryby, které se právě nekrmí. Možná je to také díky tomu, že mix obsahuje i sušený vodní hmyz, což je přirozená potrava kaprů.

Speciální zig rig booster

Další skvělou věcí jsou zig rig boostery, které se nerozprostírají po dně jako normální boostery, ale po vhození do vody pomalu stoupají k hladině a vytváří tak ve vodě jakýsi voňavý kouř. Tento booster můžete nalít třeba na boilie nebo na pelety. Z těch se pak po vhození do vody začne uvolňovat a pomalu stoupat k hladině. Výhodou je, že v podstatě najednou zakrmujete jak lovné místo na dně, tak vodní sloupec nad krmným místem. Tento způsob je nejvhodnější, když chcete např. chytat jedním prutem na dně a druhým se zig rigem nad krmným místem. Tato metoda jistě stojí za vyzkoušení, a to zvláště v létě, kdy kapři potravu ze dna přijímají jen velmi málo.

Přeji hodně rybářských úspěchů.

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.

PÉČE O ÚLOVEK

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články ...
Naši partneři