Český Rybář

JAK NA KAPRY V LÉTĚ / 1. díl

/ Kapři / Text: Jarda Těšínský / Foto: autor

Letní období nebývá většinou příliš dobré pro chytání větších kaprů. Jednak je to způsobené teplou vodou, která neobsahuje tolik kyslíku a ten je pro braní ryb velmi důležitý, a druhou podstatnou věcí, která ovlivňuje braní kaprů, je velké množství přirozené potravy ve vodě. V tomto období jsou jezera, ale i řeky plné různých larev a další přirozené potravy. Kapři nepohrdnou třeba i potěrem a drobnými rybkami. K tomu jsou samozřejmě ve vodě i další živočichové jako škeble, raci atd. Kapři většinou dávají přednost přirozené potravě, protože je jí všude dostatek a je snadno dostupná.

Já osobně mám rád v letním období hlubší, až velmi hluboké přehrady. Voda v nich se tak silně neprohřívá a hlubší partie bývají stále i v létě studené a tím udrží kapry ve větší aktivitě než mělké vody. Další věc, která trochu komplikuje úspěšné rybaření, je velké množství lidí, které se v létě u vody vyskytuje. To je fakt, s kterým musíme počítat, a pokud to jde, vyhledat co možná nejklidnější místo, což v tomto období bývá docela složité.

Lokalizace kaprů

Lokalizace je vlastně ta nejdůležitější věc pro úspěšný lov kaprů. A to platí nejen v létě, ale vlastně po celý rok. Jak říkám s oblibou, je lepší být na dobrém místě jeden den než na špatném celý týden. Velmi pomůže, pokud se nám podaří někde kapry najít, například pozorováním hladiny z nějakého místa z výšky nad vodou. Na hlubokých vodách to většinou nebývá problém, protože se často nachází v různých kaňonech, jako například vltavská kaskáda, Dalešice atd. Z okolních skal a kopců se dají kapři celkem dobře najít. Skvělými místy pro pozorování hladiny jsou třeba i mosty přes vodu atd. Kapři se tak velmi často dají najít ve velkých hejnech, jak se vyhřívají pod skalou nebo u nějakého padlého stromu. Tato místa pak bývají tím nejlepším a určitě se vyplatí chytat co nejblíže prostoru, kde kapry vidíte. Na takových vodách jsou většinou velmi velké hloubky, klidně i kolem 50 m. Kapři samozřejmě nebudou přijímat potravu v 50 m, ale je potřeba najít ideální hloubku. Někdy to bývá hned pod skalou, například v 7–10 m. Ale často jsem nachytal i v hloubkách kolem 20 m. Hodně rybářů si myslí, že se tady kapři nevyskytují a velkých hloubek se bojí. Já jsem ale ulovil hlavně v letním období spoustu hezkých kaprů v 15–25 m. Dokonce se mi podařilo jednou na Cassienu chytit kapra i v 31 m. Je potřeba vyzkoušet vše a kapry prostě hledat.

Další místa, která se mi v létě osvědčila, jsou přítoky. Nejlepší je samozřejmě hlavní přítok do přehrady, kde voda obsahuje více kyslíku. Kapři do těchto míst najíždějí, a to často i do malých hloubek. Mnohdy jsou v místech, kde se už přehrada mění v řeku a voda zde proudí. Na rozdíl od hlavního jezera tu mohou být třeba v metrové vodě. Skvělé jsou i menší přítoky například do zátok a podobně. Několikrát jsem v těchto zátokách viděl velká hejna ryb, a to nejen kaprů, když bylo velké horko. Potok, který vytéká z lesa, je přece jen o něco chladnější než voda v přehradě a kapři to mají rádi. Co se týká lovu na řekách, nejsem žádný specialista, ale od kolegů vím, že se často v letním období dají chytit pěkní kapři v úsecích pod jezy, kde se voda okysličuje. Velcí kapři jsou mnohdy i v silném proudu, což možná hodně lidí překvapí.

Nástrahy

Musíte počítat s tím, že se ve vodě vyskytuje hodně přirozené potravy, a proto je nejvhodnější co nejatraktivnější nástraha. Musíte kaprům předložit něco, co je přiměje se krmit, i když nemají vůbec nouzi o potravu. Osobně mám rád výrazné typy boilie, jako je například Biosquid, Biokrill, Biocrab anebo Chilli tuna. Tyto příchutě mají tak výraznou chuť i vůni, že je kapři velmi snadno najdou a zaujmou je. Pro zvýraznění používám většinou dipy, které jsou složené z tekutých proteinů a aminokyselin. Ty působí přímo na chuťové buňky, které mají kapři v tlamce.

Dipy jsou často podceňované, ale při správném použití mnohdy způsobí u vody doslova zázrak a přimějí kapry ke krmení. Další dobrou volbou, se kterou jsem ulovil spoustu krásných ryb, jsou boosterované nástrahy. Ty představují něco zcela jiného než boilie v dipu. Booster, ve kterém jsou naložené, je sestaven tak, aby se co nejvíce vsákl do boilie a zaschnul na jeho povrchu. Ideální je, když booster vytvoří gumovitý povrch na nástraze. Čím déle se booster vsakuje (i několik měsíců), tím déle se pak také ve vodě z nástrahy uvolňuje, často i několik hodin, a to je ten nejlepší způsob, jak vytvořit silné atraktivní nástrahy. Při jejich použití musíte samozřejmě počítat i se záběry od jiných ryb než kaprů, ale určitě dosáhnete největšího počtu záběrů. Naopak, pokud se chcete soustředit na velké kapry a selektovat malé ryby, je lepší použít extra tvrdé boilie bez jakéhokoli zatraktivnění. Musíte však počítat s tím, že sice možná chytnete velkou rybu, ale každopádně budete mít podstatně méně záběrů než na atraktivní nástrahy, jako jsou třeba ty boosterované.

Taktika krmení a množství krmení

Toto téma je velmi složité a ošidné a na každé vodě to bývá zkrátka jiné. Zažil jsem například na jedné hluboké vodě ve Francii, že se mi podařilo v letním období docílit jen velmi malého počtu záběrů, když jsem chytal s malým množstvím krmení. Při jedné návštěvě mě napadlo, že zkusím opravdu velké krmení, a čekal jsem, jestli se mi podaří kapry stáhnout ke dnu. Věděl jsem, že v dané oblasti se kapři určitě vyskytují. Začal jsem krmit cca 5 kg boilie každý den a k tomu cca 20 kg partiklů na poměrně velkou plochu. Během asi tří dnů se mi dařilo proměnit několik záběrů každý den a mezi kapry byly i velmi pěkné exempláře. Tuto metodu jsem zde v létě použil ještě několikrát a pokaždé s dobrými výsledky. Zkoušel jsem to i na jiných vodách a musím říci, že na některých to vůbec nefungovalo. Kapři jako by se krmení vyhýbali a stáhl jsem jen velké množství bílé ryby a potažmo sumců.

Na většině vod volím poměrně střízlivější krmení. Většinou použiji silně atraktivní nástrahu, a to buď dipovanou, nebo boosterovanou. K nástraze dokrmím jen cca dvě hrsti klasického boilie. Pokud nějaký čas nemám záběr, přibližně jeden den, opakuji to samé, ale na jiném místě a v jiné hloubce. To vše až do té doby, než se mi podaří kapry nalézt. Tento způsob je podle mne tím nejlepším, jak při rybaření uspět.

Příště si povíme něco o krátkodobém a dlouhodobém lovu, vhodných montážích, lovu ve sloupci – Zig Rig atd.

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.

PÉČE O ÚLOVEK

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články ...
Naši partneři