Český Rybář

JARNÍ MUŠKAŘENÍ

/ Muškaření / Text: Štefan Csernava / Foto: autor

Letošní zima byla příliš dlouhá... Jezera dost brzy pokryla ledová přikrývka a pak zamrzly i řeky. Přívlačová sezona skončila mnohem dříve, než jsme čekali, a z toho vyplývá, že ani závěr roku se nevyvíjel podle předběžných plánů.

Na druhé straně mám radost, že rybky mohly odpočívat trošku déle, potřebovaly a zasloužily si to. Bohužel na některých místech přezimující ryby ve velké míře zlikvidovali kormoráni. Místní organizace se snažily zabránit tomuto neúměrnému krveprolití, ale jak dokazují fotky na sociálních sítích, podařilo se jim to pouze v omezené míře. Bylo by třeba provést ráznější opatření.   

Silné mrazy trvaly tak do poloviny února, což způsobilo, že sezona začala trochu později. Naivně jsem si myslel, že třetího ledna bude na čase, abych si zakoupil roční rybářský lístek a mohl jít na rychlé novoroční rybaření. Ale nestalo se... Teď už sluníčko získává zpět svou sílu a po drsné zimě nastává jaro.     

Co může dělat v takovém případě přívlačář? Na pstruhových vodách bude možné lovit až za měsíc a u ostatních dravců platí zákaz lovu do poloviny června, což ostatně není na škodu. Jak jsem zmiňoval ve svých předchozích článcích, toto období (a nakonec i část přívlačové sezony) věnuji muškaření. Netrpělivě čekám, až se v kanálech a pomalejších řekách oteplí voda, ryby se probudí ze zimního spánku a projeví nějakou aktivitu. Listujíc svým rybářským deníkem vidím, že začátek tohoto období v minulých letech připadl na konec února a začátek března. Když teplota vod dosáhne 5–7 °C, můžete mě najít na březích kanálů, kde sleduji první rybky roku.     

Mé první cesty zpravidla vedou k mělčím místům. Stále silnější paprsky slunce už během poledne nebo časného odpoledne ohřejí stojaté části menších řek a moji miláčci mají taková místa velmi rádi. Neočekávám hned velké ryby. V takových případech lze počítat pouze s maličkými ploticemi, perlíny, okouny, tloušti a ouklejemi. V první řadě zkouším své štěstí na takových místech, kde je vidět pohyb ryb nebo i ryby samotné. Brzy na jaře jsou vody ještě čisté, ale jak se oteplují, začínají být stále zakalenější. Samozřejmě i záplavy způsobené tajícím sněhem snižují čistotu vod. V takovém období chytám raději na čistých vodách nejen proto, že vidím ryby, ale mohu získat více zkušeností, co se týče jejich reakcí.     

Podle mých zkušeností se ryby v takových případech rády zdržují v blízkosti rostlin. Když jsme tedy našli příhodný kanál, menší řeku (pomaleji tekoucí), potok nebo jejich vedlejší přítoky a vhodná místa k lovu, vyplatí se i v mělčích částech zaměřit na překážky, keře, shnilé trsy trav. Ryby potřebují energii a jistý zdroj potravy, kterou najdou například na shnilém kmeni stromu ve formě drobného hmyzu, a v neposlední řadě se na takových místech cítí bezpečně.     

V každém případě se vyplatí navštívit lokality, kde spatříme malé pohyby, otočky, vlny nebo jiné jevy, podle kterých můžeme předpokládat přítomnost ryb. I na „mrtvých“ místech mohou být sem tam nějaké ryby, ale to můžeme děkovat jen náhodě. Já pokládám za důležitý správně zvolený čas. Rybařit začínám zpravidla kolem 10.–11. hodiny, a to z jednoduchého důvodu – sluníčko začne ohřívat vodu a až do 2.–3. hodiny na moje oblíbená místa nepřetržitě svítí sluneční paprsky. Tehdy bývají i ryby aktivnější. Ovšem jak které, je zajímavé, že okouni se v takových případech zdržují na stinných místech a vyčkávají do takové páté, kdy sluneční paprsky dopadnou na vodu pod nižším úhlem. Tehdy začnou brát intenzivněji, alespoň ty větší kusy.     

Máme tedy čas, místo a cíl. Otázkou zůstává návnada a technika. Pokud je voda studená, vyplatí se chytat v blízkosti dna. Podle mých zkušeností ryby v tomto období méně reagují na suché mušky, přestože na hladině vidíme malé záběry. V mělčích vodách kolem 40–50 cm dávají přednost nymfám, mokrým muškám nebo streamerům. Období suchých mušek a spolu s ním i období lovu z hladiny přijde na konci března, začátkem dubna, kdy denní teplota dosáhne 15–17 °C a teplota vody okolo 10 °C.     

Zkouším své štěstí s drobnými nymfami a mokrými muškami. Cejni, karasi a někdy i okouni mají v oblibě spíše napodobeniny larev. Barvu návnady zvolíme tak, aby byla v souladu s průhledností vody a světelnými podmínkami. Někdy pomůže nějaký drobný detail na mušce, který upoutá pozornost, např. oranžová tečka na zadní straně. Pro ryby může být zajímavá i tungstenová hlava. Co se týče hmotnosti návnady, tu vybíráme podle hloubky vody a toho, kde se ryby zdržují vzhledem k počasí. Loni byl na mém oblíbeném místě stav vody vyšší než průměr a ryby reagovaly na těžší nymfy, které jsem vedl v blízkosti dna. Letos byl na stejném místě stav vody zhruba o 20 cm nižší a ryby braly přibližně 20–30 cm pod hladinou. O těžší návnady nejevily zájem, ale larvy s malými hlavami braly bez rozmýšlení.

Můžeme lovit také na mokré mušky, a to především tehdy, když chceme chytit větší cejny, tlouště nebo okouny. Já upřednostňuji hlavně zatížené klasické Red Tagy, které nastražím na háček o velikosti 10. Tato muška neklesá ani příliš pomalu, ani rychle a v mírném proudu plave tam, kam má. Je velmi oblíbená u tloušťů, bolenů a jesenů. Její barvu můžeme kombinovat, ale já používám nejraději černé nebo světlejší krémové barvy.

Co se týká výzbroje, všechny situace perfektně vyřeším s jedním ¾ prutem a i menší streamer v podstatě dokážu nahodit na střední dálku se čtyřkou WF šňůrou. Naviják volím k prutu, tedy čtyřku. K ujímanému návazci můžeme přidat fluorocarbonový koncový návazec o tloušťce 0,14 mm v délce 1 metr.

Díky tomu, že se vody nepřetržitě zahřívají, ryby se pomalu chystají ke tření. Štiky již začaly svůj svatební tanec, takže když se s nimi setkáme, nechme je, nelovme je. Popřípadě je jen vyfoťme a ať si dělají, co mají. Hodinky tikají už i okounům, tak ke konci března (v závislosti na teplotě a typu vod) začínají i oni se třením. Ačkoliv je u nás nechrání zákaz lovu ani omezení míry, alespoň my, rybáři s dobrou vůlí, mysleme na budoucnost! Časem se i karasi, cejni a tloušti připraví a odeberou na svá místa. Respektujme tyto lokality a v tomto období chytejme někde jinde! Ryby se samozřejmě netřou podle kalendáře. Toto období se mění podle toho, ve které části země jsou. Na sever přijde oteplení později a začátek období tření ryb může být ovlivněn i typem vod. Přizpůsobme se tomu a pokusme se chránit i ty druhy ryb, které nejsou „pod zákonem“! Časem se nám určitě odvděčí.

 

Naši partneři