Český Rybář

ZAČÁTEK JARA / aneb není to jednoduché

/ Feeder / Text: Mark Pollard / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Asi každý rybář, který neodolá a vyrazí k vodě koncem zimy nebo na začátku jara, ví, že lokalizace ryb v tomto období není jednoduchá. Jedním z lovců, který dokáže ryby najít lépe než kdo jiný, je anglický rybář Mark Pollard, se kterým se vypravíme na jednu z jeho rybářských vycházek a pokusíme se něčemu přiučit.

Asi to nečtete poprvé, ale nalezení místa, kde se zdržují ryby, je v chladné vodě základem úspěchu. A největší chyba, kterou mohu pozorovat u většiny rybářů, je fakt, že nepřistupují k vodě s otevřenou myslí. Zvláště začátkem jara může postup, kdy si sedneme k vodě a zkoušíme chytat na jednom jediném místě, znamenat katastrofu.

Když si jako příklad vezmu místo, které jsem zvolil k dnešnímu lovu, vypadá rozhodně dobře. Před sebou mám široký pás otevřené vody zakončený ostrůvkem přímo naproti, ostrovy jsou i vlevo a vpravo ode mne. Protože v noci byla ještě slušná zima, předpokládám, že ryby se budou pohybovat v hlubší vodě mezi ostrovy, ale byl bych blázen, kdybych spoléhal na jedno jediné místo. Není prostě dobré rozkrmit jen jeden flíček, a když po určité době nepřijde záběr, jednoduše to zabalit s tím, že ryby nežerou. Ve skutečnosti se o pár metrů vedle mohou pohybovat hejna kaprů, se kterými byste si užili skvělý rybolov.

Hurá na párty

Jak tedy ryby najít? Osobně používám velmi jednoduchou metodu… nahazuji na různá místa, dokud nezaznamenám nějakou odezvu. Většinou tak činím s jednoduchou montáží a nějakou dobře viditelnou nástrahou, jako jsou boilie, kukuřice nebo kousek chleba. Pokud je ještě opravdu chladno a já vím, že lov bude pouze o několika rybách, lehce prokrmím. Nezapomeňte, že i v chladné vodě hledáme ryby, které budou ochotné se krmit.

Hledání tedy zahajuji s peletovým krmítkem. To nabízí mnoho stejných výhod jako method feeder a navíc lépe ovlivníte množství návnady v krmítku. Při hledání ryb totiž nechci, abych každým náhozem nechával ve vodě hromadu pelet. Později se mohu zaobírat detaily mé sestavy, ale ze začátku chci především najít ryby.

První hody tedy letí na místa, kde si myslím, že by se ryby mohly pohybovat. Nedám vám nějaký přesný návod, kde začít, ale snažím se číst vodu a na základě mnohaletých zkušeností pošlu montáž na vytipované místo. Ve velké většině případů jsou ryby tam, kde jsem je očekával, ale přijdou i chvíle, kdy na slibném místě není ani šupina a já musím hledat jinde.

Při této metodě hledání nahazuji tak dvakrát na jedno místo, kterému dám asi 10 minut, aby se projevilo. Většinou to stačí, aby přišel nějaký drbanec do vlasce nebo záběr a zdolaná ryba. Pokud nějakou aktivitu registruji, klidně na místo nahodím vícekrát a sleduji, jestli ryby nějak reagují a chtějí se krmit. Pokud právě nemají chuť přijímat potravu, místo si zapamatuji a jdu prozkoumat další. Vždycky se mohu vrátit a vyzkoušet, jestli místní šupináče ta trocha návnady nerozhýbala k nějaké akci.

Zkoušením různých míst (u ostrůvků, na otevřené vodě, u zlomů apod.) a hloubek většinou někde na ryby narazím. Pokud se tak stane, dál nehledám a plně se věnuji přípravě tohoto flíčku, kam budu pravidelně nahazovat a snad i chytat.

Taktika lovu

Jak už jsem výše zmínil, rád při lovu používám malé peletové krmítko. Plním ho mikropeletami, které zvlhčím, ale s vodou to nijak nepřeháním. Je možné přidat i trochu nějaké směsi, ale já plně důvěřuji atraktivitě a účinnosti čistých pelet. Nasazuji to nejlehčí krmítko, ale myslím na to, abych s ním mohl pohodlně nahodit do požadované vzdálenosti a připravené místo co nejméně rušil. V případě naší vycházky je to 25g Matrix Evolution Pelet Feeder. Systém jeho uchycení „Evolution Feeder“ mi dovoluje rychlou výměnu za method feederové krmítko, které používám, když se ryby krmí důvěřivě a potřebuji dostat na místo více návnady.

Na konci vlasce mám krátký 10cm návazec zakončený háčkem Carp Bander vel. 16–18 s gumovým kroužkem na uchycení nástrahy. Na návazec používám vlasec Power Micron o průměru 0,18 mm. Někdo by možná řekl, že to je dost, ale pro tuto taktiku považuji „osmnáctku“ za ideální. Jako startovní nástrahu nasazuji do gumového kroužku peletu. Ve speciálním tubusu mám sbírku pelet nejrůznějších velikostí a vybírám až na místě. Myslím si, že nástraha nemusí být nějak jasně zbarvená, protože ryby zaujme množství návnady z krmítka, a ne zářivá barva nástrahy. Ještě jeden typ. Pokud zaznamenám hodně drbanců a žádný pořádný záběr, zkusím vyměnit peletu za dva mrtvé červené červy. Někdy to účinkuje. Nejsem přesvědčen, že ryby nástrahu lépe vidí, ale spíše přivítají její menší hmotnost a jinou strukturu.

Na rybách

Ryby jsem očekával na větší hloubce mezi dvěma ostrůvky, ale počáteční náhozy nepřinesly žádný výsledek a musím připustit, že mne to překvapilo. Mé hody postupně směřovaly blíže k jednomu z ostrůvků, ale trvalo skoro hodinu, než jsem ucítil první známky aktivity. Přišlo to asi metr od ostrova, kde bylo místo s větší hloubkou. Nejprve jsem zaznamenal lehké kontakty ryb s vlascem, ale po dalším hodu se špička předpisově ohnula a já si mohl povodit první rybu dne. Po krátkém úporném souboji se v mém podběráku objevil pěkný kapřík.

Následující náhozy nepřinesly žádný záběr, takže jsem se od ostrůvku přesunul o půl metru hlouběji a najednou se otevřela voda. Ryby braly skoro po každém hodu a moc se jim líbila nastražená 6mm peleta. Asi po hodině ale začaly záběry slábnout, já znovu posunul hloubku o půl metru a to přineslo ovoce v podobě dalších zdolaných ryb.

Nebyl jsem si úplně jistý, jestli ryby prostě jen lehce cestovaly mezi ostrovy, nebo zda jarní sluníčko postupně prohřálo mělčí partie a ony se přesunuly za teplejší vodou. Dobré ale bylo, že jsem stále zůstával v kontaktu, a to mne utvrdilo v přesvědčení, že pokud ryby v chladné vodě jednou nalezneme, jen vzácně se z místa přesunou na nějakou větší vzdálenost.

Na konci krátké vycházky se mi ve vezírku nahromadilo slušné množství úlovků, což by při závodě určitě přineslo dobré umístění. Znovu jsem si ověřil, že pokud na ryby narazíte, mohou prakticky ze stejného místa záběry přicházet po celý den. Na začátku jara si chladného počasí většinou ještě užijeme, tak na svou další vycházku nazapomeňte přibalit nějaké to peletové krmítko a pelety, abyste mohli nalézt to správné místo, na kterém si dobře zachytáte.

S JEDNÍM PRUTEM...

Pro rybářské eso Bena Townsenda jsme tentokrát měli zajímavý úkol, a to lovit na neznámé ...

ZÓNA PAREM / zaměřeno na ty největší

Řeka se pomalu a pozvolna klikatí skrze pole. Sedím v zelené trávě, vychutnávám si sluneční ...
Naši partneři