Český Rybář

JAK SLEPIT ČERVY?

/ Plavaná / Text: Radek Diviš, Jakub Kabát / Foto: Radek Diviš

Odpověď na tuto celkem triviální otázku získáte záhy. Dnešní příspěvek do rubriky „Plavaná“ by totiž měl co nejnázornějším způsobem (pomocí fotoseriálu) krok za krokem předvést postup, jak na to.

 

Pojďme si ale ještě úvodem odpovědět na jednu, a to zásadnější otázku. Proč bychom to vůbec měli dělat? Sledujete-li plavanou či jiné techniky specializující se na lov bílých ryb, jistě víte, že základním předpokladem úspěšného lovu je přilákat a koncentrovat ryby na určitém, námi stanoveném a proměřeném místě, kde jim pak předkládáme nejrůznější speciality na háčku.

Pro přilákání ryb primárně slouží vnadicí směsi. Ano, ale to je jen jedna část pravdy. Každá směs bez živé návnady je jaksi „jalová“. Tento negativní fakt se projeví zpravidla ve chvíli, kdy nejsme u vody sami nebo lovíme-li v místech s velkým rybářským tlakem či menším výskytem ryb. Tady záhy zjistíme, že samotná, byť sebelepší směs není všelék a živá návnada může znamenat 100% obrat k lepšímu. Jak ale dopravit do vody velký objem „živého“, když červi při větší koncentraci krmné koule okamžitě rozbijí? Jednoduše! Je potřeba je slepit...

Lepení čistých červů

  1. krok / odmaštění – Poté, co vyndáme červy z ledničky a necháme je v čisté, suché nádobě „rozběhnout“, je pro finální úspěch celého procesu lepení nesmírně důležité návnadu dokonale vyčistit a odmastit. Pro tento účel můžeme použít strouhanku, eventuálně hrubou mouku v takové granulometrii, aby následně šly dobře vycedit. V žádném případě nepoužívejte mastné mouky nebo šroty (kukuřičný apod.)! Prachové mikročástice totiž ulpívají mezi chloupky červů a lepidlo pak nepřilne. Máme-li více času, můžeme scezené červy odmastit ve vodě s trochou jaru, pak několikrát, nejlépe 3x, na sítě propláchnout, vysušit strouhankou, vycedit a máme dokonale připravenou návnadu.

  2. krok / scezení – Po vyčištění strouhankou červy pečlivě prosejeme přes jemné síto, abychom se zbavili veškerých nečistot.

  3. krok / oddělení prachu – Mírně navlhčenou rukou oddělíme poslední prachové částečky tak, že červy v nádobě několikrát pečlivě promícháme. S vodou šetřete. Jakmile byste červy převlhčili, budou Vám z nádoby vylézat!

  4. krok / přidání arabské gumy nebo lepidla – Červy přesypeme do suché a čisté nádoby. V opačném případě by arabská guma ulpívala na stěnách i dně a mimo toho, že bychom zbytečně spotřebovali více materiálu, by výsledek zůstal daleko za očekáváním. Nyní použijeme přiměřené množství arabské gumy a promícháme. Na červech by měla ulpět mírná vrstvička bílého prášku. Zbytek gumy vycedíme jemným sítkem. (S klasickým lepidlem na červy je postup obrácený. Červy nejprve mírně navlhčíme, lehce zasypeme lepidlem a necháme chvíli odstát.)

  5. krok / vlhčení – Pomocí rozprašovače směs červů s arabskou gumou zvlhčíme. Mějte na paměti, že v případě lepení červů je méně vždy více. Dovlhčit můžete vždy. V případě, že to s vodou přeženete, už to nikdy nebude ono!

  6. krok / odstání – Ať už lepíte arabskou gumou (dóza na obrázku) nebo lepidlem (obrácený postup, viz 4. krok), je nutné chvíli počkat, aby došlo ke kvalitnímu spojení.

  7. krok / finále – Máme v podstatě hotovo. V nádobě by měl být souvislý „koláč“ slepených červů, ze kterého odtrhneme potřebný kousek a suchými dlaněmi formujeme do kuličky. Tu dopravíme na krmné místo většinou pomocí praku (V případě, že používáme k lovu děličku, použijeme topset s kalíškem.). Tato varianta slepených červů je ideální pro použití na stojatých a mírně tekoucích vodách bez spodního proudění pro lov menších kaprů a prakticky všech druhů velkých bílých ryb.

Lepení zatížených červů

  1. krok / odmaštění / scezení / oddělení prachu – Stejně jako v případě lepení samotných červů je i při této variantě nezbytné červy odmastit, scedit a oddělit z nich prach (viz předchozí postup krok 1-3). Červy zatěžujeme proto, abychom je v proudné vodě co nejrychleji dopravili na dno. Podle síly proudu můžeme použít: jemný akvarijní písek (pro mírnější proud), střední štěrk (pro středně silný proud) nebo drobné kamínky (pro silný proud).

  2. krok / vlhčení červů – Oproti prvnímu postupu se nyní mění pořadí vlhčení a zasypání gumou. Nyní je tedy potřeba pomocí rozprašovače červy lehce navlhčit.

  3. krok / vlhčení zátěže – V rychlém sledu vzápětí navlhčíme zvolenou zátěž. Platí, že v ideálním případě můžeme slepit stejné množství červů jako zátěže. Optimální poměr je díl červů (např. 1 l) a polovina dílu zátěže (0,5 l).

  4. krok / přidání arabské gumy nebo lepidla – Do navlhčených červů nasypeme arabskou gumu (trochu více než v prvním případě) nebo lepidlo (zde vytvoříme souvislou vrstvu).

  5. krok / přidání navlhčené zátěže – Nyní přidáme lehce navlhčenou zátěž. V případě, že lepíme lepidlem, zátěž na červy rovnoměrně rozdělíme a necháme lepidlo působit. Zátěž se po několika minutách s červy samovolně promíchá a vytvoří kompaktní hmotu.

  6. krok / protřepání – Na obrázku je dobře patrné, co je potřeba udělat...

  7. krok / umačkání – Po důsledném promíchání červů s arabskou gumou a zátěží je potřeba výslednou směs zbavit přebytečného vzduchu, aby držela pohromadě. Pro tento účel můžeme použít menší nádobu s rovným dnem nebo suchou dlaň.

  8. krok / odstání – Ať už lepíte arabskou gumou nebo lepidlem, je nutné chvíli počkat, aby došlo ke kvalitnímu spojení.

  9. krok / finále – Stejně jako v prvním případě máme souvislou hmotu v podobě „koláče“. Oddělíme potřebné množství, zformujeme do kuličky a můžeme vnadit. Rukou nebo prakem. Na proudných vodách přilákají lepení červi mimo obligátních bílých ryb též sportovně atraktivní a bojovné druhy, jako jsou parma, ostroretka nebo podoustev.

Lepení červi jsou návnadou s obrovským potenciálem. Pokud se při rybaření rádi bavíte a experimentujete, nadešel Váš čas! Hodně štěstí a úspěchů při lepivých experimentech.

 

NA MĚLČINĚ... / lovíme v mělčích partiích revíru

Pokud potřebujete nějakou informaci o lovu na mělčinách, nemůžete se obrátit na nikoho lepšího, než ...

SPRÁVNÁ HLOUBKA A JEMNOST / lovíme s wagglery a peletami

Tato slova by vás určitě nenapadla jako první, pokud byste přemýšleli o metodách lovu Marka Pollarda.
Naši partneři