Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Tak jsme se konečně dočkali – jsou tu letní prázdniny, pro mladého rybáře doba vyvolená. V tento čas můžeme lovit ryby prakticky všemi dovolenými prostředky, takže je často těžké se vůbec rozhodnout, kterému rybolovnému způsobu dáme tentokrát přednost. Při chuti jsou jak kapři a bílé ryby, tak i dravci, které se snažíme přelstít vláčením.

 

Sezona dravých ryb je již v plném proudu, a proto se na naše oblíbené dravce, jako štika či candát, můžeme vypravit s muškařskou výbavou a vychutnat si nezapomenutelné okamžiky při chytání a zdolávání těchto predátorů na tak jemnou výbavu, jakou skýtá muškařský prut.

Zkušený stopař pozná, kolik má ve svém revíru zvěře, ale co rybář? Pozná to také? Když si nasadíme polarizační brýle, uvidíme kousek pod hladinu. Ale to je vše. V případě, že se budeme dobře krýt, můžeme vidět i stopy na hladině.

 

Feederové pruty a krmítka k sobě neodmyslitelně patří a řekne-li se v současné době – feederové krmítko - pak má jistě každý představu, o čem se mluví. Jenže - vždycky to nemusí být až tak úplně pravda.

 

Byl to obrovský boom! Kapkovité olůvko, trojobratlík, kmenový vlasec, návazec, háček nebo trojháček a nástražní rybka. Tak prosté byly mé první pokusy s odnoží hlubinné přívlače používané v našich podmínkách. Bylo to relativně pohodlné, jednoduché a hlavně … účinné! Candáti, štiky i okouni brali jak o závod a nebyl problém nachytat několik desítek dravých ryb během jedné rybářské vyjížďky. Kdeže loňské sněhy jsou?!

 

Projíždím centrem Plzně a nevěřím svým očím, když vjíždím do roje chrostíků, vytvářejících mohutný houf vznášející se nad silnicí. Zastavuji u krajnice a v údivu vystupuji z auta, abych se podíval, co se děje.

V poslední době se stal kombinovaný návazec fluorocarbon - pletená šňůra mezi kapraři velmi populární. Konstrukce tohoto návazce těží z výhod materiálu Stiff Line, který je dostatečně tuhý, čímž eliminuje vytváření nežádoucích pavučin kolem zátěže, což hrozí u podobných montáží s delší fluorocarbonovou částí u měkčích materiálů (včetně tenkého fluorocarbonu).

 

Pokud hledáme typickou nástrahu pro měsíc červen, nemůžeme zkrátka na prvním místě nezmínit nástrahy určené k lovu dravých ryb, jejichž sezona přesně v polovině tohoto měsíce začíná. A protože mládeži jediné povolené nástrahy, určené výhradně k lovu dravých ryb, jsou ty umělé vláčecí, je nabíledni, že se budeme věnovat právě jim.

 

Návazce jsou bezpochyby jednou z nejdiskutovanějších součástí moderní kaprařiny. Jakmile někomu začnou padat ryby nebo nemá tolik záběrů jako kolega (přičemž používá stejné boilie), začne hledat problém v návazcích.

 

Na hranici mezi dvěma světy - vodou a nebem - leží veliký poklad. K cestě za jeho objevením je potřeba naše „bezchybné“ lidské myšlení nahradit myšlením rybím, otevřenýma očima a trpělivostí.

 

Když jsem konečně z lodi nahodil živou nástrahu, začal jsem mělkou a čistou vodu zátoky prochytávat i přívlačovým prutem. Má malá loďka zvolna driftovala v mírném ranním větříku, a tak jsem mohl nerušeně nahazovat do blízkého okolí a zkoušet místní „panenskou“ vodu.

Jako kluk, který ještě nechodil ani do školy, jsem začínal na naší vesnické louži se špulkou vlasce v ruce, korkovou zátkou a zahnutým špendlíkem. Nad takovou výbavou se dnešní chlapci musí pousmát, ale tenkrát to tak prostě bylo.

 

Následující řádky se budou točit kolem ryby, která se postupem doby stala mému srdci nejbližší. Candáty jsem vždy ctil jako velmi zdatné soupeře a s hřejivým pocitem v krajině srdeční objevoval jejich zvyklosti a místa, kde jim z nějakých důvodů bylo dobře. A mně nakonec též. Ani v tom nejhorším snu jsem si ale nikdy nemyslel, že přijde doba, kdy budu muset za svými zubatými miláčky jezdit tisíce kilometrů.

 

Mnozí rybáři by rádi vyzkoušeli muškaření, ale buďto se bojí posměchu zkušenějších vyznavačů královské disciplíny, nebo si prostě nevědí rady s výběrem vhodného vybavení, a proto zůstávají „v nečinnosti“.

 

 

„Až přijde máj – půjdeme v háj,“ praví se na konci známého českého přísloví. Toto říkadlo bychom ještě mohli doplnit douškou – nejen v háj, ale hlavně na ryby a vydržíme tam co nejdéle. Květen je totiž měsícem sportovnímu rybolovu zaslíbeným.

 

Ryba je živý tvor, je nutné se k ní chovat s náležitou dávkou šetrnosti, ohleduplnosti a úcty.“ Já vím – tato věta byla v různých podobách vyřčena či publikována nesčíslněkrát. Jenomže při svých toulkách kolem řek a rybníků bývám bohužel často nechtěným svědkem situací, kdy rybářovo zacházení s rybou postrádá naprosto vše, co má souvztažnost s šetrným a humánním přístupem k úlovku.

 

Jenom omezený rybář si může myslet, že bude úspěšný díky technice. Nevítězí skvělé vybavení a úžasné nástrahy. Vítězí Váš rybářský duch! Vítězí klid, pozornost, schopnost rychle se učit a přizpůsobovat.

 

Tento návazec, vytvořený pomocí fluorokarbonového materiálu Stiff Line, je výbornou volbou při použití s neutrálně vyváženými nástrahami Balanced Boilie.

 

V minulém díle našeho seriálu o feederu jsem tak trochu nastínil problematiku vlasců spojených s touto rybolovnou technikou. V této souvislosti samozřejmě nemohu opomenout navijáky, které v případě feederu vybíráme obzvláště pečlivě, neboť feederový naviják toho musí vydržet opravdu hodně.

 

Duben je měsícem, ve kterém už můžeme pomalu začít využívat prakticky všechny možnosti, které nám sportovní rybolov v našich podmínkách nabízí. Kromě lovu dravců na vodách mimopstruhových lze už chytat všemi dovolenými způsoby, a tak si můžeme užívat jarní plavané, položené nebo feederu a radovat se z toho, jak jsou ryby, vyhladovělé po přestálé zimě, při chuti.

 

01 .. 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 .. 27
Naši partneři