Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Duben je měsícem, ve kterém už můžeme pomalu začít využívat prakticky všechny možnosti, které nám sportovní rybolov v našich podmínkách nabízí. Kromě lovu dravců na vodách mimopstruhových lze už chytat všemi dovolenými způsoby, a tak si můžeme užívat jarní plavané, položené nebo feederu a radovat se z toho, jak jsou ryby, vyhladovělé po přestálé zimě, při chuti.

 

Vždy jsem hledal možnosti, jak dostat pop up na ztuženém návazci těsně nade dno. Přemýšlel jsem o co nejjednodušším způsobu, jak využít Stiff Line – fantastický materiál na výrobu ztužených návazců pro montáže s pop up boilie.

Do Švédska na dravce? To je celkem ohraná písnička. Již léta to táhne mnoho rybářů ze západní i východní Evropy do skandinávského Švédska, aby v místních bohatých vodách lovili štiky a okouny. Věděli jste ale, že mnoho švédských revírů jsou fantastické vody k lovu línů s poměrně velmi hojnou populací těchto tajemných zelených krasavců?

Chystat se na ryby - to je rituál. Pro někoho je to otázka chvíle, pro druhého doba, která má své tajemné kouzlo i hlubokou podstatu. Svým způsobem je rybářská příprava podobná hře v šachy. Jen ten, kdo dokáže myslet víc tahů dopředu, se nakonec raduje z vítězství.

 

Bez dobrého vlasce si v podstatě dnešní rybařinu nedovedeme vůbec představit. Vlasec používáme při všech rybolovných způsobech včetně muškaření. Proč je pro nás vlasec tak důležitý? To není otázka, nad kterou bychom se museli dlouho zamýšlet.

 

„Já ti to říkal,“ křičel Charlie. „Věděl jsem, že máme nástrahu nachytat za svítání, abychom teď mohli v klidu chytat na větší hloubce!“ Pot se mi řinul po tváři.

Cejn – my rybáři je vlastně nijak zvlášť rádi nemáme. Na prutu za velké bojovníky neplatí, zato podběrák dokážou obalit svým všudypřítomným slizem téměř dokonale. Mnoho rybářů tak raději vidí cejny plavat pouze v uctivé vzdálenosti kolem svých udic...

Rozvoj moderních technik lovu kaprů se samozřejmě neobešel bez používání sypkých krmiv. Na začátku tohoto vývoje se na jejich využití lehce pozapomnělo.

Březen je měsícem, v němž zažíváme jeden z nejúchvatnějších a nejzásadnějších zlomů v roce – přerod ze zimy do jara. Stejně jako pro celou přírodu je to i pro ryby, a tedy i sportovního rybáře, změna naprosto zásadní, přinášející prakticky vše nové.

 

Je mnoho zaručených rad, jak být nejlepší. Jak chytnout nejvíce velkých ryb. V těch radách, ale žádnou odpověď nenajdete… Ono totiž není nejdůležitější být nejlepší, ale neprohrát!

 

Růst oblíbenosti ztužených návazců v posledních letech není bezdůvodný. Výrazně se podepsaly pod nepřeberné množství úlovků velkých kaprů, a proto jsem se rozhodl nabídnout jednoduchou montáž jednoho z nich.

Často je mezi rybáři slyšet, že štiky jsou výhradně stanovištní ryby. Na malých vodách je tento svorný proud názorů rozhodně pravdivý, ale čím větší a rozlehlejší daná lokalita je, tím vyšší jsou i migrace místních zubatých krasavic.

Feederových špiček je jako máku a podobají se jedna druhé jako vejce vejci. Někteří výrobci je od sebe odlišují barevně, jiní to řeší popisky. Je to sice dobré, neboť na první pohled víte, o jak tvrdou špičku se jedná, ovšem o špičce jako takové to nevypovídá zhola nic.

 

Únor je spolu s lednem statisticky nejchladnějším měsícem roku. Na jeho konci se sice už může ozvat první nesmělé zaklepání jara, pod nímž ledy trochu povolí, ale jinak žezlo moci v rukou pevně třímá paní zima. Pro nás rybáře to znamená, že si musíme vystačit s těmi omezenými možnostmi, které nám zimní podmínky dovolují.

 

Těžko byste hledali někoho, kdo by nikdy neslyšel o africkém jezeře Viktoria. Jméno zná snad každý rybář a zároveň ví, že patří k největším jezerům světa.

 Jednou přišli neúspěšní lovci za starým rybářem. Obdivovali jeho úlovky pověšené na stěně rybárny. Prosili, aby jim prozradil tajemství svých úspěchů.

Dipy, boostery a další zvýrazňovače našich návnad a nástrah slouží ke zvýšení jejich atraktivity a důvěryhodnosti pro naše drahé kapry.

 

 „Jsou přímo pod námi, jdeme na to, jízda začíná,“ pokřikoval jsem na zbylé tři účastníky výpravy, kteří přes bort lodi sledovali obrovské hejno sleďů, proplouvající přímo pod našima nohama. 

 

Spousta věcí vypadá na první pohled, jako by byly totožné, ale není tomu tak. Například to, že mají dva rybářské pruty stejný průměr blanku, jsou stejně dlouhé, a dokonce mají i stejnou odhozovou hmotnost, ani zdaleka neznamená, že se budou chovat stejně.

 

V tomto roce si na stránkách, které jsou určeny právě Vám, mladým rybářům, budeme povídat o rybářských nástrahách. Jedná se o téma nesmírně široké, postihující prakticky všechny formy a podoby sportovního rybolovu. V každém díle si představíme jednu – ať už tradiční, či méně tradiční – nástrahu, která se hodí k lovu v daném měsíci roku, a představíme si ji ze všech možných úhlů pohledu.

 

01 .. 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Naši partneři