Český Rybář

ZAČÍNÁME / aneb co vše potřebuje začátečník a jak vybírat (I. část)

/ Jak se stát rybářem / Text: Patrik Starčevský / Foto: autor

Každé začátky jsou těžké. To samozřejmě platí i u rybařiny, a nemyslím tím jen pronikání do vlastního umění chytit ryby. Nelehkým úkolem je i výběr prvního rybářského náčiní.

Úvod

Tentokrát se podíváme na výběr náčiní pro úplného začátečníka. Budou to rady nejen pro nového adepta Petrova cechu, ale určitě i pro jeho rodiče, na jejichž bedrech často leží nákup prvního prutu a navijáku. Rodiče pak, pokud nikdo z rodiny ryby nechytá, přicházejí do rybářské prodejny s odhodláním koupit pro své dítko to nejlepší, ale po zhlédnutí nekonečného lesa různých prutů propadají bezradnosti.

Černým scénářem je nákup dle rad pradědečka. Přes veškerou úctu k jeho znalostem a počtu nachytaných ryb, je dnes rybařina o velký krok dále než třeba jen před dvaceti lety. A rady typu: „…a na ten velký naviják mu kupte aspoň třicítku, ať mu to ten kapr neutrhne jako mně tenkrát…“ nejsou opravdu to pravé.

Informace

Kde se vlastně dají načerpat a získat nějaké rady, jakou výbavu koupit začínajícímu rybáři? V prvé řadě by to měl být rybářský kroužek. Jeho vedoucí by měl dokázat doporučit správnou výbavu pro začátečníka a vysvětlit, proč nemá „třicítka“ na jejich prutu co dělat. Druhou možností je poradit se s prodavačem v rybářských potřebách. Určitě by měl dokázat (a většinou dokáže) správně poradit. Třetí možností jsou samozřejmě časopisy a rybářská literatura všeobecně.

Jakým stylem chceme chytat

To je dost zásadní rozhodnutí, které je třeba učinit ještě před výběrem prvního náčiní. Je zásadní rozdíl, jestli chceme chytat raději velké množství ryb, klidně i menší velikosti, nebo je naším cílem chytit menší počet, ale opravdu velkých ryb a nevadí nám čekat třeba i dlouhé hodiny bez záběru. Děti baví spíš chytání většího množství úlovků, proto se na rybářském kroužku snažím vysvětlit jak toho docílit a jaké náčiní zvolit.

Prut

Jaký si mám koupit prut? Lehká otázka, na kterou se těžko odpovídá. K seriózní odpovědi si musíme nejdříve ujasnit několik věcí. Předně to, jaký je rybolovný způsob, který budeme preferovat. Pokud kupujeme první prut, očekáváme, že nám jeden typ vystačí na všechny způsoby, které budeme chtít vyzkoušet - prostě hledáme universální prut ...

Univerzální prut

Když si někdo kupuje první prut, logicky chce universální. Rád by vyzkoušel chytat všechny ryby a všemi způsoby. Hned na začátku si řekněme, že takový prut neexistuje. Pořízení speciálního prutu se nevyhneme u muškaření a lovu na feeder. Kompromis se nám bude hledat nejlépe u prutu na plavanou a klasickou položenou a s takovým prutem dokážeme rozumně odchytat i první pokusy o lov na přívlač.

Délka

Délka je jedním z rozhodujících parametrů při výběru prvního prutu. Pokud plánujeme chytat jen jedním způsobem, je to poměrně jednoduché. Plavaná 3,5 až 4,0 metry, položená 2,80 až 3,30 metru, přívlač 2,2 až 2,6 metru. Přičemž platí, že čím menší (mladší) je začínající rybář, tím budeme vybírat prut kratší délky z uvedeného rozpětí.

Pokud se chystáme zkusit jak plavanou, tak položenou a příležitostně přívlač, musíme najít takovou délku, která bude vyhovující oběma (vlastně všem třem) způsobům. Rovnou škrtneme krajní hodnoty a zůstanou nám čísla, která se již k sobě blíží – rozpětí délky prutu 3,0 až 3,5 metru. Pro věkem a vzrůstem menší rybáře bych se držel v nižší části rozpětí, u větších naopak.

TIP!

Pokud bych měl definovat parametry „univerzálního“ prutu pro začátečníka, volil bych takto: teleskopický grafitový (nebo aspoň kompozitový) prut délky 3,0 až 3,30 m (dle věku a vzrůstu rybáře), vrhací zátěž 20 až 40 g, akce střední.

Rozhodně nemá smysl kupovat dětem nesmyslně krátké pruty, v délkách 2,0 až 2,40 metru, v domnění, že se jim s nimi bude lépe chytat. Pravda je taková, že se jim s nimi bude ze začátku možná trochu snáze manipulovat, ale nedokážou s ním při položené nahodit dál od břehu, při plavané to bude ještě horší a navíc vůbec nebudou mít splávek pod kontrolou. A věřte, že jen trochu šikovný kluk nebo dívka zvládnou delší prut poměrně rychle a nebudou s ním mít problém.

Vrhací zátěž

Vyhněme se extrémním hodnotám. A to jak zbytečně nízkým, tak především nesmyslně vysokým. S prutem s vrhací zátěží 100 až 150 g opravdu nebudeme mít z chytání žádný požitek. A při běžných úlovcích ani nepoznáme pocit ohnutého prutu pod náporem úlovku.

U začátečníků je zbytečné jít s vrhací zátěží pod 15 g, když víme, že budeme s prutem chytat i na položenou. Na druhou stranu nemůžeme očekávat, že s takovým prutem budeme moci chytat i na velká krmítka a nahazovat 120 m od břehu. Na to bychom opět potřebovali speciální prut.

Kompromis hledejme v rozmezí 20 až 40 g, pokud budeme spíš chytat na položenou s menšími krmítky, můžeme jít až na 60 g. Výš bychom jít neměli, pak to již není prut rozumně použitelný na plavanou. V rozpětí 20 – 40 g se nejčastěji pohybují i vrhací zátěže přívlačových prutů, takže s takovým prutem dokážeme chytat i na přívlač, pokud není prut delší než 3,30 m. S delšími pruty se již moc dobře lovit nebude.

TIP!

Jestliže si můžeme dovolit koupit hned na začátek pruty dva, pak bych volil pro děti na položenou délku 2,70 až 3,0 m s vrhací zátěží 30 – 60 g a pro plavanou 3,30 až 3,60 m s vrhací zátěží 5 – 20 g. Obojí klidně v teleskopickém provedení.

Hmotnost prutu

Musíme si uvědomit, že s prutem bude zacházet dítě, které má určitě méně síly, než dospělý rybář. A například při aktivní plavané ho navíc bude po většinu času držet v ruce! Hmotnost prutu by tedy neměla rozhodně být opomíjeným parametrem. U teleskopických prutů je rozumné udržet u prutu 3,30 m hmotnost do 300 g, raději však do 280 g. Samozřejmě čím méně, tím lépe.

Teleskopický, nebo dělený?

Univerzální nebo lépe řečeno všestranné pruty se nejčastěji vyrábějí v teleskopické verzi. Pokud narazíme na dělený prut parametrů, které jsme probírali, bude se nejspíš jednat o delší prut na přívlač. Pokud bude mít vyhovující parametry, můžeme ho samozřejmě použít. Častěji však budeme preferovat příznivou přepravní délku (děti nejčastěji nosí prut v batohu) a zde padá volba jednoznačně na teleskop. Je praktický a u prutu této kategorie po něm klidně můžeme sáhnout.

Akce

Akci bych volil střední. Obloukem bych se vyhnul vysloveně tvrdým prutům, se kterými se špatně chytá na plavanou a naopak i vysloveně měkkým, které se ohýbají až k rukojeti. S těmi se nám nebude dobře chytat na těžko.

 

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná (2. část)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, ...

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny ...
Naši partneři