Český Rybář

FEEDER / Háčky

/ Feeder / Text: Milan Tychler / Foto: autor

Jako kluk, který ještě nechodil ani do školy, jsem začínal na naší vesnické louži se špulkou vlasce v ruce, korkovou zátkou a zahnutým špendlíkem. Nad takovou výbavou se dnešní chlapci musí pousmát, ale tenkrát to tak prostě bylo.

 

Nicméně hrouzci se tímto způsobem chytat dali, a když byl člověk šikovný, za chvíli jste jich měli v třílitrové láhvi od okurek dost na to, abyste je mohli hezky pozorovat do té doby, než jste je zase vypustili do vody. Líbily se mi jejich ušmourané kabátky a veselé vousky. Vůbec mi nevadilo, že můj špendlíkový háček nemá protihrot a že občas po zaseknutí nějaká ta rybka z háčku spadne. Jenže opravdový rybářský háček to už bylo něco! Kdo ho měl, ten byl pán. Hned při první příležitosti jsem měl háčky taky a okamžitě jsem viděl ten propastný rozdíl mezi ohnutým špendlíkem a skutečným rybářským háčkem, i když byla moje rybařina hodně nedokonalá. Kde by mě tenkrát napadlo, že jednou budou háčky s protihroty považovány za nesportovní a budou zakazovány. Čím víc jsem chytal a zdokonaloval se, tím větší rozdíly mezi háčky jsem nacházel. Není totiž háček jako háček.

Háček je sice jen taková titěrná drobnůstka na konci vlasce, ale zcela nepochybně plní tu nejdůležitější funkci v každé koncové sestavě, ať už se loví jakýmkoli způsobem. Osobně se domnívám, že především při lovu s napnutým vlascem (jako je tomu při chytání na položenou a s feederem) sehrává právě výběr správného háčku tu nejzásadnější roli. Důležitá je zde nejen jeho maximální ostrost, ale i velikost a tvar. Je s podivem, jak málo pozornosti věnuje široká rybářská veřejnost této maličké, ale veledůležité součásti lovné sestavy, kterou bych si já nikdy nedovolil podcenit. Raději řeší, jaká značka prutu je nejlepší, a to většinou jen proto, aby obhájili to, co si koupili. Snad jen závodníci a pak ti, kdo se o rybařinu opravdově zajímají, si plně uvědomují, že především na háčku záleží, zda rybu zaseknete, či nikoli, a také, zda ji na něm dokážete úspěšně zdolat i v krizových situacích. Jistě také často uslyšíte, že je zbytečné kupovat drahé háčky, že se to nevyplatí a nač různé velikosti, když na kapra stačí jedna – totiž pořádný hák, aby se ryba dobře zasekla a nemohla z něj spadnout. Tuto teorii zastávají rybáři, kteří s jedním háčkem loví tak dlouho, dokud jej neutrhnou. Stokrát na něj napíchnou tvrdou nástrahu, stokrát vlečou háček po kamenech a stokrát nezaseknou rybu. Přesto je ani nenapadne, že by právě v háčku mohl být nějaký problém. Svůj neúspěch pak nepřičítají háčku, ale tomu, že ryby prostě špatně a opatrně berou, a proto není možné je zaseknout. Ale dobře tak, protože právě tito lidé ryby nepouštějí!!!

Jenže - který háček je ten správný a jak si vybrat v záplavě velikostí, tvarů, a dokonce i barev? Která značka je opravdu kvalitní a dá se jí věřit? Každý z nás má s háčky vlastní zkušenosti - kupujete oblíbenou značku, tvar i velikost. Přesto čas od času vyzkoušíte i jiné háčky, a tak by to mělo zcela jistě být. Je docela možné, že jste někdy přešli od jedné značky k jiné. I to se stává, když výrobce nedokáže udržet kvalitu anebo najdete háčky, které Vám více vyhovují a které opravdu chytají. A to je ono! Háčku, který používáte a který jste právě přivázali na vlasec, musíte věřit! S pocitem jistoty rybaříte s větším klidem, bez nervozity, dokážete se více soustředit na svou věc, a to je velmi důležité nejen při běžné rybařině, ale především při závodním rybolovu. Pojďme se podívat na rybářský háček trochu blíž.

Z čeho se háčky vyrábí?

K výrobě rybářských háčků se používá především ten nejkvalitnější nerezový drát. Právě jeho vlastnosti určují nejen kvalitu, ale i cenu finálního výrobku. Čím kvalitnější drát, tím dražší háček, ovšem také spolehlivější a ostřejší. Drát, ze kterého se háčky vyrábí, má obvykle kulatý průřez, ale nemusí tomu tak být vždy. Průřez může být oválný, a dokonce i hranatý. Možná je i varianta kulatého ramínka a někdy až abnormálně zploštělého obloučku. Oblouček se při výrobě zploští v místě, kde je při tahu nejvíce namáhán, a získává tím na pevnosti. Takové háčky se pak osvědčují zejména při lovu větších a bojovných ryb. Obvykle se takto upravují spíše háčky menších velikostí, které je třeba posílit.

Výše než běžná nerezová ocel stojí ocel s vyšším obsahem uhlíku. Háčky z tohoto materiálu jsou tvrdší, jejich ostří je trvanlivější a jsou ve srovnání s klasikou lehčí, což je velké plus. Ukryté v nástraze jsou mnohem méně nápadné, protože rybám nepřekáží jejich hmotnost. Podobné vlastnosti mají také háčky vyrobené z vanadia. Nejsou sice tak lehké, ale zato jsou i maličké háčky z tenkého drátu velmi odolné proti rozevření, nelámou se a výborně drží ostří. Tyto háčky patří k nejdražším a používají se i při mořském rybolovu.

Druhy háčků

Kromě běžných háčků samozřejmě používáme i dvojháčky a trojháčky. V praxi se běžně nesetkáme s tím, že by se dvojháček nebo trojháček používal k lovu jiných ryb než dravých, a jen zcela nezodpovědný blázen může na malý trojháček nastražit třešni anebo kostičku vařené brambory jen proto, že takto z ní nástraha tak snadno nespadne. Nechci ale pomyslet na to, co se stane, když se zaseknutá ryba, která má měkkou tlamu doslova sešitou trojháčkem, utrhne. Dravcům s tvrdými tlamami trojháčky nevadí, ale i zde se může stát neštěstí v případě, že lovíte víceháčkovými systémy a ryba má tlamu sešitou zvenčí anebo polkne nástrahu hluboko. Pokud můžete, vyhněte se těmto věcem a používejte raději jednoduché háčky.

A jak se vlastně takový trojháček vyrábí? Jednoduchý háček a dvojháček se vyrábí ohýbáním, trojháček je vlastně dvojháček vyrobený ohýbáním a k němu je pak tepelnou cestou za použití roztaveného kovu připevněn ještě další háček bez lopatky či očka.

Dokážete popsat správně háček?

Abyste dokázali správně popsat tvar háčku, je nutné znát základní a běžně používané názvy různých částí háčků. Není na tom nic složitého ani nejasného. Háček se prostě skládá z hrotu, obloučku, ramínka a je ukončen lopatkou nebo očkem, kde háček připevňujeme k vlasci či šňůře. Popsat háček tedy dovedeme a můžeme dál hovořit o jeho jednotlivých částech.

Očko, nebo lopatku?

Rybáři se mohou rozdělit na takové, kteří používají výhradně jen háčky s lopatkou, jiní nedají dopustit na háčky s očkem, a rozumný člověk používá obojí podle potřeby, protože ví, že každý háček může mít v jisté situaci své výhody, tak proč jich nevyužít, že? Proč zde ale máme háčky s lopatkou a očkem? Očkem jsou obvykle vybaveny háčky k lovu větších ryb (používáme silnější vlasce a šňůry). Pokud by byl takový háček vybaven malou lopatkou, bylo by jeho připevnění k silnému vlasci málo spolehlivé. Zde spíše vyhoví očko, na kterém háček i celkově lépe sedí. Očkem jsou také vybaveny háčky pro výrobu mušek, které by se na lopatku nedaly uvázat. K háčku s očkem se také mnohem snadněji připevňují kovová a jiná lanka, používaná při lovu dravců. I na některých malých háčcích z tenkého drátu ale najdete očko. Ovšem zde dělá výrobce především službu těm, kdo mají potíže s uvázáním háčku s lopatkou, ať už z důvodu slabého zraku, anebo méně šikovných prstů. Ze zkušenosti totiž jednoznačně vyplývá, že háčky s lopatkou jsou méně nápadné díky plynulejšímu přechodu háček-vlasec. Naproti tomu očko je vynikající pro bezuzlové vázání při lovu metodou s nástrahou umístěnou mimo háček. Takže vše má své pro i proti a je třeba zvážit, co v momentální situaci právě potřebujete, neboť zde tkví tajemství úspěchu.

Oblouček háčku

Tvar obloučku neovlivňuje pouze celkový vzhled, ale především funkčnost háčku. Jeho zakřivení a velikost určují, k čemu bude háček použit. Je to samozřejmě jen obecné určení. V zásadě můžeme říci toto – máme háčky s širokým a užším obloučkem. Širší háčky používáme k nastražování rostlinných nástrah a užší háčky pak k píchnutí živočišných nástrah. Různým tvarováním obloučku se dá háček posílit proti rozevření, může se zvýšit jeho „chytlavost“, zmenšit nebezpečí vyříznutí zaseknutého háčku nebo se tak přizpůsobí k nastražování nějaké konkrétní nástrahy. Ovšem to vše jen v určité míře. Jestli Vám teď bleskla v hlavě myšlenka na dokonalý háček, tak na ni zase rychle zapomeňte. Takový prostě není a vždycky je to něco za něco. Zákony fyziky prostě stále fungují, a tak je vždycky dobré mít v zásobě několik různých tvarů.

Ramínko háčku

Ramínko také ovlivňuje vzhled i funkčnost háčku (podobně jako oblouček), ale už ne v takové míře. Ramínko máme buď dlouhé, nebo kratší, a to je vše. Tím, jak se ramínko zkracuje, se v podstatě jakoby rozšiřuje oblouček a háček se tak stává vhodnějším pro nastražení rostlinných nástrah. Na takovém háčku podstatně lépe sedí třeba vařená brambora nebo pařená houska, než masní červi, hnojáček či kukly. Delší ramínko ve spojení s užším obloučkem, to jsou především háčky pro plavanou, kde nabízíme menší sousta a potřebujeme háčky, které jsou úzké, takže je ryba snadněji pozře, a které jsou i v malé velikosti odolnější proti rozevření. Tomu odpovídá právě úzký oblouček. Některé větší háčky mají na ramínku zvláštní protihroty, aby na něm především živočišná nástraha nesjížděla k obloučku.

Hrot háčku

Není třeba říkat, že čím je hrot kvalitnější a ostřejší, tím je lepší. S ostrostí velmi úzce souvisí materiál, ze kterého je háček vyroben. Čím dražší a kvalitnější materiál, tím déle vydrží háček ostrý, a to je velmi důležité. I levné háčky jsou ostré, když jsou nové. Tuto vlastnost ale rychle ztrácejí už po několikerém napíchnutí i měkké nástrahy anebo po zaseknutí první ryby. Nejlépe to vidíte při napichování masných červů. Poprvé to jde jako nic a za chvíli už nemůžete červa pomalu napíchnout. Hrot háčku je měkký a ohne se stranou. Červy pak spíše roztrhnete, než napíchnete. S takovým háčkem máte daleko menší šanci zaseknout rybu. Samozřejmě když ryba opravdu poctivě zabere a Vy pořádně zaseknete, pak není problém, ovšem při opatrném braní, kdy opravdu záleží víceméně na tom, zda se háček sám „přilepí“ rybě v tlamce, nemáte s tupým háčkem žádnou šanci. A právě zde se zcela jasně ukazují rozdíly mezi úspěšnými rybáři a těmi ostatními. V reklamách na háčky většina výrobců zdůrazňuje především kvalitu a zvláštní tvar hrotu a protihrotu svého háčku a opravdu na tom něco je. Ostrý háček s menším protihrotem mnohem snadněji proniká do rybí tlamy a je úspěšnější. Chcete být i Vy úspěšnější? Pak při nákupu háčků dobře rozmýšlejte!

Háčky pro feeder

Při lovu feederem můžeme použít v podstatě jakýkoli háček. Používáme háčky malé i velké, s ramínkem dlouhým i krátkým. Obecně platí (a jednou to tu už bylo řečeno), že na háčky s delším ramínkem nastražujeme nástrahy živočišné, jako například masné červy a hnojáčky či jiné menší žížaly, a na háčky s kratším ramínkem a širším obloučkem pak nástrahy rostlinného původu, na kterých tyto nástrahy lépe sedí. Velmi často se při chytání feederem používají háčky určené k lovu na plavanou. Je tomu tak proto, že se loví na stejné nástrahy a v podstatě i stejné ryby, takže je vše v pořádku. Samozřejmě že se většinou navazují háčky větší, neboť předpokládáme, že se přece jen budou chytat ryby větší než při plavané. Háčky typu Ultra Light při lovu feederem používáme spíše výjimečně, zato háčky typu Strong Match, Super Match a Carp naprosto běžně. Háčky určené speciálně pro feeder bývají nejčastěji označovány jako typ Quiver Feeder. Jedná se o háčky menších a středních velikostí se středně dlouhým ramínkem v celkově zesílené verzi, aby byly opravdu odolné proti rozevření a odolaly i tahu velkých a bojovných ryb.

Poučka pro feeder a háček je taková, že při lovu feederem používáme většinou co možná největší háček, který ještě dokážeme ukrýt v nástraze. Tím zvyšujeme možnost úspěšného záseku a bezpečného zdolání ryby.

 

S JEDNÍM PRUTEM...

Pro rybářské eso Bena Townsenda jsme tentokrát měli zajímavý úkol, a to lovit na neznámé ...

ZÓNA PAREM / zaměřeno na ty největší

Řeka se pomalu a pozvolna klikatí skrze pole. Sedím v zelené trávě, vychutnávám si sluneční ...
Naši partneři