Český Rybář

SHIMANO VANQUISH / v testu Českého rybáře

/ Testy / Text: Radek Diviš / Foto: autor a archiv Normark

V hierarchii značky Shimano je Vanquish korunním princem stojícím po boku neotřesitelné královny s hvězdným jménem Stella.

Převedeme-li tento neumělý pokus o vtipné úvodní srovnání do reality, patří Vanquish jednoznačně do prémiové kategorie těch nejšpičkovějších smekacích navijáků, které si v současnosti můžete pořídit. To byl i případ skvělé první generace, jenž jsem měl možnost na španělském Ebru vyzkoušet v praxi. Nyní se po pár letech vracím na místo činu a se mnou i nový Vanquish 3000FA...

Hned na první pohled je zcela zřejmé, že jde o koncepčně úplně jiný naviják využívající ty nejnovější a nejlepší technologie prestižní japonské nejen rybářsky zaměřené značky. Základem je samozřejmě program Hagane využívající jedinečné technologie značky z oborů metalurgie a obrábění. Hagane převodovka vyniká svou neuvěřitelnou pevností a odolností a pro přenos velkého výkonu bez mechanických ztrát je tady ještě převodovka mikromodulární. Nechybí ověřené přesné uložení X-Ship umožňující hladký chod navijáku i při extrémním zatížení a samozřejmě ani velmi kompaktní, pevné Hagane tělo chránící převody při velkých rázech a zatíženích. Další jedinečnou technickou finesou nového modelu Vanquish je Magnumlite rotor. Nová asymetrická konstrukce této části navijáku umožnila zhlehčit rotaci, která při použití odlehčené rolničky, překlápěcího mechanismu místěného na protější straně, než bývalo zvykem, jednodílného titanového oblouku překlapěče a optimální volby tloušťky materiálu rotoru snížila o 14 % svůj setrvačný moment rotujících částí navijáku. Výsledkem tohoto revolučního řešení je doposud nepoznaná úroveň citlivosti navijáku. Další výhodou nové rotorové konstrukce směrem k prodloužení životnosti výrobku je i téměř 30% zlepšení jeho pevnosti. Dokonalou ochranu před vniknutím vody do těla navijáku zajišťuje technologie Coreprotect. Smyslem tohoto konceptu využívajícího 12 různých těsnění je zajistit voděodolnost bez ztíženého chodu i rotace. Hermeticky uzavřená je i rolnička, což nevyžaduje žádné mazání během pravidelné údržby. Excentrické řešení tohoto navijáku podtrhuje konstrukce Free Body, u níž došlo k posunu těžiště směrem k ose prutu přemístěním oscilačního mechanismu šnekového hřídele o 19 mm. Výsledkem je výrazná redukce únavy při rybolovu a lepší komfort při nahazování. Nevídanou lehkost navijáku (model 3000FA váží pouhých 185 g!) zajišťuje použití známého materiálu CI4+ a mimořádně hladký chod podporuje i zapouzdřených 12 S A-RB ložisek včetně jednoho válečkového.

Už při navíjení pletené 8vláknové šňůry Sufix 832, kterou jsem k navijáku „vyfasoval“ bylo patrné, že se jedná o výjimečný kus rybářského náčiní. Pokládání na designově vycizelovanou cívku bylo příkladné. Srovnám-li starou a novou generaci po estetické stránce, jen těžko bych jednoznačně prohlásil, která se mi líbí víc, protože design prvního Vanquishe nasadil laťku do výšin, kam se valná většina konkurence může jen smutně koukat. To nejpodstatnější se ovšem odehrává na poli technickém a tam se nová generace opět posouvá o pomyslný stupínek výše. Přejdeme-li plynule do praxe, napadá mě jediné a poměrně výstižné slovo, které člověk z nádherného rybářského náčiní mimo jistoty, komfortu a spolehlivosti má, a to je: radost! Pravá a nefalšovaná radost, protože naviják nádherně padne do ruky, brzda příkladně brzdí a madlo kličky drží mezi prsty jako přibité. Pomyslné sžití s náčiním zde trvá několik vteřin. Pak už jen potichu a s úsměvem na rtech přemýšlíte, jak nádherné to je, když vše funguje tak, jak má. Je to až s podivem, ale trochu hůře budete vzhledem k nízké hmotnosti prut, který by si bez dovážení s tímto navijákem na první dobrou dokonale sedl. To není výtka, ale realita, protože se předpokládá, že tato technickooptická „lahůdka“ osloví primárně příznivce lehčí sladkovodní přívlače.

Vanquish FA jsem měl šanci vyzkoušet a prověřit při intenzivním lovu candátů různými přívlačovými technikami s množstvím zajímavých umělých nástrah a musím říci, že rozhodně nezklamal má nejvyšší možná očekávání. Byl vynikající, a kdyby si „Ježíšek“ náhodou lámal hlavu, ví, kde mě najde…

 

Naši partneři