Český Rybář

LOSOS PEČENÝ V GUACAMOLE

/ Recepty / Text: Ivan Finta / Foto: autor

Nedávno jsem sledoval oblíbený kuchařský pořad s Jamiem Oliverem, ve kterém připravoval vynikající bagety s do tenka rozklepaným kuřecím řízečkem pečeným na grilu a... guacamole! Tato vynikající mexická specialita je tak lahodná, že mne hned napadlo vyzkoušet ji v nějaké kombinaci s rybou. A... recept pro toto číslo byl na světě!

Ingredience

filet z lososa, sůl pepř. Na guacamole: avokádo, jarní cibulka, rajčata (já zvolil červená a žlutá cherry), česnek, limetka, olivový olej, chilli paprička, sůl a čerstvý koriandr

Příloha: bramborová kaše s hráškovým pyré

Příprava

Nejprve si připravíme guacamole. Do nádoby vhodné k mixování (nebo přímo do mixéru) postupně dáme dužinu avokáda, pokrájenou jarní cibulku, pokrájená rajčata (na jedno avokádo tak 5 žlutých a 5 červených cherry), 2-3 stroužky česneku (dle chuti), šťávu z poloviny limetky, lžíci olivového oleje, chilli papričku, sůl a pokrájenou snítku (já dávám poměrně hodně) čerstvého koriandru. Vše rozmixujeme – nemusíme příliš na jemno.

Filet z lososa omyjeme, pokrájíme na stejné řízky (já odstraňuji kůži, ale není to nutné – pokud ji ponecháme, nezapomeňme oškrabat šupiny), které hustě „opatláme“ v guacamole a necháme proležet (cca 1-2 hodiny, ale může být i přes noc). Pokud necháváme naložené řízky v lednici přes noc, nesolíme je a učiníme tak až před vlastní přípravou. Dno pekáčku poklademe zhruba centimetrovými kolečky cibule, podlijeme a navrch vyskládáme lososí řízečky s guacamole. Pečeme v troubě předehřáté na 200 °C asi tři čtvrtě hodiny (guacamole vytvoří krásnou zlato-hnědou krustičku).

Pak už zbývá jen připravit klasickou bramborovou kaši a pyré z hrášku. Zmrazený (samozřejmě lze použít i čerstvý nebo konzervovaný) hrášek povaříme v osolené vodě, rozmixujeme (množství vody ovlivní celkovou konzistenci – čím více, tím řidší pyré), dosolíme, kdo chce, může přidat prolisovaný česnek. Na talíři vhodně upravíme pyré a bramborovou kaši, naaranžujeme opečené řízky z lososa a... pak to všechno během dvou minut sež....e! Ehm – je to opravdu chutné.

 

Naši partneři