Český Rybář

KEŘÍČKOVEC V DÝNI

/ Recepty / Text: Ivan Finta / Foto: Radek Svatoš

Ačkoli jsou už Dušičky za námi a sezona dýní pomalu mizí v nenávratnu, stále ještě je možné, že se vám někde ve sklepě nějaká ta oranžová koule povaluje. Přestaňte si dělat chutě na obligátní dýňovou polévku na tisíc způsobů a zkuste něco jiného! Pro poněkud netradiční pokus jsem zvolil dýni Hokkaidó a coby jejího „partnera“ pak keříčkovce, který se v řetězcích povětšinou prodává pod názvem claresse. Tak pojďme na to!

 

Ingredience

Filet z keříčkovce (nebo jiné ryby), dýně Hokkaidó, mouka, vejce, parmazán, sůl, pepř.

Příloha: zelenina dušená na másle.

Příprava

Filety z keříčkovce omyjeme, osušíme, zakapeme citronovou šťávou a necháme odležet. Zatímco si ryba hoví v citronové šťávě, my si připravíme obalovací těstíčko. Nahrubo nastrouháme dýni Hokkaidó (já použil vnitřek bez kůry), přidáme mouku, vejce, sůl, pepř a notnou dávku parmazánu (lepší je samozřejmě čerstvý strouhaný, ale použít můžeme i sušenou variantu). Všechny ingredience smícháme a přidáváním mléka vytvoříme lepivé obalovací těstíčko. Odleželé filety opláchneme, osušíme, osolíme, obalíme v těstíčku a vložíme na rozpálený olej, kde je pečeme, dokud nezezlátnou.

Pojďme na přílohu. Můžeme připravit jakoukoli zeleninu, ale já si tentokrát ušetřil čas a koupil nakládaný hrášek, mrkev a kukuřici Bonduelle. Na másle pak orestujeme šalotku, až zesklovatí, přidáme zeleninu, vše promícháme a chvilku prohřejeme.

A jsme ve finále! O vkusném aranžmá na talíři už ani nemusím mluvit, ale vždy mějme na paměti, že jíme i očima. A věřte mi, tady opravdu máme co ochutnávat. Dýňové těstíčko s parmazánem mne nesmírně (mile) překvapilo. Mňam!

 

Naši partneři