Český Rybář

GRILOVANÁ MAKRELA

/ Recepty / Text: Ivan Finta / Foto: Radek Svatoš

Názory na tuto specialitu se zřejmě budou různit, ale pro mne osobně je makrela tím nejlepším, co moře pro úpravu na grilu nabízí. A to mezi speciality na grilování počítám takové laskominy jako různé druhy tresek, chobotnice, krevety nebo kraby!

 

Často podceňovaná a mnohdy i opovrhovaná makrela (zvláště pak čerstvě vytažená z moře) je ale vynikající a hlavně... nepotřebuje žádnou složitou přípravu. Tak pojďme grilovat!

Ingredience

Filety z makrely (nebo celé vyvržené a očištěné ryby), olivový olej vhodný pro tepelné zpracování, citron, hořčice, provensálské bylinky (čerstvé nebo sušené), trocha vegety a koření na ryby, sůl.

Příloha: pečivo dle chuti.

Příprava

Filety z makrel (nebo celé ryby) dobře očistíme – hlavně je zbavíme černé blanky v dutině břišní. V nádobě rozmícháme olivový olej s trochou citronové šťávy, přidáme vegetu (nemusí být), koření na ryby, bylinky dle chuti a lžičku plnotučné (nebo jiné) hořčice. Vše dobře promícháme, filety směsí potřeme a necháme min. hodinu v chladu odpočinout. A pak už je to jednoduché. Šup z makrelami na dobře rozpálený gril a maximálně po deseti minutách (a dvou otočeních) je hotovo.

Snad ještě dva tipy. Rošt grilu je dobré potřít kouskem syrového vepřového sádla – ryby se pak nepřichytí a jdou dobře obracet (i když v době uzavíratelných roštů...). A za druhé – vyzkoušejte, jak vám budou makrely nejvíce chutnat. Protože jsou hodně tučné, já je mám nejraději hodně vypečené.

Servírování na zahradě u grilu nemusí být nijak složité. Hodně letní zeleniny a dobrý chléb postačí. Tak si nechte „čvachtat“!

 

Naši partneři