Český Rybář

ČERVNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI!

/ Novinky / redakce

Start přívlačové sezony se kvapem blíží, a i když se s námi květnové počasí příliš nemazlilo, mnoho z nás si jarní rybaření patřičně užilo. Letně laděné zbrusu nové číslo Českého rybáře je opět nabité zajímavým čtením, novinkami z oboru, příběhy od vody i tipy a triky věhlasných evropských rybářů, jak být na rybách ještě úspěšnější. A na co se v červnovém vydání můžete těšit?

Úvodník Tomáše Lotockiho nutí opět k zamyšlení nad našimi „dospělými“ hodnotami konzumního života způsobujícími bolestné ztráty fantazie, tajemství a krás naší jedinečné přírody na modré planetě plné „moudrých“ lidí.

V úvodním článku se vydáme za prázdninovými zážitky na sever Skandinávie. Krásy švédské přírody, a především jejich nekonečných revírů s relativně rozumným rybářským tlakem nabízejí jedinečný zážitek z rybářské dovolené provoněné lesy, borůvkami a sladkými malinami. A ryby?! Těch je tady pro každého dost, ale jak už to tak na rybách bývá, není to vždy jednoduché a zadarmo. Více v článku o letní návštěvě dvou mimořádných revírů Hällesjö a Bellvikssjön.    

Kaprový blok nás nejprve pořádně pohoupe na vlnách. Lov kaprů z lodi totiž není sport pro žádné citlivky a rybáře trpící mořskou nemocí. Lukáš Nedělka shrnuje všechny klady, ale i zápory těchto typů výprav za kapry, kdy v první řadě vždy pamatuje na bezpečnost. Bonusem jistě pro některé z vás bude fotonávod jeho prověřené montáže.   

Náš častý dopisovatel Marek Schejbal pečlivě sepsal vše, co se v jeho kaprařském životě událo poté, co konečně roztály ledy po letošní tuhé zimě. Několik krátkých, ale vcelku úspěšných vycházek vystřídaly přípravy na oblíbený jarní závod IBCC na Balatonu. Jak se týmu Jet Fish dařilo, se dočtete v Markově článku.

16. června 2019 otvírá své brány nová přívlačová sezona a některé z nás to nutí zamyslet se nad stavy našich, respektive slovenských dravců a srovnat přístup našich, případně slovenských rybářů s kolegy ze zahraničí, kde si velkých dravých ryb na rozdíl od nás váží. Více v článku milovníka přívlače Miroslava Mičiana.

Lov sumců má většina rybářů spojen s delšími výpravami a statickými metodami. Jde to samozřejmě i daleko sportovněji s přívlačovým prutem. Jak, kdy a kde nejlépe lovit, jaké nástrahy a v jakých velikostech zvolit, to vše přináší článek známého německého autora a profesionálního průvodce Benjamina Gründera.

Feederový blok odstartujeme opět v Anglii, jejíž rybáři jsou při lovu kaprovitých ryb skutečnými mistry taktik, což potvrzuje také další hvězdná osobnost – britský závodník Wayne Sharman, přezdívaný „Pan Method“, se kterým se vydáme k vodě. Na co všechno je na startu potřeba myslet, a především jak to naplánovat, rozvrhnout a udělat, abychom si každou vycházku k vodě co nejlépe užili, prozradí tento zajímavými informacemi protkaný článek.

Současné moderní feederové techniky, mezi které nepochybně patří i na českých a moravských revírech stále populárnější method feeder, jsou do značné míry závislé na detailech a do poslední drobnosti promyšlené rybářské bižuterii. Co všechno budeme k lovu touto technikou potřebovat od prutu, navijáku přes krmítko, krmení až po nástrahu pod háčkem, mapuje komplexní článek české feederové hvězdy Vládi Hrabala.   

Milan Tychler ve svém červnovém článku v souvislosti s lovem kaprů také velebí techniku s method feederovým krmítkem, které ovšem není zdaleka jediné, jež můžeme k lovu kaprů a větších kaprovitých ryb použít. Dozvíte se, jak účelně lovit nakrátko a naopak v dálce.    

„Sumec z příkopu u silnice“ je název další nádherné povídky z pera Milana Rozsypala. Zavřete-li po jejím přečtení oči, trochu se zasníte, zažijete úžasný příběh o tom, jak kuriózně se někdy zrodí rybářské štěstí.

Pátým dílem pokračuje mimořádně zajímavý a poučný článek Tomáše Lotockiho o stáří a velikosti našich ryb. Některé „zaručené“ zprávy balancují tak trochu mezi mýty a ověřenými skutečnostmi, co je ale podstatné, jsou vždy střízlivé vědecké poznatky, které některé informace zavánějící rybářskou latinou opět vrací do reality. Jak dlouho žijí a jak velcí mohou být například plotice, podoustve, pstruzi nebo siveni, se dočtete právě zde.    

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát zajezdíme s novou Suzuki Vitarou, menším lifestylovým SUV v plné výbavě bez jakýchkoliv kompromisů. Chybět nemůže ani podnětná rybářská fáma a peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Rubrika „Surfujeme po netu“ zve k návštěvě krásného Ženevského jezera. Účelem cesty mohou být mimo hodinek, čokolády nebo krásných aut i velké ryby! Nechybí novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak ryby rozeznávají svou kořist podle barvy, zajímavá muška Vítka Misara pro večerní sběr včetně vázacího postupu, stránky s dokončením duelu měkké vs. tvrdé pstruhové vláčecí nástrahy pro mladé rybáře, kompletní informace o španělském jaru v kempu Sumci.com na přehradě Mequinenza, fotosoutěž s krásnými příspěvky jedné z našich věrných čtenářek, chutný tradiční severský recept pro přípravu pečené makrely, křížovka a trofeje Českého rybáře.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři