Český Rybář

NÁSTRAHY SPORTOVNÍHO RYBÁŘE X / Nástrahy na kapry

/ Jak se stát rybářem / Text: Tomáš Lotocki / Foto: autor a Josef Ptáček

V měsíci říjnu se už vlády nad přírodou definitivně ujal podzim se všemi svými vrtochy i zákonitostmi. Dny se neúprosně zkracují a pestrá paleta barev padajícího listí dává tušit, že dny bezstarostného růstu jsou nenávratně pryč a blíží se období vegetačního klidu. Ne tak pro rybáře – ten by měl být naopak stále ve střehu.

 

Zvláště když si zubaté slunce na chvíli vzpomene na dobu svého letního panování a vykouzlí ještě naposledy několik teplých a jasných dnů. Tehdy bychom si měli uvědomit, že máme jednu z posledních příležitostí naplno si užít lov kaprů a jiných větších býložravých ryb. Své vláčecí nádobíčko tedy pro tentokrát necháme v kumbálku – jeho čas do konce roku ještě přijde – a vydáme se za našimi lysci a šupináči. V minulém díle tohoto seriálu jsme si představili kukuřici, jako jednu z nejlepších kaprových nástrah. Nyní se zaměříme na další nástrahy rostlinného původu, které naši národní rybu dokážou zaujmout a přimět k záběru.

Vhodná nástraha pro lov kaprů by měla splňovat především dvě vlastnosti: za prvé musí pochopitelně kaprům chutnat a za druhé by měla aspoň částečně selektovat záběry rybí drobotiny. Kukuřice, o níž jsme se bavili posledně, obě tyto podmínky splňuje beze zbytku.

Hrách

Je nástraha kukuřici velmi podobná co do velikosti, způsobu stražení (i hrášek můžeme buď přímo napichovat na háček, nebo stražit tzv. na vlas) i tím, jak rybám chutná. Jedná se o velmi účinnou nástrahu na kapry, ale i cejny, líny či větší plotice. Výborně chutná i tloušťům a zvláště jesenům. K lovu se nejčastěji používá sterilizovaný hrášek z plechovky, běžně prodávaný v potravinách. Můžeme však použít i čerstvý hrách přímo z lusku, sušený či mražený.

Vařená brambora

Patří mezi naprosté kapří klasiky. Dnes v konkurenci boilie a různých kapřích pamlsků, kterých jsou rybářské obchody plné, zůstává poněkud upozaděna, ale rybáři, kteří na vařenou bramboru stále loví, Vám jistě potvrdí, o jak účinnou nástrahu na kapry se jedná. Při přípravě (vaření) musíme dbát především na to, aby měla brambora správnou konzistenci (hlavně aby nebyla příliš měkká) a dobře nám držela na háčku. Lákavá kapří sousta pak z vařené brambory „modelujeme“ přímo u vody za pomoci speciálního vykrajovátka.

Pšenice

Jen málokterá pochutina dokáže kapry zaujmout natolik jako právě vařená pšenice, byť největší úspěchy s ní slavíme na jaře a v létě, zatímco s nástupem podzimu se její účinnost snižuje. Je to proto, že pšenice je především vynikající návnada, a pokud s ní pravidelně krmíme v období největšího kapřího apetytu, stávají se na ní ryby doslova závislé. Jako nástraha je pšenice problematická, neboť vzhledem ke své drobnosti a konzistenci velmi špatně drží na háčku. I proto je mezi rybáři stále populárnější foukaná pšenice, která jako speciální rybářský výrobek dokáže klasickou vařenou pšenici aspoň částečně nahradit. Její vlastnosti jsou velmi podobné jako u foukané kukuřice – také její výhodou je malá hmotnost, díky které se při lovu na položenou vznáší těsně nade dnem, čímž láká pozornost ryb.

Řepka a konopí

Už mnohokrát jsme si v tomto seriálu říkali, že při lovu býložravých ryb hraje stejně důležitou roli jako volba správné nástrahy i cílené a systematické vnadění. Mimo zákrm bude záběr i na tu sebelepší nástrahu vždy především dílem náhody. Při lovu kaprů a jiných větších ryb však většinou nestačí vysypat do vody pytlík strouhanky, šrotu či jiné vnadicí směsi. Musíme přidat i nástavbu v podobě partiklu. Pod tímto pojmem máme na mysli hrubší sousta ve vnadicí směsi zajímající právě větší ryby, které je ze zákrmu přednostně „vyzobávají“. Jako partikl nám většinou dobře poslouží i nástraha, na kterou právě chytáme (masní červi, kukuřice, hrášek apod.). Zrna setého konopí a řepky olejky jsou vzhledem ke své malé velikosti jako nástrahy prakticky nepoužitelné, ale coby součást vnadicí směsi dokážou způsobit úplnou potravní horečku. Nejúčinnější jsou opět v teplém období roku, s ochlazením vody musíme i jimi vnadit úsporně, abychom ryby nepřekrmili. Semena řepky i konopí je nutné před použitím povařit. V rybářských obchodech se prodávají tyto návnady už i různě zpracované – např. mleté nebo pražené.

Boilie

Náš článek by byl jistě neúplný, kdybychom se aspoň v krátkosti nezmínili o této speciální nástraze, která se stala doslova synonymem moderní kaprařiny. O boilie vzniká mnoho článků, vycházejí knihy i speciální kaprařské časopisy a koncepce tohoto seriálu nám ani neumožňuje nahlédnout hlouběji do tajů speciální rybářské disciplíny, jakou je dnešní kaprařina. Řekněme si tedy jen ve zkratce, co si máme pod pojmem boilie představit.

Je to vlastně těstová směs obsahující v koncentrovaném množství nejrůznější látky, které kapr ke svému životu potřebuje a které i v přírodě vyhledává. Počet komponentů, které dnes specialisté používají, už jde do desítek, ne-li do stovek a podle nich se rozděluje boilie do několika skupin. Důležité je, že se těsto ve formě různě velkých kuliček vaří, abychom docílili kýžené tvrdosti. Tato tvrdost společně s velikostí nástrahy způsobuje, že boilie i ve vodě drží tvar, nerozpadá se a ryba musí nástrahu pozřít vcelku, což omezuje záběry menších ryb. Pro velké kapry má však správně zvolené boilie magickou přitažlivost.

Tak tvrdou nástrahu, jakou je boilie, pochopitelně nelze přímo napíchnout na háček, a proto si musíme opět pomoci vlasovou metodou, kterou jsme si představili už v minulém díle při stražení kukuřice – viz foto.

Krátce si ještě povězme, jak si takové boilie obstarat. Úplně nejjednodušší je pochopitelně zajít do rybářských potřeb a koupit si již hotový výrobek. Boilie různých velikostí, barev a chutí jsou už dnes doslova plné regály. Pravověrný kaprař se však s kupovanou nástrahou jen tak nespokojí, neboť do procesu získání nástrahy chce přenést také svoji vlastní invenci a fortel. Proto mnozí rybáři vaří boilie raději doma ze speciální kupované směsi nebo ho dokonce vyrábějí zcela sami dle vlastního receptu. Úlovek chycený na vlastnoručně vyrobenou nástrahu pak srdce rybáře jistě potěší dvojnásob.

Jistou variací k tomu klasickému je tzv. rohlíkové boilie, což je nástraha, která v posledních letech nabývá na popularitě i mezi rybáři, kteří se speciálně na lov velkých kaprů nezaměřují. Jedná se v podstatě o slisovaný a vysušený rohlík, který stejně jako boilie ve vodě drží tvar a nerozpadá se. Prostředkem nástrahy je protažena bavlnka, jejíž oba konce jsou svázány k sobě a vytvářejí kolem rohlíku těsnou smyčku, za kterou připevníme háček – viz foto. Háček při této jednoduché montáži drží velmi pevně a na jeden rohlík můžeme nachytat i více ryb.

Rohlíkové boilie se prodává v různých velikostech a barvách a je většinou opatřeno stimulátory mnoha chutí. Vzhledem k trvanlivosti na háčku je cenově velice dostupné a začínajícím kaprařům bych je vřele doporučil. Kromě klasické položené se na ně dá i velmi dobře chytat na feeder.

 

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná (2. část)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, ...

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny ...
Naši partneři