Český Rybář

BŘEZNOVKA

/ Vážeme mušky / Text: Vít Misar / Foto: Radek Svatoš, Radek Diviš

Březnovka se už před mnoha lety stala jednou z mých nejoblíbenějších mušek. Je to taková univerzální imitace, jejíž hlavní význam spočívá v mokré formě. Můžeme ji ale použít jako suchou (kde často nahradí i chrostíka) anebo jako nymfu.

Vzpomínám, když jsme s otcem v sedmdesátých letech začínali chytat na Vltavě, do vody létaly březnovky ve velikostech 4, 6, 8, což bylo napůl mokré chytání s přechodem do streamerování. Ale to už je dávná historie.

Březnovku vážu v mnoha podobách a velikostech. Slouží velice dobře (krom chytání pstruhů) na tlouště a ostatní bílé ryby. Představovaný vzor používám k pozdně večernímu lovu především na velké potočáky. Tomu odpovídá i velikost mušky. To se mi osvědčilo jak u nás na Vltavě, tak především ve Skandinávii, kde je možné lovit celou noc a ryby začínají sbírat, až když se zešeří. Pak je možné mokrou metodou ulovit ty největší potočáky. Naopak přes den jsou velké ryby u dna v hlubokých jamách, takže na ně platí nymfa a streamer.

Konstrukce

Použitý háček velikosti 8 může být i streamerový. Nejdříve přivazuji štěty z koroptve. Ty jsou dlouhé asi jako polovina tělíčka. Následuje kroužkovací stříbrný drátek.

Dalším krokem je dabování tělíčka. Na to jsem použil australskou vačici, která je hnědošedá, mírně hrubá. Tělíčko kroužkuji drátkem. To zvýrazňuje a zároveň zpevňuje mušku.

Potom vážu křídlo z ocasního pera královského bažanta (jednoduchý svazeček). Dřív jsem si dával práci s vyvázáním párových křídel, která brzy vzala za své, ale muška byla po roztřepení kupodivu stále účinná. Myslím si, že monokřídlo (svazeček) splní účel stejně dobře.

Nožičky vážu opět z koroptve a někdy do ní přidávám ½ peříčka CDC. Vyvážu hlavičku, zakončím uzlem a jednoduchá muška je hotová – měl by ji zvládnout i začátečník.

Materiál a náhrady

Háček – může každý použít podle potřeby.

Štěty – koroptev lze nahradit kropenatou slepicí anebo podobným peřím (indický satyr – kohout).

Kroužkování – používám zlatý, modrý anebo červený drát.

Tělíčko – hodí se zajíc (hlavně maska) nebo americká veverka.

Křídlo – lze použít letku bažantí slepice.

ORANŽOVO-ZELENÝ BAŽANTÍ OCAS

Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou.

ŽLUTOČERNÝ TUNGSTEN

Žlutočerný tungsten používám v chladnějších částech roku především na malé toky ...
Naši partneři