Český Rybář

VÝROVÝ TUNGSTEN

/ Vážeme mušky / Text: Vít Misar / Foto: Pavel Patočka

Konečně přichází duben a s ním se všichni nedočkaví muškaři těší na začátek nové sezony. Letos je (alespoň pro mne) to „těšení“ mimořádně silné, protože po loňské a předloňské mírné zimě, kdy se dalo na mimopstruhových vodách lovit během celé zimy, to letos skoro nešlo, a když tak velice omezeně.

Tato muška se hodí na začátek sezony, ale dá se říct, že funguje celoročně. Zahajuji s ní podle vody. To znamená, že když není povodeň na Vltavě, především na její části pod Lipnem ve Vyšším Brodě, lovím nejraději zde. Hned po ránu chvíli chytám na streamera, protože v řece jsou nové, vysazené ryby a ty na streamera berou nejlépe. Také se mi často podaří přesvědčit k záběru „domací“ ryby. Ty měly možnost si přes zimu odpočinout, protože na podzim byl kvůli velkým vysazeným duhákům enormně veliký rybářský tlak. Ale i přes tuto skutečnost tam pár ryb zůstalo – pokud je nesežrali vydry nebo kormoráni. Podle mého názoru ale kormorán nemá moc šanci ulovit ryby přes padesát centimetrů. Přesto i tyto velké ryby může svým zobákem poranit a ty potom ve stresu často umírají.

Pokud je na Vltavě „povodeň“ – to znamená průtok 30 m³ a víc - nedá se na mušku moc chytat, až na pár výjimek, jako například přímo pod vyrovnávací nádrží, ale tam se vejde jenom omezený počet rybářů. To potom volím „jezerní“ začátek sezony a většinou zahajuji na „rybníce“. Tím mám na mysli především nádrž Květoňov. Tady chytám od rána  přibližně do oběda a přejíždím na některou z menších řek v okolí (Malše, Černá, Blanice, Volyňka, Horní Vltava). Zkrátka hledám vodu, kde bych mohl nymfovat a také použít dnešní vzor. Musím se ještě vrátit k Vltavě. Zapomněl jsem napsat, že po ranním streamerování přecházím na nymfování.

Konstrukce a náhrady

Štěty – vážu z výra nebo jiné podobně barevné sovy. Na štěty lze také použít hnědou koroptev.

Tělíčkonejlépe se hodí zmíněné peří z výra. Opět lze použít peří z jiných sov, ale hodí se méně, protože výr je největší z nich a má přiměřeně velké peří. Naopak z malé sovy se tělíčko váže špatně. Lze nahradit i dabingem, ale to už je jiná muška.

Kroužkování lze použít i jiné barevné kombinace (lametka, drátek).

Hruďdabuji z hnědé anebo hnědošedé vydry. V dabingu nechávám pesíky. Dobře lze nahradit i bobrem, ondatrou nebo norkem.

Přeji všem muškařům úspěšný začátek sezony a dále mnoho krásných zážitků u vody.

 

BŘEZNOVKA

Březnovka se už před mnoha lety stala jednou z mých nejoblíbenějších mušek.

ORANŽOVO-ZELENÝ BAŽANTÍ OCAS

Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou.
Naši partneři