Český Rybář

MINIZONKER

/ Vážeme mušky / Text: Vít Misar / Foto: Pavel Patočka

Přesto, že nerad používám cizí převzaté vzorky mušek, občas se nevyhnu tomu, abych zařadil veleúspěšný vzor do svých krabiček. Stejné je to i s minizonkerem, který přivezl můj syn z juniorského mistrovství světa v roce 2005 v Norsku.

 

Tato muška je prý výsledkem práce celého týmu, ale osobně si myslím, že hlavním tvůrcem byl geniální Milan Janus. Osvědčila se mi při jezerním chytání divokých potočáků v severním Švédsku a Norsku. Chytám nejčastěji s pomalou intermídou a minizonker umísťuji vždy jako poslední mušku na návazci. Před něj vážu minidamsel v zelených až zelenohnědých odstínech a jako horní mušku volím většinou bažantí ocas s oranžovou hrudí. Při líhnutí chrostíků umisťuji na horní přívěs kuklu chrostíka příslušné barvy. Šňůry používám různé - od rychlé intermídy přes pomalou až k plovoucí (typ HOVER anebo MONIC). Univerzální je pomalá intermída. Rychlost potápění volím podle potřebné rychlosti stahování a také podle hloubky. Nejlépe mi vyhovují menší jezera (do 10 ha) s proměnlivou hloubkou. Tady se pomocí belly-boatu dají ryby poměrně snadno vyhledat a také nehrozí (jako na velkých jezerech), že Vás v zápalu lovu vítr odnese příliš daleko od břehu.

Myslím, že minizonker lze s úspěchem použít na přírodních, většinou horských jezerech (Třebuz, Labská) s výskytem potočáků. Další možností použití je streamerování na řekách. Používám větší vzory (8-10), které se hodí do čisté vody na přírodní ryby. I zde zonker přivazuji jako koncovou mušku a na horní přívěs mušku mírně provokující.

Konstrukce a možné varianty

Ocásek

V originále se používají červené (tmavorudé) andělské vlasy. S barvou lze vždy experimentovat a často zkouším různé odstíny oranžových, růžových až po fialové. Ani andělské vlasy nejsou podmínkou. Dobře se mi osvědčil i materiál pod názvem SLF. Dále lze použít tuleně, králíka, anebo dokonce marabu. To ale nedoporučuji, protože se značně sníží životnost mušky.

Tělíčko

Hodí se jakákoliv středně hrubá hnědošedá přírodní srst – zajíc, americká veverka, vačice. Osobně jsem zatím nezkoušel vázat tělíčko syntetické.

Zonkerový proužek

Hodí se výhradně tmavohnědý proužek z americké veverky. Proužek nesmí mít dlouhé chlupy. Výjimku tvoří vzor vázaný jako streamer. Tady se mi osvědčil zonkerový proužek z nutrie – větší muška.

Kroužkování

Provádím silnějším drátkem. Nejlépe se hodí měděný, protože je měkký a poddajný, ale lze použít i červený, hnědý anebo můžeme obkroužkovat čirým vlascem. Pozor, tady je třeba použít silnější průměr než třeba na kroužkování blešivců. Použitá barva není moc důležitá a po rozčesání se ztrácí výraznost svítivějších odstínů.

Proužek za hlavičkou

Často vážu z jemných chlupů a rozčesávám směrem dozadu. Pro zvýraznění lze použít andělské vlasy, mikrofleš SLF anebo i jiné materiály. Tady se řídím zásadou, že proužek by měl být ze stejného materiálu (i barevně) jako ocásek.

Hlavička

Používám měděný anebo mosazný železný korálek. Nejlépe se hodí temný odstín (menší výraznost). Na tyto mušky se mi neosvědčily tungstenové hlavičky, protože klesají moc rychle. Také nejsou vhodné skleněné korálky, které mají při opakovaných hodech tendenci prasknout a odpadnout.

 

BŘEZNOVKA

Březnovka se už před mnoha lety stala jednou z mých nejoblíbenějších mušek.

ORANŽOVO-ZELENÝ BAŽANTÍ OCAS

Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou.
Naši partneři