Český Rybář

GRIZZLY KLINKHAMMER

/ Vážeme mušky / Text: Vít Misar / Foto: Pavel Patočka

Tuto mušku jsem nazval grizzly klinkhammer, protože tvarem a provedením připomíná mušky od vazače Klinkhammera. Není to můj původní vzor, ale věnoval mi ho loni v červnu Franta Hanák při chytání  za rojení chrostíků na Vltavě pod Vyšším Brodem.

Ze začátku jsem této mušce moc nevěřil, ale ryby ji na sucho braly dost dobře. Ještě větší překvapení bylo, když se muška potopila, brázdila těsně pod hladinou a záběry neustávaly. V malém provedení funguje jako suchá lipanová, zvláště při rojení středně velkého „smetí“, jak nazývám hmyz, který vypadá jako malá šedá smítka, a nevím, do které skupiny ho zařadit. Když se lipani specializují na tento druh, často je problém s výběrem úspěšné suché.

Další využití jsem nalezl při suchém rybolovu na jezeře. To bylo opět loni, tentokrát na podzim. Na nádrži Květoňov bylo po závodech HANÁK SAGE CUP vidět mnoho krásných ryb, které se ukazovaly u hladiny, ale zkoušel jsem všechno možné, od větších lur až po ty úplně nejmenší,  jinak úspěšné pakomáry, ale vše bohužel bez valné odezvy ze strany ryb. Když jsem jezdil skoro tři hodiny po Květoňově bez záběru, napadla mě spásná myšlenka zkusit suchou mušku z hladiny. Klinkhammerku jsem nasadil jako přívěs, na konec plovoucí kuklu pakomára (SUTTERCOCK) a nestačil jsem se divit. Ryby mi tyto suché „nasávaly“  opravdu výborně a povedlo se mi zdolat i dva kusy přes padesát centimetrů.

Konstrukce mušky a možné varianty

Štěty

Původní vzor od Franty Hanáka je bez štětů. Zkoušel jsem kratší černé štěty. Ty si myslím nevadily, ale ani mušce nepřidaly na atraktivnosti.

Tělíčko

Vážu z tmavě hnědého páva. Toho lze plně nahradit mikroflešem číslo H5 od firmy Hends. Také jsem celkem úspěšně nahradil hnědočerným tuleněm. Tady trochu odbočím. Evropská unie zakázala prodávat veškeré produkty z tuleně na celém území, a tak je otázka, kdy se tulení dabing začne ztrácet z obchodů, a proto moje rada: dokud je čas, je třeba se předzásobit. Uvidíme.

Křídlo

Je vázáno z materiálu PARACHUTE ANTRON, který má výborné plovací vlastnosti. Lze použít i žlutou, popřípadě bílou barvu. Tento materiál lze nahradit polycelonovými trubičkami menších tlouštěk. Lépe plave a hodí se na večerní sběr a na jezero do vln.

Nožičky

Používám grizzly sedlové skalpy (METZ, HOFFMANN). Od těchto firem lze použít i kvalitní skalp z krku kohouta. Barvu jsem zatím nenahrazoval, ale myslím, že by mohla fungovat varianta CREAM.

 

BŘEZNOVKA

Březnovka se už před mnoha lety stala jednou z mých nejoblíbenějších mušek.

ORANŽOVO-ZELENÝ BAŽANTÍ OCAS

Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou.
Naši partneři