Český Rybář

HORNOVLTAVSKÝ BLEŠIVEC

/ Vážeme mušky / Text: Vít Misar / Foto: Pavel Patočka

V současné době lovíme nejvíce se zlatohlavými (tungstenovými) nymfami a pomalu zapomínáme na nymfy, které českou mušku proslavily ve světě – na tzv. „bobše“ (anglicky „czech nymph“).

Tyhle mušky jsou (zvláště na lipany) jednou z nejúčinnějších zbraní. Na vodách s převažujícím výskytem lipana (v případě nymfového chytání) používám většinou dvě mušky blešivcového typu a „zlatou hlavu“ umisťuji jako poslední mušku na návazci.  Nemusí to být pravidlem, protože se vyrábí různé barevné modifikace hlaviček, ať už kovové (stříbrná, měděná apod.) nebo pastelové (žlutá, oranžová, růžová, luminiscenční).

S představovaným vzorem slavím na horní Vltavě úspěchy skoro 20 let. Mušku vážu v několika variantách. Ta úplně první byla velmi jednoduchá.

Tělíčko bylo v podstatě stejné, ale bez fialového srdíčka, které mušku oživuje. Materiál použitý na dabing byl jiný, základ tvořil obarvený králík. Na hřbítky jsem původně používal výřez z letkových nebo ocasních per různých ptáků.  Později (někdy začátkem 90. let) jsme hřbítky vázali pomocí slupek ze salámu! Posledním hitem byly barvené vynilové rukavice, které používám dodnes, i když na trhu je už ohromný výběr různých fólií a pásků.

Konstrukce a náhrady

Tělíčko obvykle vážu z podsady nutrie, ale stejně dobře se hodí srst z ondatry, vydry, norka nebo bobra. Podsadu zbavuji pesíků a následně rozčesávám. Lze použít i srst zajíce či králíka, ale chlupy postrádají dutost a tím pádem i správný lom světla. Syntetické materiály na tělíčko nepoužívám.

Srdíčko – nejlépe se mi osvědčil přírodní dabing z vodních zvířat. Používám různé barevné variace od světle starorůžové, přes růžovofialovou po světlejší fialovou. Zkoušel jsem přírodní materiály nahradit syntetickým dabingem - mikroflešem, SLF i andělskými vlasy. V čisté vodě horní Vltavy se mi většinou mušky se „syntetikou“ neosvědčily, až na výjimky, kdy tekla větší, mírně zkalená voda.

Hruď vážu z dabingu smíchaného z vačice a mikrofleše (odzkoušeno jako nejlepší varianta). Pozor – muška do čisté vody by neměla být příliš výrazná, a proto přidávám 1 díl mikrofleše na 3 díly vačice. Lze vázat i z dalších materiálů, jako je např. zajíc nebo americká veverka. Rovněž mikrofleš můžeme nahradit např. SLF nebo LITE BRITE.

Spodní kroužkování používám měděný drát přiměřené tloušťky. Lze nahradit i drátkem zlatým nebo stříbrným. Vlasec na horní kroužkování ničím nenahrazuji. Univerzálně používám průměr 0,12 mm, ale lze přiměřeně ztenčit nebo zesílit.

Hřbítek – nejlépe se hodí vynilový pásek nebo podobný materiál. Nehodí se lesklé hřbety (Spectraflash, Pearl Scudback).

   Mušku samozřejmě nepoužívám jen na horní Vltavě. Dobře se mi osvědčila na malých čistých řekách po celé ČR.

 

BŘEZNOVKA

Březnovka se už před mnoha lety stala jednou z mých nejoblíbenějších mušek.

ORANŽOVO-ZELENÝ BAŽANTÍ OCAS

Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou.
Naši partneři