Český Rybář

BÍLÁ LURA

/ Vážeme mušky / Text: Vít Misar / Foto: Pavel Patočka

Měsíc září je většinou časem (alespoň u nás v jižních Čechách to platí) vysazování nových ryb do řek a jezer, a to je doba, kdy na čerstvé ryby platí různé lury a všeobecně „veselé mušky“.

 

Vždy hned po vysazení ryby berou ty nejdivočejší vzory a postupně, jak si zvykají na přírodní prostředí a jsou popíchané, přecházejí na vzory přírodní. Náš dnešní vzor nepatří k těm nejdivočejším a zařadil bych ho k přechodu.

Tuto mušku používám jako poslední na návazci, protože je poměrně hodně veliká. Nad ni (doprostřed) přivazuji nejčastěji menší montanu (ne zlatohlavou) anebo zelenou lurku. Na horní přívěs přivazuji bažantí ocas anebo zaječí ouško. Lovím nejčastěji s rychlou intermídou. V tomto případě tahám středně rychle a často měním intenzitu tažení. Když jsou ryby hlouběji ve sloupci, je lepší použít potápivosti 3 až 4. To potom zrychluji tažení mušek a často se mi osvědčilo rychlé tažení ROLLY-POLLY. Záběry bývají prudké, a jak už jsem se zmínil, mušku berou velké ryby, proto používám silnější průměry vlasců (nejčastěji 0,18), ale pokud se vyskytují hodně velké ryby, je lepší použít i silnější vlasec.

Naopak pokud se ryby často ukazují na hladině a neberou pakomáry, chytám s pomalou intermídou za použití jemnějšího vlasce, nejčastěji průměr 0,16. Tahám pomaleji, spíše osmičkami. Tuto mušku lze s úspěchem použít jako streamer na řece, kde najdou uplatnění i větší vzory.

Konstrukce a možné varianty

Háček CZW 260 BL

Vyhovuje tvarem a pevností. Lze nahradit jakýmkoliv pevným tvarově podobným háčkem, například od firem TIEMCO, KAMASAN. Nevýhodou háčků TIEMCO (ale jejich jedinou) je trochu vyšší cena.

Ocásek

Používám bílého králíka. Toho lze nahradit bílými dostatečně dlouhými chlupy z jakéhokoliv zvířete, které zároveň musí být měkké (polární liška, činčila, angorský králík). Také lze použít bílé marabu. Nevýhodou marabu oproti chlupům je menší trvanlivost.

Tělíčko

Používám supersvítivou lametku FLASHABOU MIRAGE. Lze nahradit podobným výrobkem, který však nese jiný obchodní název. Při použití klasických lamet nedosáhneme částečné svítivosti tělíčka, která se je tlumena překryvem z použitého LASER BODYGLASSU. Ten lze nahradit obyčejným BODYGLASSEM, kdy nám vznikne méně výrazná varianta. Naopak pokud chceme mušku ještě více zvýraznit, použijeme materiál LAZER TAPE, který v místě střihu výrazně svítí.

Křídlo

Vážu z bílého kralíka, kterého lze nahradit stejným materiálem jako u ocásku. Pro zvýraznění křídla přivazuji několik vláken sparklerového materiálu POLAR FLASH. Ten lze nahradit opět mnoha syntetickými vlasy. Jako náhražka se mi nejvíc osvědčily perleťové andělské vlasy s načervenalým nádechem. Je dobré nepřehnat množství zvýrazňujících vlasů na křídle.

Hlavička

Žlutozelená vázací nit, několik přelakování opět hodně zředěným lakem.

 

BŘEZNOVKA

Březnovka se už před mnoha lety stala jednou z mých nejoblíbenějších mušek.

ORANŽOVO-ZELENÝ BAŽANTÍ OCAS

Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou.
Naši partneři