Český Rybář

RYBÁŘSKÉ OSOBNOSTI / Ian-Arthur de Sulocki

/ Osobnosti / Text: David Mailland / Foto: Ian-Arthur de Sulocki / Překlad: Ivan Finta

Při mém prvním rybářském výletu do Amazonie jsem se rozhodl, že nebudu nic riskovat. Najal jsem si tudíž věhlasného průvodce, kterého jsem znal z mnoha světových rybářských magazínů.

O několik týdnů později už jsem s tímto vysokým příjemným chlapíkem, který mi připomínal Vincenta Vegu ze slavného filmu Pulp Fiction, popíjel vychlazenou Coca-colu a povídal o rybaření. Několik otázek mi zodpověděl exkluzivně do této rubriky časopisu Český rybář, který se mu mimochodem velice líbil. Tím mužem je rybářský průvodce Ian-Arthur de Sulocki.

Můžeš se trochu představit čtenářům Českého rybáře?

Pokusím se. Od roku 1997 jsem pracoval jako novinář pro některé brazilské rybářské časopisy. Pořádal jsem rybářské závody v příbojovém rybolovu v okolí Rio de Janeira, kde jsem v tu dobu žil, a mé první články byly právě o této rybolovné metodě. Poté jsem začal organizovat rybářské výlety do Pantanalu v Amazonii a můj zájem o sladkovodní rybolov rostl. V roce 1999 začala brazilská vláda tvořit program pro rozvoj sportovního rybolovu (PNDPA), já jsem na něm začal spolupracovat a vydrželo mi to 10 let. Mým úkolem bylo školit místní průvodce v různých rybářských technikách. Přišly nějaké nabídky z různých brazilských televizních rybářských stanic a já začal spolupracovat s TV. Asi po roce už jsem pracoval pro největší brazilský TV kanál Pesca Alternativa.

Byl ses někdy podívat u nás v Evropě?

Zatím ne, ale chystám se tam v lednu příštího roku. Pokusím se ve Francii navázat nějaké užitečné kontakty v průběhu velké rybářské show.

Můžeš mi odpovědět na otázku, co se Ti na rybaření nejvíce líbí?

To není tak složité. Je to rybolov s přáteli a neuvěřitelné útoky pavonů na hladinové nástrahy.

Máš nějakou rybu, kterou nesnášíš?

Opravdu nenávidím zubatice makrelové (dogfish), které útočí na mé nástrahy poblíž těch nejlepších míst pro lov pavonů…, a to i přesto, že jsem držitelem rekordu IGFA, co se zubatic týče (tento dovětek byl provázen širokým zářivým úsměvem… pozn. red.).

Ještě mi prozraď, jak to, že jsi tak podobný Johnu Travoltovi?

Ha, ha, ha. Asi je to trochu pravda, protože nejsi první, kdo se mě na to ptá, včetně USA. Jednou jsem dokonce musel dát autogram mladé japonské fanynce, která nechtěla věřit, že nejsem John, navzdory mému vytrvalému přesvědčování! Plánuji, že se stejně jako on naučím pilotovat Boeing 707, aby iluze byla dokonalá.

Máš nějaké velké rybářské vzory?

Jsem přesvědčen, že nejlepší cestou k rybářským úspěchům jsou samostatnost a jednoduchost. Stále se učím být trpělivý a snažím se co nejvíce porozumět přírodě a vodě na základě zkušeností domorodců žijících na jejích březích. Jsou to lidé, pro které rybolov znamená život. Když jsem začínal rybařit, v Brazílii nebyly žádné rybářské ikony, od kterých bych něco odkoukal. Navíc neexistovala dnes už taková samozřejmost, jakou je internet, takže jsem věděl pramálo o dění kolem vody (to už vůbec nemluvím o rybolovu v cizině) a začátky byly těžké.

V současné době jsi v organizaci IGFA zplnomocněnec pro Brazíli. Můžeš nám prozradit něco víc o své činnosti v ní?

V Brazílii moc lidí tuto organizaci nezná. Mým úkolem je přesvědčovat brazilské rybáře, že ryba je mnohem cennější živá než mrtvá. A to je myslím i zásadní myšlenka této nadnárodní organizace.

Slyšel jsem, že držíš i několik rekordů IGFA…

To ano, ale nic příliš vzrušujícího. Jedná se o místní druhy jako trahira, barbado, manduba (hrbohřbet bezbraný), ladyfish (elops americký) apod. Mým cílem je ale získat rekord, co se pavonů týče (u některých výše jmenovaných druhů se nám nepodařilo zjistit české názvy – zřejmě neexistují... pozn. red.).

Pavoni Ti zjevně učarovali. Jaká je Tvá nejoblíbenější nástraha?

V Brazílii vyráběné Zara Spook a High Roller.

Na závěr se musím zeptat na to, zdali máš pro rybáře lačnící po lovu v Brazílii nějaké zásadní rady či doporučení?

V první řadě musí správně vybrat organizaci a průvodce, protože mnoho lidí v Brazílii pochopilo, že rybolov je může dobře živit, ale se znalostmi sportovního rybolovu je to mnohdy horší. Většinou pak nejsou schopni zorganizovat veškeré kroky (vlastní pobyt, zásobování atd.), které jsou při rybolovu uprostřed amazonské džungle velmi důležité. Pro úspěšný rybolov je dobrý průvodce naprosto nepostradatelný. Proto má rada zní: Prozkoumejte pečlivě internet a pokuste se sehnat co nejvíce informací od rybářů, kteří v Brazílii lovili a byli úspěšní (včetně kontaktů). A nakonec mé finální doporučení – žádná kniha není schopna Amazonii popsat tak, abyste jí porozuměli – aby se tak stalo, musíte tam nějaký čas prožít!

Děkujeme za rozhovor, přejeme mnoho dalších spokojených zákazníků a spoustu úžasných úlovků!

 

Exkluzivně pro časopis Český rybář David Mailland

Kontakt:

Ian-Arthur de Sulocki

E-mail: ian@kaluapesca.com.br

www.kaluapesca.com.br

 

 

ČAS HLADINOVÝCH LOVŮ / Lee Morris

S Lee Morrisem jsme se setkali jednoho dne, který nebyl příliš typický pro lov kaprů z hladiny.

RYBÁŘSKÉ OSOBNOSTI / Emma B Håkonsen

Není to tak dávno, kdy mi v redakčním e-mailu přistálo skromné představení mladé švédsko-nor ...
Naši partneři