Český Rybář

RYBÁŘSKÉ OSOBNOSTI / František Vévoda

/ Osobnosti / Text: Milan Rozsypal / Foto: archiv Františka Vévody

Když se 18. října 1990 rozhodl jeden rybář z Přerova, že začne preparovat lovecké trofeje, ještě netušil, co bude následovat. Díky jeho neutuchajícímu moravskému humoru a zdravému pohledu na svět vybudoval rodinnou firmu Mavep, která je mezi rybáři známa především jako výhradní distributor wobblerů SALMO a prutů SPORTEX.

 

Nebát se věci řešit a umět je správně pojmenovat. Nazývat je takové, jaké jsou. Mít radost i z obyčejných věcí. Nelamentovat nad neúspěchem, ale poučit se z něj. Tak to mne naučil pan František Vévoda.

1. Jak dlouho rybaříte?

Rybařit jsem začal asi v roce 1961. Bylo to s partou kluků z naší ulice. Z počátku to byly ale jen takové výpravy „na pytlácké stezce“. Bydleli jsme totiž v Přerově 50 m od řeky Bečvy. Kousek za domem jsme měli také mlýnský náhon Strhanec. První rybářský prázdninový lístek jsem měl v roce 1964.

2. Kdo Vás k rybaření přivedl?

Parta kluků z ulice a neskutečné množství ryb v řece. U nás v rodině jsme žádného rybáře nikdy neměli - alespoň co já vím.

3. Která z ulovených ryb Vás nejvíc potěšila a proč?

Nemůžu říci, která mě nejvíce potěšila. Bylo jich za ty roky hodně a každý pěkný úlovek má svůj příběh. V roce 1997 jsem byl s partou přátel v Brazílii v přírodním parku Pantanal na řece Cuiabá a hlavní lovnou rybou bylo dorádo. První tři dny jsme nemohli nic chytit, říkal jsem svému německému kamarádovi, ať změníme dobu lovu, že to není možné, ale on mi odpověděl: „Franta, to není možné, protože moji klienti z Německa si zaplatili tento výjezd a striktně vyžadují Frühstück, Mittagessen und Abendessen!“ Povídám: „Michale, já tu zůstanu se svým průvodcem přes oběd, někdy to žrát musí!“ Zůstal jsem sám s průvodcem a kolem poledne se naskytla neskutečná podívaná. Kolem mě dokola začaly vyskakovat ryby (skaláři) v kolech o průměru až 5 m a skoro 1m do výšky. Začala lovit doráda! Naježila se mi srst jak kocourovi, který se dívá pitbulovi do očí a za sebou má 10m zeď. Nastražil jsem 15cm skalára a šup to mezi ně. Nečekal jsem ani minutu. Okamžitý záběr a zásek! Doráda jsou neuvěřitelní bojovníci – vyskakují i přes metr nad hladinu. Jeden skok následuje za druhým. Parádní souboj! Za hodinu jsem jich chytil pět. Dvě doráda jsem vzal na ukázku na naši doprovodnou loď. Největší dorádo mělo tak 9 kg. Když to viděli moji rybářští kolegové z Německa, tak jim spadla brada, vypadly zuby a mně bylo báječně. No a potom jsem měl jeden neobvyklý úlovek. Na přívlač jsem chytil pintado, což je druh místního sumce, který se mi zamotal do větví. Než jsem ho za pár minut vymotal, tak už jsem vytáhl jen hlavu s kostrou ožranou od piraní.

4. Je jen velmi málo rybářů, jejichž koníček je tak výrazně spojen i s jejich prací. U Vás tomu tak opravdu je. Můžete nám prosím k tomu něco říci?

Obchodovat s rybářskými potřebami jsem začal už v 80. letech. Tehdy se zboží vozilo hlavně z Maďarska. Jako rybář jsem ho také sám potřeboval. V té době vrcholila zlatá éra Mušovských jezer. Každý rybář, který sem zavítal, se neobešel bez „sedmdesátek“ (velkokapacitních) navijáků a 200g „bald“ (prutů). Tak jsem spojil koníčka se zaměstnáním.

5. Která z Vašich nástrah je nejoblíbenější? Máte nějakou zvláštní příhodu nebo zkušenost s rybolovem na tuto nástrahu?

Co se týká kaprařiny, je mou nejoblíbenější nástrahou kukuřice. Na Mušově jsem na ni chytil 2 kapry 18 a 18,5 kg. To vše během jedné hodiny. Jako živou nástrahu na dravé ryby mám nejraději oukleje a karasy. Na velkého karasa jsem ulovil na Mušově sumce 43 kg.

Na přívlač rád používám wobblery Salmo - Pike, Hornet, Slider a Perch. Z gumových nástrah upřednostňuji kopyta v kombinaci s 30-50 g těžkými jigovými hlavami. V loňském roce jsem díky těmto nástrahám přelstil i candáty okolo 90 cm.

6. Myslíte si, že spojení práce a rybaření má vliv na Vaše rybářské úspěchy?

Myslím si, že ano, protože se setkávám s novými technologiemi v rybaření. Poznávám nové trendy ve vývoji rybářského nářadí. Seznamuji se s novými nástrahami a také se způsobem lovu na tyto novinky.

7. Co je rozhodující pro opravdové rybáře?

Klid a pohoda. Umění přečíst si vodu. Vědět, co jdu lovit, a připravit se na to. A k tomu patří i ta naše slivovice nebo dobré vínečko.

8. Jaká je Vaše rada nebo doporučení pro rybáře, aby byli úspěšnější?

Asi to bude otřepané, ale myslím si, že velice důležité je poslouchat zkušené rybáře a nebát se nových technik rybolovu. A když něco nevím, tak se zeptám. Já to tak dělám neustále.

9. Co byste chtěl vzkázat nebo popřát všem rybářům?

Co bych tak asi mohl popřát: Vody plné ryb, 10 kormoránů v celé ČR, pohodu a vánek.

 

Za poskytnutý rozhovor a materiály děkuje panu Františku Vévodovi

Milan Rozsypal

 

ROZHOVOR O PŘÍRODĚ A RYBAŘENÍ S DANUŠÍ NERUDOVOU

Jméno ekonomky a vysokoškolské pedagožky Danuše Nerudové se ve veřejném prostoru skloňuje stále ...

ČAS HLADINOVÝCH LOVŮ / Lee Morris

S Lee Morrisem jsme se setkali jednoho dne, který nebyl příliš typický pro lov kaprů z hladiny.
Naši partneři