Český Rybář

Rubrika

Feeder

Filtrování obsahu

Není směs jako směs, a pokud se v nich máme alespoň trochu orientovat, pak bychom si je měli rozdělit do několika skupin, se kterými můžeme dále pracovat. Nejprve se zaměříme na kvalitu a cenu směsí.

 

Lov feederem a vnadění jsou spolu pevně spojeny. Obzvláště lov pomocí krmítka je neodmyslitelnou součástí feederového chytání. Feeder a krmítko to je klasika, ale vzhledem k tomu, že jiný způsob vnadění může být někdy mnohem efektivnější, je třeba ovládat také vnadění rukou a samozřejmě i prakem, pokud lovíme ve větších vzdálenostech od břehu.

 

Mohlo by se zdát, že feeder a lov v noci nejdou příliš dohromady, ale to je docela velký omyl. Jsou způsoby, jak se přizpůsobit tmě a žádný záběr nepropást. Rybáři lovící feederem se v podstatě dělí na tři tábory. Ti první v noci v podstatě nikdy nechytají a není to tím, že by měli s feederem nějaké problémy, ale proto, že v noci prostě neloví za žádných okolností.

 

Každý by se chtěl posunout v rybařině dál, ale ne každý je ochoten vybočit ze svých zaběhlých zvyklostí a vyzkoušet něco nového. Jenže právě nové věci Vám ukážou a rozšíří nové obzory, čímž pokročíte zase o kousíček vpřed. V rybařině je stále co zlepšovat a s čím experimentovat. Můžete zkoušet vše od prutů přes navijáky po vlasce a háčky.

 

Některým úsekům na řekách se rybáři úmyslně vyhýbají. Jsou to nejčastěji místa s mnoha vázkami (což je zcela pochopitelné, protože chceme především rybařit a ne neustále navazovat háčky a krmítka), ale také silné proudy. Jenže vyhýbat se proudům je zcela jistě chyba, neboť právě v nich můžeme ulovit mnoho krásných ryb.

 

Feeder a vzdálenost, ve které se s ním dá účinně lovit, je neustále diskutované téma. Názory se samozřejmě různí. Někdo tvrdí, že feeder je určen vysloveně k lovu na krátké vzdálenosti, jiní to nevidí tak stroze a já se řadím právě k této skupině. Mnohokrát jsem si totiž vyzkoušel, že se s feederem dá účinně lovit až tam, kam jste tímto prutem schopni své nástrahy nahodit.

 

Být správně a vhodně vybavený a k tomu nabitý teorií je fajn, ale ani to není zdaleka všechno, co Vás přivede k úlovku. Rybám je naprosto jedno, jaké náčiní máte, co víte a co si myslíte. Je zajímá pouze nástraha, a pokud není zrovna přivázána k jeřábnickému lanu, tak na ni zaberou - mají-li hlad a zaujme je.

 

Když rybář řekne: „Namíchal jsem krmení,“ pak to není věta hodná zvláštního komentáře, ale všichni víme, že se jedná o téma, o kterém se můžeme sáhodlouze bavit a diskuse nebude mít konce. Jen si vezměte kolik druhů krmení a od kolika výrobců můžete dnes mít, nemluvě o stovkách dipů, posilovačů a komponentů.

 

Feederové pruty a krmítka k sobě neodmyslitelně patří a řekne-li se v současné době – feederové krmítko - pak má jistě každý představu, o čem se mluví. Jenže - vždycky to nemusí být až tak úplně pravda.

 

Jako kluk, který ještě nechodil ani do školy, jsem začínal na naší vesnické louži se špulkou vlasce v ruce, korkovou zátkou a zahnutým špendlíkem. Nad takovou výbavou se dnešní chlapci musí pousmát, ale tenkrát to tak prostě bylo.

 

V minulém díle našeho seriálu o feederu jsem tak trochu nastínil problematiku vlasců spojených s touto rybolovnou technikou. V této souvislosti samozřejmě nemohu opomenout navijáky, které v případě feederu vybíráme obzvláště pečlivě, neboť feederový naviják toho musí vydržet opravdu hodně.

 

Bez dobrého vlasce si v podstatě dnešní rybařinu nedovedeme vůbec představit. Vlasec používáme při všech rybolovných způsobech včetně muškaření. Proč je pro nás vlasec tak důležitý? To není otázka, nad kterou bychom se museli dlouho zamýšlet.

 

Feederových špiček je jako máku a podobají se jedna druhé jako vejce vejci. Někteří výrobci je od sebe odlišují barevně, jiní to řeší popisky. Je to sice dobré, neboť na první pohled víte, o jak tvrdou špičku se jedná, ovšem o špičce jako takové to nevypovídá zhola nic.

 

Spousta věcí vypadá na první pohled, jako by byly totožné, ale není tomu tak. Například to, že mají dva rybářské pruty stejný průměr blanku, jsou stejně dlouhé, a dokonce mají i stejnou odhozovou hmotnost, ani zdaleka neznamená, že se budou chovat stejně.

 

Některé feederové koncové sestavy mohou být komplikovanější a často se zde spojují nejen rozdílné průměry vlasců (což může vést k nepříjemnému zamotávání), ale také vlasce s pletenkami. Mnohdy si dáme tu práci a zkoušíme ledacos nového.

 

Mnoho kolegů chytajících s feederem feederovou gumu nepoužívá a považuje ji za zbytečnou. Já naopak tvrdím, že je jednou z nezbytných věcí pro jemné feederové rybaření a používám ji velmi často.

 

Klasický lov feederem je v dnešní době dobře známý většině sportovních rybářů a vybudoval si svou pevnou pozici mezi ostatními rybolovnými technikami. Lov feederem je vynikající způsob, jak lovit ryby, a dá se využít v mnoha situacích.

 

Především zkušení lovci kaprů na položenou dobře vědí, že někdy funguje koncová sestava průběžná a jindy je mnohem výhodnější použít sestavu, jejíž zátěž je pořádně těžká, na vlasci proti pohybu zafixovaná, to vše v kombinaci s nástrahou umístěnou mimo háček.

 

Mnoho méně zkušených rybářů je přesvědčeno o tom, že pokud budou chytat na dva návazce, uloví tak více ryb. Když budou lovit dvěma pruty a na každém budou mít povolené dva návazce s jednoduchými háčky, tak si jednoduše spočítají, že čtyři háčky jsou více než dva a na čtyři nástrahy by pak mělo logicky přijít více záběrů.

 

Lov dravých ryb je v plném proudu a Ti, kteří propadli kouzlu lovu feederem, většinou stojí stranou tohoto dění. Nějak se jim nechce čekat na záběr dravé ryby. Zvykli si chytat rybu za rybou a s dravci to tak snadno nejde.

01 02 03
Naši partneři