Český Rybář

FEEDER / Jak si vybrat feederový prut

/ Feeder / Text: Milan Tychler / Foto: autor

Spousta věcí vypadá na první pohled, jako by byly totožné, ale není tomu tak. Například to, že mají dva rybářské pruty stejný průměr blanku, jsou stejně dlouhé, a dokonce mají i stejnou odhozovou hmotnost, ani zdaleka neznamená, že se budou chovat stejně.

 

U rybářského prutu nejsou jeho vlastnosti jednoznačně dány ani délkou, ani udávanou odhozovou hmotností, nýbrž materiálem, ze kterého je prut vyroben, a tloušťkou jeho stěny. Právě díky tomu se můžeme setkat s takovým množstvím rybářských prutů s různými vlastnostmi a můžeme si vybrat takový prut, který našim potřebám nejvíce vyhovuje. Opravdu je z čeho vybírat. Na jednu stranu je to dobře, ale na stranu druhou je třeba říci, že především rybářům méně zkušeným to trochu komplikuje život, neboť se často dostávají do nerozhodné situace při výběru a nákupu prutu. Je jasné, že nikdo nechce udělat chybu, zejména když hodlá utratit větší částku peněz, a tak samozřejmě hledá rady, kde se dá.

Z feederových prutů se nejčastěji ze všech nakupují a používají pruty typu medium. Jejich obvyklá délka je 360 cm a odhozová hmotnost se pohybuje mezi 80 až 100 g. Je to z toho důvodu, že pravě tento typ prutu má nejširší využití ze všech možných feederových prutů, je možné jej použít v mnoha situacích a na většině našich vod. Lze jím lovit jak drobné, tak i poměrně velké ryby, a to mnoha rybářům zcela vyhovuje. Obstojíte s ním jak na stojatých, tak na tekoucích vodách. Jenže v současné době u nás nabízí feederové pruty odhadem 15-20 výrobců. Typický medium prut v délce okolo 360 cm s odhozovou hmotností do 100 g nabízí každý z nich, a to někdy i v několika možných provedeních. Vezmu-li za příklad třeba firmu Shimano, tak právě tento výrobce nabízí v současné době na českém trhu 8 různých prutů typu medium. Každý je jiný. Jsou z odlišných materiálů, liší se vybaveností a komfortností, všechny odvedou skvěle svou práci, ale každý z nich se chová poněkud jinak. Podobně jsou na tom i ostatní výrobci. Jejich nabídka sice není až tak široká, ale stačí na to, aby Vám všichni dohromady pořádně zamotali hlavu. Drtivé většině těch, kteří začnou pokukovat po feederovém prutu, se doporučuje právě medium prut pro jeho široké využití, a je to tak správně. Pruty typu light a jemnější, a naopak heavy a ještě tužší už jsou celkem speciální pruty, a ty by měly přijít na scénu až později. Ideální je zahájit výuku na běžném standardu a pak se teprve rozhodovat o tom, zda opravdu využijete i speciálnější nářadí. Ovšem nemusí tomu tak být úplně vždycky.

Feederové pruty vybíráme především podle toho, kde s nimi budeme chytat. Jak již bylo řečeno, medium prut je celkem univerzální a vhodný pro většinu vod. To je v pořádku. Ovšem rybář opouštějící například Labe spíše jen výjimečně a jiní chytající jen na malé říčce a místním sotva hektarovém rybníčku, potřebují jiné nářadí. Labi sluší pruty typu heavy a malým vodám pak proutky light. Labe, zvláště má-li trochu větší průtok, Vám ohne medium prut tak, že na špičce nebudete vidět pořádně záběr. Přitom k lovu zdejších cejnů a plotic by to byl prut naprosto dostačující. Prut heavy zde využijete mnohem častěji nejen kvůli lepší signalizaci záběrů, ale také proto, že zde musíte odhazovat poměrně těžké zátěže a krmítka.

Na malých říčkách, a zvláště tam, kde je hodně pobřežních porostů, má kratší light proutek nespornou výhodu. Mnohem lépe se s ním na stísněném prostoru manipuluje, je tu i menší riziko, že s ním při nahazování či zasekávání zavadíte o nějakou větev a poškodíte jej. Ke zdolávání i poměrně velkých ryb naprosto postačí. Light prut dokáže bez větších problémů zvládnout například kapry takové velikosti, jaké opravdu nechytáme každý den. Ovšem s light prutem budeme jen stěží odhazovat třeba 70g krmítka.

Ale vraťme se zpět k prutům typu medium. Jak si vybrat z té záplavy a všech těch reklam, které na nás ze všech stran křičí? V první řadě je nutné uvědomit si, že prvním kritériem, podle kterého vybíráme feederový prut, jsou podmínky, ve kterých s ním budeme lovit. S tím souvisí především to, jak těžké zátěže budeme odhazovat. Dále pak vzdálenost, ve které hodláme lovit, což se týká především stojatých vod, a na řekách pak síla proudu. Musíme samozřejmě počítat i s tím, jak velké a těžké ryby budeme chytat, ale tato otázka, jak již bylo dříve (doufám dost jasně) naznačeno, je víceméně podružná. Musíte vědět to, že v žádné rybářské prodejně v podstatě nenajdete dva stejné medium pruty. Většina prodejců nabízí více značek prutů i navijáků. Když si na prodejně vezmete do ruky dva medium pruty, hned zjistíte, jak se od sebe liší. Nemám teď na mysli ani barvu či typ a tvar rukojeti.

První, co Vás může překvapit, je hmotnost prutu. Jen podle hmotnosti prutu ale nemůžeme hned určit, jak se bude chovat. Některé těžké pruty mohou být hodně tvrdé, ale může tomu být i naprosto opačně. Jde o to, z jakého materiálu je prut vyroben, a také k jakému účelu byl vyroben. I u feederových prutů se tedy musíme smířit s tím, že některé pruty jsou spíše univerzální a jiné poměrně dost speciální. Vykládat o nějakém prutu, že je k ničemu, protože je měkký, je hloupost. Obvykle se jedná o prut speciálně určený k lovu velkých ryb na krátké vzdálenosti. Chcete-li lovit citlivě a velmi jemně (a to je především smyslem feederového lovu) velké ryby, pak nemůžete použít příliš tuhý prut. Velké ryby by Vám jemné vlasce nekompromisně trhaly. Jedině prut měkčí konstrukce a s velkým výkonem může bezpečně podržet velkou rybu zaseknutou nakrátko bez rizika přetržení vlasce nebo vyříznutí menšího háčku z měkké tlamy. Požadavek na takovéto pruty vznesli především angličtí závodníci absolvující stovky závodů na menších vodách zarybněných především kapry. Závodníci musí udržet zaseknutou rybu ve svém vymezeném prostoru a bezpečně ji zdolat. Velmi rychle tedy přišli na to, že s tuhým prutem to prostě není dost dobře možné. Dávají tedy jednoznačně přednost prutům s měkčí páteří. Takový prut však nevyhovuje rybářům preferujícím lov na řekách, zvláště tam, kde voda více proudí. Proud opírající se do vlasce ohne tělo měkkého prutu a špička se tak dostává do nepříznivého úhlu. Nefunguje pak tak, jak má, nýbrž se jen stává jakousi prodlouženou částí vlastního těla prutu. Při záběru se chvěje celý prut, ale špička se pohybuje jen nepatrně. To je naprosto špatně!!! Jediné, co se má při záběru ryby pohybovat, je právě a jen špička, neboť různě silné chvění těla prutu při záběru ryby pohyb na špičce utlumuje. Bylo by ideální mít naprosto tuhé tělo prutu a citlivou špičku, ovšem tohle by nebylo řešení. Tělo se vždycky musí chovat jako rybářský prut, takže musí při zdolávání ryby pracovat, utlumovat výpady a zabraňovat tak přetržení vlasce.

Takže teď nastává doba pro hledání toho správného prutu v poměru k vodě, na které se chystáte lovit. Čím prudší tok a větší vzdálenost, ve které hodláte lovit, tím tužší proutek je třeba. Myslete na to, že čím větší vzdálenost od břehu, tím větší problém se zásekem. Většinou je třeba reagovat na záběr opravdu bleskově a příliš měkký prut Vám v takové situaci příliš neposlouží. Zato při lovu blízko břehu bude naprosto neocenitelný. Situace je tedy taková, že někdy budete mít v tom, co chcete, naprosto jasno, někdy budete trochu hledat a často budete nuceni volit i nějaký ten kompromis. Všechno je však řešitelné.

V loňském roce se na trhu objevily feederové pruty s oválným blankem. Řeklo by se, že je to trochu extravagantní, ale já mohu říci, že tyto pruty jsou naprosto jedinečné a funkční. Byl totiž konečně vyslyšen požadavek – chci prut, se kterým se přesně hází, rychle zasekává a bezpečně zdolávají ryby. Přesně tohle oválná konstrukce blanku poskytuje. V podélné rovině má tento prut tužší páteř, což je výhodné pro přesné hody a zásek. V rovině příčné, kde je prut plošší, je jednoznačně měkčí. Při zdolávání tedy nepumpujeme prutem nahoru a dolů, jak je zvykem, ale rybu táhneme do strany s prutem ve vodorovné (nebo téměř vodorovné) poloze. Tak máme situaci naprosto pod kontrolou. Na měkčím prutu jde ryba z vody jako po másle. Není tedy medium jako medium a nikdo Vás tak nemůže ochudit o možnost sám si vybrat to, co Vám nejvíce sedí. Nenechávejte se nikdy ovlivnit lidmi, kteří radí, aniž by se nejdříve zeptali, kde vlastně budete se svým novým prutem převážně chytat.

 

S JEDNÍM PRUTEM...

Pro rybářské eso Bena Townsenda jsme tentokrát měli zajímavý úkol, a to lovit na neznámé ...

ZÓNA PAREM / zaměřeno na ty největší

Řeka se pomalu a pozvolna klikatí skrze pole. Sedím v zelené trávě, vychutnávám si sluneční ...
Naši partneři