Český Rybář

FEEDER A VŠE O VNADĚNÍ / Pelety a boilie

/ Feeder / Text: Milan Tychler / Foto: autor

Lov feederem má mnoho různých podob. Jeho pomocí můžeme lovit drobnější ryby, ryby větší, a dokonce i ty největší. Mít velkou rybu na prutu je skutečné potěšení, a proto se naším cílem stávají velmi často, respektive - přáli bychom si mít velké ryby na háčku co nejčastěji.

 

Jestliže se chcete specializovat na větší ryby, pak je naprosto nutné změnit strategii vnadění a opustit takovou tu klasiku s krmítkem a vnadicí směsí, která je pro lov feederem běžná. Pomocí sypké provlhčené vnadící směsi dokážeme ulovit mnoho ryb a mezi nimi budou jistě i větší kousky, ovšem tyto směsi lákají velkou spoustu malých ryb, a tím pádem se naše šance na ulovení těch větších rapidně snižují.

Dnes už je všeobecně známo, že větší ryby spolehlivě přilákáme spíše hrubými sousty než jemnější směsí, která sice působí velmi rychle, ale láká drobné ryby. Hrubá sousta v podobě všelijakých semen (jako například kukuřice, pšenice, hrachu), ale také vařených brambor, semena řepky a směsi těchto částic nechávají drobné ryby bez povšimnutí. Zato velkým rybám opravdu imponují. Jestliže budete takto pravidelně vnadit na nějakém místě (a nemusí to být nutně žádné velké krmné kampaně, dvě tři hrsti denně stačí), ryby se rychle naučí toto místo navštěvovat. Jestliže vyberete správně anebo budete předkládat krmení na místě, kudy ryby pravidelně proplouvají, úspěch se dostaví velmi rychle.

Kukuřice a jiný partikl stále bezvadně fungují, ale fenoménem dnešní doby se stávají bezesporu pelety. Finančně nás sice zatíží více než zemědělské produkty, ale zato nabízí mnohem více kreativity a poměrně značně rozšiřují spektrum lovených ryb. Zatímco kukuřice vábí kapry a občas nějakou jinou rybu, pomocí pelet můžeme zcela cíleně lovit mnoho dalších druhů zajímavých ryb. Proto se také pelety staly silnou zbraní feederových specialistů. Jejich pomocí lovíme kapry, krásné parmy, trofejní cejny, tlouště, líny, dokonce i plotice a tak bych mohl pokračovat.

Stejně jako pelety používáme i boilie. Pro lov feederem se hodí velikosti do 15 mm. Můžeme samozřejmě použít i větší, ale pak už nemůžeme počítat s větším množstvím záběrů. Velká nástraha působí velmi selektivně a patří do jiné kategorie lovu, než je akční feeder. Proto využíváme velikosti od opravdových „hrášků“ až po zmíněnou „patnáctku“, včetně vzplývavých verzí. Toto droboučké boilie se dá úžasně kombinovat s peletami a s různými variantami se dá doslova kouzlit.

Proč jsou ale pelety a drobné boilie tak úspěšné? Dalo by se o tom dlouho debatovat, mohli bychom vytvořit bezpočet teorií, ale vysvětlení je naprosto jednoduché – tyto nástrahy a současně i návnady jsou vyráběny ze surovin prvotřídní jakosti, jsou nutričně hodnotné a obsahují mnoho složek, které ryby milují. Dlouhým testováním nejlepšími rybáři jsou „laděny“ na své optimální hodnoty, aby se staly co nejúspěšnějšími. Ovšem taková nástraha, která by chytala vždycky a všude, dosud naštěstí neexistuje. Je jen a jen na Vás, abyste si v té záplavě, která čeká na pultech rybářských prodejen, vybrali tu správnou nástrahu pro určitou situaci, roční dobu, teplotu vody a druh ryby. Ano, pelety zaplavují náš trh a začátečníci se v nich absolutně nemusí orientovat. Není jednoduché vybrat si správně a jen těžko můžete hledat nějaké vodítko. Ani podle ceny to úplně nejde. Vyberete-li si však nějaké z dražších pelet, můžete si být jisti, že máte i kvalitu. To naštěstí funguje.

Avšak nikde není zaručeno, že právě tato nástraha bude fungovat například ve studené vodě anebo že bude vhodná k lovu velkých cejnů nebo parem. Mnohdy se z obalu ani nedovíte, jak rychle se pelety rozpouští. Může se Vám dokonce stát, že plavou. Pokud si návod k použití pečlivě nepřečtete, můžete zjistit (až Vám začnou na vodní hladině odplouvat do neznáma), že k přípravě pelet je nutná vakuová pumpa.

Chceme-li si o peletách říci něco více, je třeba vrátit se úplně na začátek a začneme třeba s už zmíněnou kvalitou. Opravdu kvalitní věc vyrobíte jen v případě, že použijete kvalitní suroviny a ty nemusí být právně levné. Ovšem co je to kvalita? Vysoká nutriční hodnota? Trvanlivost? Čerstvost? Atraktivita? V našem případě všechno dohromady, a navíc namícháno do správného a vyváženého poměru tak, aby byl finální výrobek pro ryby co nejvíce zajímavý. A je třeba si uvědomit, že záleží na všech hodnotách, přičemž velmi důležitá je bezesporu čerstvost výrobku. Bez ohledu na množství konzervantů použitých ve výrobě a délku trvanlivosti či doporučené spotřeby výrobku je bezesporu jasné, že čím čerstvější nástrahu použijte, tím lépe bude fungovat. Věřím, že výprodejové ceny mohou být hodně lákavé, ovšem od výrobku starého možná několik let opravdu nic moc nečekejte a nemyslete si, že to doženete nějakým dipem. Ryby mají chuťové smysly mnohem vyvinutější než my. Vy také starou potravinu docela určitě poznáte a stejnou chybu opakovat nebudete. Jak se nejsnáze dostat ke kvalitě? Nakupujte u dobrých prodejců, lepší výrobky jsou tam, kde se zboží v regálech opravdu točí, a nedělejte si zbytečně velké zásoby.

Co se délky rozpadu pelet týká, vždycky byste měli vědět, jak dlouho se rozpadají. Pokud to není na výrobku uvedeno, hned si udělejte jednoduchý test doma ve sklenici nebo někde u vody. Ponořte peletu a sledujte dobu rozpadu. Pelety, které se rozpadnou po několika minutách, Vám velkou službu neudělají. Obyčejně se jedná o ty nejlevnější výrobky a víceméně o obarvené a parfémované slisované šroty. V teplejší vodě se rozpadají takřka okamžitě. Jakmile takové místo najdou drobné ryby, už se jich nezbavíte. Pro vnadění se hodí jen v případě, že je budete míchat s dalšími peletami, které mají mnohem delší dobu rozpadu, a pro nastražení se nehodí prakticky vůbec. Zvláště ne pak drobné pelety. Pro lov větších a velkých ryb jsou nutné pelety s dlouhou dobou rozpadu a hlavně nutričně hodnotné. Moderní a kvalitní výrobky obsahující předtrávené rybí moučky, rybí tuky či esenciální a masné kyseliny jsou pro ryby jistě lákavější než barevné šroty.

Vynikajícím doplňkem je betain. Některé z těchto pelet vydrží ve vodě i několik hodin, než se rozpadnou. Jsou i takové, které ve vodě rychle změknou tak, že se dají normálně nastražit přímo na háček a vydrží dlouhé hodiny beze změny. Jsou tak vyrobeny záměrně. Slouží jako nástraha na háčku i jako vnadidlo.

Většinu pelet ale musíme nastražovat mimo háček pomocí vlasového přívěsu nebo gumičky. Některé už mají z výroby dírku, jiné je třeba propichovat nebo vrtat. Dostaneme i pelety speciálně určené k napíchnutí přímo na háček, ale nejsou určeny pro vnadění. Jsou měkké, nastražíme je snadno, velmi rychle, působí selektivně a ryby je milují.

Vrátím se ještě k peletám pro vnadění. Některé mohou plavat a při jejich přípravě je nutné použít vakuovou pumpu. Vložíte je do nádoby s vodou, vysajete vzduch a teprve pak pelety klesnou ke dnu. Po pěti minutách je slijete a můžete použít pro vnadění. Jiným stačí pro přípravu jen krátké namočení a některé jdou ke dnu hned samy o sobě. Dobré pelety po namočení začnou na povrchu trochu lepit, ale stále zůstávají kompaktní. Dají se tak krásně vložit do krmítka a snadno nahazovat na vnaděné místo. Jsou ideální pro použití s feederem.

Pelety mají také tu výhodu, že je můžeme mít v mnoha velikostech. Od dvoumilimetrových až po „dvacítky“. Pro lov ve spojení s feederem se používají spíše menší velikosti, a to jak na háček, tak pro vnadění. Já mám nejraději pelety do velikosti 10 mm. Velmi často používám mixy různých velikostí. Dobré výsledky přináší lov s větší peletou nad kobercem z malých návnad a také lov s otevřeným krmítkem naplněným method mixem a peletou nastraženou mimo háček na krátkém návazci.

Abych pravdu řekl, před několika lety jsem se nechal peletami ve spojení s feederem doslova unést, ale musím říci, že toho vůbec nelituji. Pelety mi přinesly mnoho krásných ryb, jsou stále po ruce a dá se s nimi dělat mnoho věcí. I když používám ke krmení klasické sypké směsi, nikdy do nich nezapomenu přisypat alespoň menší dávku kvalitních pelet. Mohu je na loviště házet rukou, lopatkou, cobrou, střílet, nahazovat krmítkem, mohu používat PVA materiály a dosud se mi to vždycky vyplatilo. Pelety jsou číslem jedna mezi všemi mými favority.

 

S JEDNÍM PRUTEM...

Pro rybářské eso Bena Townsenda jsme tentokrát měli zajímavý úkol, a to lovit na neznámé ...

ZÓNA PAREM / zaměřeno na ty největší

Řeka se pomalu a pozvolna klikatí skrze pole. Sedím v zelené trávě, vychutnávám si sluneční ...
Naši partneři