Český Rybář

Rubrika

Zajímavosti

Filtrování obsahu

Ve druhé části našeho povídání o trávicí soustavě ryb si nejprve představíme tzv. přídatné trávicí žlázy, tvořené u ryb játry a slinivkou břišní, a poté se zaměříme na specifika výživy a potravního chování ryb – tedy témata, která se bezprostředně dotýkají i nás sportovních rybářů, protože – zjednodušeně řečeno – jen taková ryba, která je ochotna přijímat potravu, se při lovu s udicí stává naší potenciální kořistí.

 

Přesný výklad názvu elektrický agregát přináší česká technická norma ČSN EN 60335-2-86 – je to technické zařízení, které umožňuje zavést do vody elektrický proud pro účely chytání ryb nebo vytváření překážek proti všem ve vodě žijícím organismům. Tato norma také popisuje požadované technické a konstrukční provedení elektrických agregátů.

 

Přijímání, zpracovávání a vylučování potravy patří mezi nejzákladnější životní funkce všech živočichů. Podoba trávicí soustavy se pochopitelně liší podle vyvinutosti organismu a způsobu a typu přijímané potravy.

 

Elektrický agregát patří mezi velmi efektivní zařízení pro lov ryb. Přestože se většina jeho uživatelů domnívá, že se jedná o moderní technické zařízení, které bylo vyvinuto ve druhé polovině dvacátého století, první patent na zařízení pro lov ryb byl udělen již v 80. letech 19. století.

 

V posledních letech si často nahlas stěžuji, že zatímco v době mých rybářských začátků mi chyběly zkušenosti, informace a pořádné vybavení, takže jsem si musel složitě hledat cestu k rybímu bohatství okolních řek, dnes je tomu přesně naopak.

 

Jako je tomu i u jiných živočichů, vznikají také v rybím těle v průběhu metabolických procesů škodlivé zplodiny a nadbytečné látky, kterých se organismus musí zbavit.

 

Tak jsme se zase dočkali prvního z velkých rybářských svátků. Je sice fakt, že ne každý má potřebu ono magické datum v polovině dubna slavit, třeba už proto, že koule a pelety je možno sypat do vody po celý rok, ale přece jen je pstruhové zahájení dnem, na který se těší tisíce milovníků muškaření a přívlače.

 

Krev – tekutina, bez které není života, a srdce - základní životní orgán, který je v přeneseném významu přímo symbolem smyslu a hodnoty naší existence – mít dobré srdce znamená především smysluplně a kvalitně žít.

 

Plotice je pro spoustu českých rybářů jen obyčejná nepříliš zajímavá ryba vhodná snad jen pro nastražení na dravce, případně pro domácí výrobu rybích salátů.

 

Už jako malého kluka mě fascinovaly velké protáhlé siluety stříbrných bojovníků ležérně se vyhřívající na hladině (často jen několik metrů od břehu), které byly k nástrahám okolních rybářů absolutně apatické. Vrcholící léto bylo časem, kdy je nebyl problém zahlédnout. Ba naopak zcela zřetelně vystavovaly své proporce, jako by dávaly najevo svou nedotknutelnost.

 

V našem seriálu, který je věnovaný biologii a anatomii ryb, jsme se mohli už několikrát přesvědčit, že ryby a lidé toho mají společného víc, než se může na první pohled zdát.

 

Možná je to také jedna z Vašich prvních zkušeností s rybou. Blíží se Štědrý den a táta kuchá vánočního kapra. „Pojď si zašlápnout duši,“ říká Vám a jako z maringotky na pouti vytahuje z útrob ryby dva malé „plynové balónky“.

 

Tak tu máme zase zimu, rybářsky nejméně vděčné období. Jako redaktor rybářského serveru mám stesky „kolegů ve zbrani“ denně před očima.

 

Ryba je živý tvor, je nutné se k ní chovat s náležitou dávkou šetrnosti, ohleduplnosti a úcty.“ Já vím – tato věta byla v různých podobách vyřčena či publikována nesčíslněkrát. Jenomže při svých toulkách kolem řek a rybníků bývám bohužel často nechtěným svědkem situací, kdy rybářovo zacházení s rybou postrádá naprosto vše, co má souvztažnost s šetrným a humánním přístupem k úlovku.

 

01 02
Naši partneři