Český Rybář

MOŘSKÝ VLK V CELKU

/ Recepty / Text: Radek Otípka / Foto: Radek Diviš

Ingredience:

  • mořský vlk – 1 ks (jak se říká, na velikosti nezáleží, ale pro 2 osoby alespoň rybu o váze 900 g)
  • olivový olej – 0,5 dcl
  • řepkový olej – 0,5 dcl
  • máslo – 1 lžíce
  • citron
  • bylinky podle chuti
  • sůl
  • pepř

Přátelé, budete se divit, ale připravit rybu v celku je vlastně naprosto jednoduché. 

Jako vždy musíme rybu pořádně očistit a zbavit šupin. Mořský vlk je má velmi jemné, a tak nebude problém se jich zbavit. Já postupuji nožem proti „srsti“. Má to ale malý háček, šupiny létají všemi směry, proto se jich zbavujte v dřezu a pomalu. Jde to opravdu snadno.

Očištěnou rybu osolíme, opepříme na povrchu i v břišní dutině. Já osobně do břicha nic kromě soli a pepře nedávám, ale někteří kuchaři ryby rádi pěchují bylinkami a citronem. Já bylinky přidávám k rybě do rozpáleného oleje při restování a pak pod ni při dopékání v troubě, citron používám jen na ozdobu nebo do citronové majonézy, kterou podávám místo omáčky.

Nyní rozpálíme řepkový olej na nepřilnavé pánvi (její šířka by měla být větší, než je délka ryby) a vložíme mořského vlka. Ihned stáhneme teplotu na polovinu a zvolna restujeme nejdříve na jedné straně, pak přidáme bylinky (tymián, rozmarýn, saturejku, cokoliv vám chutná nebo máte zrovna po ruce), rybu opatrně překlopíme a restujeme na druhé straně. Každou stranu 2–3 minutky, dohněda a dokřupava.

Do trouby rozehřáté na 180 °C dáme rybu i s pánvičkou a přidaným máslem. Pokud by pánev nezvládla teplotu v troubě, přemístíme rybu do pekáčku, na pánvi rozpustíme máslo a pak vše i s bylinkami přelejeme na rybu.

Teď pečeme podle velikosti ryby, 900g ryba bude potřebovat 15–18 minut na 180 °C.

Bílý chléb, citronová nebo česneková majonéza a olivový olej jsou nejlepší přílohy k celé rybě. Chuť pevného bílého masa a výpek na bílém chlebu vám připomene, jaké to bylo třeba loni v Itálii na dovolené.

Dobrou chuť přeje Radek Otípka

KREVETY OBALOVANÉ V PANKO STROUHANCE

Ingredience na 2 porce: neloupané krevety – 200 g tempura – 50 g perlivá voda – 40 ml panko strouhanka grilovac&iacu ...

DUŠENÝ FILET Z CANDÁTA S MEXICKOU PŘÍLOHOU

Ingredience pro 4 osoby: filet z candáta – 720 g černé fazole frijoles – 150 g (nemusí se namáčet) jasmí ...
Naši partneři