Český Rybář

KOMPONENTY K MUŠKAŘSKÉMU BLANKU

/ Muškaření / Text: David Bek / Foto: autor

Nedávno jsem Vám poskytl stručný návod, jak si postavit vlastní muškařský prut v domácích podmínkách. S odstupem času jsem si uvědomil, že mé podání bylo velmi stručné a pro některé rybáře, zajímající se o stavbu prutu, nedostatečné v počtu informací, co se použitých komponentů týče.

 

Rozhodl jsem se v tomto článku podrobněji popsat veškeré použité komponenty a jejich vliv na výslednou akci, hmotnost a vzhled postaveného muškařského prutu.

Mezi nejdůležitější estetické prvky na muškařském prutu patří určitě sedlo. Jeho správným výběrem můžeme podtrhnout celkový dokonalý dojem našeho výrobku. Mnozí rybáři si nechají postavit prut proto, že na něm chtějí mít kvalitnější komponenty, než se nachází na těch továrních. Je to jednoduché - pokud máte ve svém okolí šikovného rodbuildera, nejenže Vám ušetří nějakou tu korunu, ale také postaví prut dle Vašeho estetického cítění. Pak je samozřejmě každá vycházka k vodě radostným zážitkem. Při zadávání požadavků se Vás rodbuilder mezi prvními zeptá na již zmíněné sedlo. V dnešní době je nespočet firem vyrábějících kvalitní sedla, ale i naopak - hodně firem nabízejících méně kvalitní sedla za přijatelnou cenu. Výběr je pouze na Vás a na Vašich finančních prostředcích. Jak jsem již psal výše, pokud se rozhodnete postavit prut či zadat postavení někomu jinému, mějte na paměti, že se na tento výrobek budete dívat každou vycházku k vodě. Přece byste nechtěli po první vycházce litovat ušetřených 500 Kč na hliníkovém sedle, které se Vám postupem času přestane líbit. Výměna je možná, ale jedná se doslova o brutální zákrok, při kterém hrozí i poškození blanku. Proto každý komponent pečlivě promyslete.

Muškařská sedla se rozdělují dle použité vložky a dle materiálu, ze kterého je vyrobeno koncové šroubení. Nyní se podrobněji podíváme na zmíněnou vložku neboli insert. Nejčastěji používaným materiálem je bezesporu dřevo, ale i zde jsou obrovské rozdíly v kvalitě a použitých materiálech. Vložku lze vyhotovit snad z každého druhu dřeva, ale TOP produkty v této kategorii využívají exotických afrických dřevin, které mají po opracování velmi zajímavou strukturu a skladbu barev (viz foto). Tyto inserty jsou finančně dosti nákladné, ale výsledný efekt na hotovém prutu je k nezaplacení. Jedním slovem nádhera, kterou Vám bude každý závidět.

Pro příklad mohu jmenovat několik těchto dřevin jako např. Amboyna, Tulipwood atd. Vyhledejte si je na stránkách výrobce REC components či Struble reel seats. Výše zmíněné dřeviny jsou dosti drahé a špalíček o průměru 2 cm, délky 6 cm může vyjít i na více než 600 Kč. Z levnějších dřevin můžeme sáhnout po ořechu, javoru a jiných pro nás dostupných produktech. Až budete vybírat dřevěný insert, nezapomeňte skloubit barvu dřeva s barvou blanku. Já vím, možná si řeknete, že je to maličkost nevyžadující větší pozornosti, ale není tomu tak. Jak jsem zmínil, estetický dojem nemůžeme opominout. V dnešní době jsou blanky nejčastěji vyráběné v barvách hnědá, modrá, zelená, chilli červená... pokud zvolíte zelený či modrý blank a k němu vyberete světlé dřevo, výsledný kontrast bude nádherný. Podívejte se na stránky výrobců zvučných jmen (jako R. L. Winston), jaké používají kombinace, a nechte se inspirovat. Pokud byste měli chilli papričkový blank (nebo hnědý), bude se k němu hodit dřevěná vložka z Amboyany, která má nádhernou načervenalou barvu. Barevných kombinací je nespočet a záleží pouze na Vašem vkusu.

Vložka může být i z jiného materiálu, než je dřevo (např. z grafitu). V tomto případě se jedná o grafitový váleček o tloušťce stěny cca 2 mm, vyráběný v různých barevných škálách. Sám osobně nyní jeden používám při stavbě mého posledního výtvoru. Jelikož mám zelený blank, přemýšlel jsem, jaký typ insertu zvolit. Světlé dřevo by nebylo špatné, ale jeden prut s touto vložkou už mám, tak jsem dal přednost trochu futuristické formě za použití grafitového sedla v zelené barvě. Myslím, že to nebude vypadat zle. Pokud byste chtěli vidět grafitová muškařská sedla, mrkněte na web výrobce Wayland reel seats.

Nyní bych Vám rád popsal další důležitou část muškařského sedla, a to je šroubení, které slouží k upevnění navijáku na prut. Šroubení se vyrábí jako hliníkové (patří k levnějším variantám) nebo v provedení Nickel Silver. To je mnohem robustnější a myslím si, že díky použitému materiálu (je patrný z názvu) bude podléhat dlouhodobému opotřebení méně než hliníkové. Převlečná matice na šroubení je opět estetický prvek různě ozdobený a vytvarovaný, aby padl do oka potenciálnímu zákazníkovi.

Pokud mohu mluvit za sebe, dávám přednost sedlu Nickel Silver z důvodu vyšší kvality a celkového estetického dojmu. Když se podíváte na tovární pruty, všimnete si, že většina TOP výrobků využívá pouze Nickel Silver a hliníkové varianty používají u nižších tříd svých výrobků i z hlediska snížení ceny. Co se týče barev, u hliníkových sedel se používá celá škála počínaje černou přes modrou, zelenou až po stříbrnou. Myslím si, že výrobci sedel sáhli k právě zmíněným barevným variantám díky dnešnímu trendu barevných muškařských navijáků. Tak mohou uspokojit i nejnáročnějšího zákazníka, požadujícího vytvoření dokonale sladěného náčiní k lovu na umělou mušku. Hliníková sedla se také používají pro muškařské pruty určené k lovu na moři. V dnešní době,

 

kdy je moderní jezdit muškařit do Dánska na mořské pstruhy, je hliníkové sedlo nezbytností. Hliník, jak víme, ve slané vodě neutrpí žádnou chemickou újmou jako ostatní materiály, proto na moře jedině s tímto sedlem.

Korková rukojeť. Tato část muškařského prutu je velmi namáhaná, a proto věnujte výběru velkou pozornost. Raději si připlaťte pár korun navíc za kvalitní korek, než abyste po roce kupovali novou rukojeť, a tím pádem i nové sedlo. Proč to píšu? Je velká pravděpodobnost, že při zakoupení méně kvalitní rukojeti se Vám postupně vydrolí místečka v korku, kde je epoxid s korkovou drtí. Ve finále budete mít nevzhledně vypadající korek plný kráterů. Ano, dá se to opravit rozmíchaným epoxidem s korkovými pilinami, ale ruku na srdce, už to není ono. Kvalitní korková rukojeť se pozná podle toho, že právě těchto vyplněných místeček má co nejméně - nějaké tam budou, ale nesmí jich být moc. Co se týče tvaru rukojeti, je to věc názoru a zvyku každého z nás. Obvykle se u nižších AFTMA používá tzv. doutníkový tvar a u vyšších tzv. americký standard (viz foto).

Pokud byste byli zruční a v jistém slova smyslu odvážní, můžete si koupit samotné korkové kroužky, které si pečlivě vyberete, aby měly co nejméně vad. Po té následuje nasunutí a přilepení kroužků na blank. Necháme nějakou tu hodinu vytvrdnout a můžeme se pustit do náročného procesu frézování rukojeti do požadovaného tvaru. Blank s korkovými kroužky bychom měli upnout např. do vrtačky, která by měla být pěvně ukotvena k pracovní desce. Za vysokých otáček frézujeme a postupně „šuplerou“ kontrolujeme požadované rozměry budoucí rukojeti. K frézování používáme velmi jemný smirkový papír (na začátku můžeme použít o něco hrubší). Osobně nejsem velký příznivec této varianty, protože se jedná o dosti náročný proces, při kterém máte na vytvarování rukojeti pouze jeden jediný pokus. Pokud byste udělali chybu a korek nevyfrézovali do požadovaného tvaru, následuje vše od začátku. Ořezat korek, odříznout sedlo a přitom nepoškodit blank. Má to své klady i zápory. Mezi klady řadím možnost selekce nekvalitních korkových kroužků. Jednoduše řečeno, vyberete si ten nejlepší korek, ze kterého budete mít nádhernou rukojeť bez kosmetických vad. Mezi zápory patří zmíněný náročný proces a riziko znehodnocení korku.

Nyní se podíváme na velmi důležitý funkční prvek, který velmi ovlivňuje výslednou akci a také váhu postaveného prutu, totiž na muškařská očka. Rozdělují se na klasická hadová, jednonožičková nebo jednonožičková s keramickou vložkou. Nebudu Vám zde popisovat, z jakého materiálu jsou vyrobena (sám to nevím), ale spíše Vám nastíním použití toho správného typu oček k lovné metodě. Hadová očka jsou prostě klasika používaná desítky let. U rodbuilderů nejsou hadová očka tak oblíbená jako jednonožičková, protože si s nimi přiděláte více práce. Myslím tím, že při vyvazování a lakování máte o nožičku navíc. Někdo může oponovat tím, že hadová očka mi zpevní blank více než jednonožičková. Ano, je to pravda, ale nesmíme opomenout fakt, že zase budou mnohem těžší. V mém případě jsem zastáncem těch jednonožičkových, a to od firmy REC. Jsou až neuvěřitelně lehká a vyrobená z materiálu, který nemá paměť (když očko na blanku silou ohnu či jinak zdeformuji, vždy se vrátí do původního tvaru a polohy). Firma REC je průkopníkem v nestandardní výrobě muškařských oček.

Mohu také poukázat na jejich naváděcí očko bez keramické vložky (viz foto). Určitě si najde své příznivce i odpůrce, kteří budou tvrdit, že je nevzhledné a esteticky se k jejich blankům nehodí. Osobně ho na svém nejoblíbenějším prutu mám a neměnil bych z jednoduchého důvodu - na tomto očku není, co by se poškodilo. U naváděcího očka s keramickou vložkou se mi několikrát stalo, že mi vložka vypadla, což pro nás znamená vše ořezat, navázat, přelakovat.

Jiná kategorie jsou jednonožičková očka s keramickou vložkou (viz foto). V tomto případě je rozpor rodbuilderů asi největší. Nekteří je bytostně nesnáší, a druzí na ně pějí chválu. Já patřím k těm, kteří je mají v oblibě. Keramická očka jsou těžší než klasická, a proto se nedoporučuje použití u nižších AFTMA (tím myslím 3, 4, 5). Celkově Vám zvýší váhu prutu a rapidně zpomalí jeho akci. U vyšších AFTMA (7, 8 a více), zvláště u prutů s rychlou akcí bych se použití nebál. Možná Vám nepatrně zvýší váhu, ale na akci by to nemělo mít tak velký vliv.

V čem spočívá výhoda použití keramických oček? Hlavně v jejich životnosti. Keramická vložka je hodně odolná a měla by vydržet mnohem déle než klasická drátová očka. Pokud často lovíte streamerem ze břehu, kde se Vám na lajnu zachytává písek a jiné nečistoty, které následně procházejí očky, neváhejte použít keramiku - od toho tady je.

Co říci závěrem? Tímto článkem jsem chtěl čtenáři ještě o něco více přiblížit vlastní stavbu muškařského prutu. Jestli se mi to povedlo, nechám na Vašem posouzení. Lovu zdar!

 

JARNÍ MUŠKAŘENÍ

Letošní zima byla příliš dlouhá... Jezera dost brzy pokryla ledová přikrývka a pak zamrzly i řeky.

MUŠKAŘOVY TOULKY SVĚTEM / Patagonie – nový domov pstruhů v jižním Chile (1. část)

Zatímco v Evropě od listopadu do března vládne zima a většina muškařů si čekání na novou sezonu ...
Naši partneři