Český Rybář

MUŠKAŘOVY TOULKY SVĚTEM / Kam v zimě? (2. část)

/ Muškaření / Text: Zdeněk Edelmann / Foto: www.rybolov.com

Opravdoví fajnšmekři a znalci lovu bonefish je loví pouze v mělčinách (flats). Ostatní způsoby lovu bonefish považují za méněcenné (ale začátečníka jistě potěší, zvlášť když je po půldenním lovu v mělčinách bez kontaktu s rybou...). Pro rybaření v mělčinách a na plážích si rybář musí zakoupit povolení (permisio por pesca deportiva), které vydává kancelář národního parku, případně je zajistí rybářský průvodce.

 

V mělčinách se rybaří výhradně metodou „chyť a pusť“ a vstup do mělčin je povolen pouze pod vedením místního průvodce. S ohledem na příliv/odliv, proudění vody a orientaci v terénu je využití služeb průvodce při pohybu v mělčinách nutností. Z pláží, v okolí písčitých ostrůvků a v přehledných mělčinách s pevným korálovým dnem je možné rybařit i bez průvodce.

Na lov bonefish se z Gran Roque obvykle vyjíždí ráno po sedmé. Po příjezdu lodí na loviště procházejí rybáři mělčiny a za pomoci průvodce vyhledávají jednotlivé skupiny ryb. Motorová loď s řidičem je obvykle čeká na smluveném místě, aby je případně mohla převézt na další loviště. Když se daří, tráví rybáři celé dopoledne na ploše několika hektarů, ale jsou dny, kdy při hledání ryb našlapete po kolena ve vodě i deset kilometrů! Odpolední muškaření, které následuje po obědě a krátké pauze, vytáhne z většiny méně trénovaných muškařů zbytky sil, a když se před západem slunce vracejí okolo páté hodiny zpět na ostrov Gran Roque, jen málokterým zbývá ještě dost sil, aby chvíli dráždili obrovské tarpony, kteří se ve večerních hodinách promenují podél pláže přímo u centra vesnice.

Jaké vybavení je pro lov albul liščích na Los Roques vhodné?

Doporučují se pruty délky 9-10 stop, AFTMA 7-8, kvalitní naviják pro mořské muškaření (brzda navijáku by měla být naprosto spolehlivá, vhodný je i antirevers) s plovoucí šňůrou (nejlépe průhlednou-clear) a nejméně 100 m podkladu. Obvykle se používají průzračné (fluorocarbon) návazcové vlasce 0,28-0,35 mm délky 3 metry s muškami imitujícími potěr, krevety nebo drobné korýše (viz foto). Rychlost a délka výpadů zdolávaných albul a vidlatek je úžasná. Půlmetrová ryba Vám bez potíží vymotá i 50 m backingu! Albuly nejsou velké ryby, ale v jejich případě na velikosti nezáleží – jejich hlavním trumfem je rychlost.

Standardní mušky pro lov bonefish v mělčinách a na plážích jsou následující vzory: Gotcha (perleťová nebo bílá či okrová, háček 4-6), Bonefish Bitter (háček 6-8), Mini Puff a Rasta Puff (bílá, perleťová, růžová, háček 6), Christmas Island Special (růžová, oranžová, bílá, háček 6), Foxee Clouser (okrová, olivová, růžová, háček 6), gummy minnows (plastové rybky perleťové nebo bílo-okrovo-hnědé, háček 6). Zkušení vazači si jistě s radostí připraví mušky vlastní a nám méně šikovným nezbude, než si mušky koupit, což dnes není žádný problém – většina amerických zásilkových obchodů nabízí soupravy mušek určených speciálně pro lov bonefish na Los Roques za velmi rozumné ceny okolo 2 USD (40 Kč) za mušku. Pozor – háčky se v mělčinách rychle ztupí a bývá nutné průběžně je brousit.

A jestli některým muškařům připadá bonefish jako „příliš malá ryba“, pak na ně v souostroví Los Roques čekají i tarponi, kteří dosahují hmotnosti několika desítek kilogramů. To je však úplně jiná liga a o tarponech zase někdy příště.

Ceny na Los Roques

Na Los Roques je v porovnání se zbytkem Venezuely výrazně vyšší cenová úroveň zboží i služeb. Připravte si dostatečnou zásobu bankovek USD v hotovosti. Za ubytování, pronájmy lodí a služby rybářských průvodců jsou obvykle požadovány platby v USD.

Orientační ceny:

Pivo v hospodě: 2-3 USD

Láhev výborného rumu 0,7 l: okolo 10 USD

Oběd v restauraci: od 15 USD

Nocleh v penzionu: 60-300 USD/den

Pronájem motorové lodě s řidičem: od 150 USD/den

Průvodce s lodí: od 300 USD/den

 

JARNÍ MUŠKAŘENÍ

Letošní zima byla příliš dlouhá... Jezera dost brzy pokryla ledová přikrývka a pak zamrzly i řeky.

MUŠKAŘOVY TOULKY SVĚTEM / Patagonie – nový domov pstruhů v jižním Chile (1. část)

Zatímco v Evropě od listopadu do března vládne zima a většina muškařů si čekání na novou sezonu ...
Naši partneři