Český Rybář

BOLEN DRAVÝ NA ÚN HRACHOLUSKY

/ Muškaření / Text: David Bek / Foto: autor

Hracholuská přehrada, nacházející se 20 km od Plzně, tvoří velmi důležitý rybářský revír pro místní rybáře, prahnoucí po nevšedním rybářském zážitku.

 

Já osobně jsem Hracholusky poprvé navštívil před 17 lety při prvních rybářských výletech za naší nejvděčnější rybou - okounem, kterých místní skaliska zasahující do vody ukrývají nespočetné množství.

S postupem času jsem postupně zdokonaloval rybářské techniky a k Hracholuské přehradě jsem se vrátil vyzbrojen muškařskou výbavou, krabičkou plnou streamerů a odhodláním ukořistit nějakého místního bolena dravého. První návštěvy za dravou rybou nebyly nijak valné. Pamatuji si, jak jsem jednoho krásného podzimního dne stál na skalisku poblíž hráze a zkoušel s potápivou lajnou místní okouny a štiky. Den jako vystřižený z pohlednice, ale místním dravcům se prostě nechtělo a já začal pociťovat, že dnes jsem u vody zbytečný. Začal jsem zvažovat, jestli změním místo, nebo rovnou vše zabalím a vyrazím směrem k domovu. Instinkt lovce zvítězil a já pomalým unaveným krokem směřoval blíže k hrázi, kde bych na mělčině mohl narazit na bolena. Když jsem dorazil na místo, spatřil jsem postavičku nahazující mušky do míst, kde jsem chtěl začít lovit. Přistoupil jsem blíž a v muškaři jsem poznal kamaráda, kterého jsem již řadu let neviděl. Pozdravili jsme se a začali si horlivě vyměňovat názory a zkušenosti z dnešního lovu.

Naše řeč začala a skončila u bolena dravého. Kolega prohlédl sestavu, se kterou jsem chytal, a s lišáckým úsměvem řekl: „Tohle místním bolenům nechutná, něco Ti ukážu.“ Z krabičky vytáhl mušku navázanou na háčku č.10, která svým zjevem připomínala chlebovou kůrku. Na první pohled naprosto nevzhledná moucha uvázaná z jelení srsti přírodní barvy, sestříhaná do oválného tvaru připomínajícího rybku. Ocásek z fluo andělských vlasů byl uvázán a sestříhán do tvaru ploutve.

Díval jsem se na ten výtvor s otevřenou pusou a po očku sledoval Míru, jak ho s klidným svědomím navázal na udici. Neuběhlo ani 5 minut, moucha prosvištěla vzduchem a dopadla asi 20 m od nás. Rychlým stahováním muška čeřila vodní hladinu, a proto jsem ji mohl pozorovat po celou dobu vedení. Tím, že byl streamer uvázán z velmi dobře plovoucí jelení srsti, byla tato muška prakticky nepotopitelná a svým chodem připomínala blob. Po nějakém desátem náhozu přišel první záběr a na břeh se podíval bolínek kolem 50 cm. Vše se ještě několikrát opakovalo a postupně jsme zdolali dalších 6 bolenů. Z neúspěšného lovu se rázem stal den plný radosti a nových zážitků.

Jako sestavu jsme použili muškařský prut o délce 275 cm, AFTMA 5, plovoucí nebo intermediální lajnu (velmi důležité pro povrchové vedení nástrahy) a již zmíněnou mušku z jelení srsti. Boleni na Hracholuské přehradě jsou, jen je přelstít tou pravou muškou. Tak hodně štěstí!

 

JARNÍ MUŠKAŘENÍ

Letošní zima byla příliš dlouhá... Jezera dost brzy pokryla ledová přikrývka a pak zamrzly i řeky.

MUŠKAŘOVY TOULKY SVĚTEM / Patagonie – nový domov pstruhů v jižním Chile (1. část)

Zatímco v Evropě od listopadu do března vládne zima a většina muškařů si čekání na novou sezonu ...
Naši partneři