Český Rybář

VÁZACÍ MATERIÁLY / Wolframové kapky

/ Muškaření / Text: Tomáš Vítek / Foto: autor

Wolframové kapky jsou ve světě vázání mušek zajímavou alternativou, která nahrazuje zlaté mosazné nebo wolframové kuličky. Klasické korálky se běžně používají k vázání zlatohlavých nymf, které díky těžké kovové hlavičce rychle vyklesají ke dnu, a ryba je tak má šanci lépe vidět.

 

Vázání takovýchto nymf je poměrně snadné hlavně pro začátečníky, kteří se nemusí stresovat s očky zavázanými vázací nití. To se při vázání zlatohlavých mušek snad stát nemůže, a pokud ano, tak to chce velkou dávku zručnosti.

Wolframové kapky jsou další možností, jak nymfu dobře zatížit - jedná se v podstatě o wolframový korálek, který má tvar kapky s drážkou. Ta se nasadí na háček a při vázání nabízí nespočet dalších možností při vázání. Kapka bohužel na háčku po nasazení příliš nedrží a je potřeba ji zajistit. Osobně jsem zkoušel různé možnosti, jak kapku pevně usadit na háček, a nakonec se mi nejlépe osvědčilo podvázání kapky vázací nití nebo bavlnkou. Tato metoda je velice jednoduchá a je patrná z vázacího postupu. Po nasazení kapky se naváže vázací nit - je lepší použít (alespoň pro podvázání) nějakou silnější. Postupně (tam, kde je kapka umístěna) vyvážete několika oviny místo, do kterého se kapka vsadí. Ta bude na háčku pevně držet po vsazení tam, kde je nit navázána. Ještě lepší variantou je zakápnutí nasazené kapky vteřinovým lepidlem, můžete použít i epoxidovou pryskyřici, ale tím se celý vázací proces podstatně prodlouží. Běžně postačí vteřinové lepidlo. Po tom co se kapka zalepí, je dobré máznout trochu lepidla také na kónickou část kapky a ještě před zaschnutím lepidla si vázací nití na kapce udělat menší základ. Pokud kapku nalepíte a její povrch nebude drsný, tak Vám z ní bude vázací nit klouzat, samozřejmě včetně vázacího materiálu.

Wolfram je celkem tvrdý, takže než jej brousit pilníkem, je mnohem efektivnější namáznout lepidlo nebo lak a potom si vyvázat základ vázací nití. Wolframovou kapku lze použít několika způsoby. Můžete nechat vyčnívat kousek vpředu - potom muška vypadá jako klasická nymfa s korálkem, ale je mnohem těžší než obvykle. Další možností je použít celou kapku nejen jako zátěž, ale jako celou hlavohruď nymfy, přes kterou se potom přetáhnou zárodky křídel. S oblibou tuto techniku používám u bažantích nymf, kde je vzor nesmírně účinný přes léto při lovu pstruhů na řece. S těmito nymfami lovím jako s klasickými vzory na krátkou nebo dlouhou nymfu, popřípadě francouzský návazec.

Wolframové kapky jsou podstatně dražší než běžné kuličky a díky podvázání a dolepování na háček je sice celý vázací postup náročnější a delší, ale určitě se vyplatí zainvestovat trochu času i peněz a několik takových nymf si na příští sezonu navázat. Myslím, že se Vám budou určitě hodit a zpestříte si krabičku dalšími typy mušek.

Dnes si ukážeme postup, jak správně kapku na háček upevnit, a postup na vázání jednoduché bažantí nymfy, která je jednou z nejuniverzálněji použitelných mušek. Díky svému přírodnímu zbarvení ji můžete použít téměř kdykoli a kdekoli. Samozřejmě že variant mušek, u kterých se dá zlatá kapka použít, je nespočet. Jde o to, správně ji umístit na háček, a pak už je jen na Vás, jaký vzor navážete, popřípadě jaký si vymyslíte.

 

JARNÍ MUŠKAŘENÍ

Letošní zima byla příliš dlouhá... Jezera dost brzy pokryla ledová přikrývka a pak zamrzly i řeky.

MUŠKAŘOVY TOULKY SVĚTEM / Patagonie – nový domov pstruhů v jižním Chile (1. část)

Zatímco v Evropě od listopadu do března vládne zima a většina muškařů si čekání na novou sezonu ...
Naši partneři