Český Rybář

Rubrika

Kapři

Filtrování obsahu

Při chytání kaprů jsou háčky jednou z nejdůležitějších částí mozaiky, která vede k úspěšnému zdolání ryby. Mnohdy s nimi nemáte žádný problém a co zaseknete, to drží, jindy ale ryby začnou padat i z osvědčených tvarů, velikostí a montáží. Občas se s tím setká každý rybář. Co dělat v takovém případě, si řekneme v tomto článku.

 

Když jsem před několika lety četl články Ardyho Weltkampa nebo Tima Paisleyho o masivním vnadění na Radutě - které jim přineslo obrovské množství ryb včetně (v té době) světového rekordu uloveného tímto skvělým anglickým kaprařským veteránem – začal jsem přemýšlet o jeho využití ve specifických podmínkách, se kterými jsem často konfrontován... totiž při závodech.

 

Když jsem se před několika lety stal členem nového rybářského spolku, přišla spolu s tím možnost nově lovit na dvou malých pískovnách. Oba revíry se mohou pochlubit velmi dobrým stavem kaprů. Při prvotních obhlídkách nových vod jsem si všiml, že kapři se z 90 % zdržují v bezprostřední blízkosti břehů, na hranách těchto velmi hlubokých jezer.

 

Při jedné z mých nedávných rybářských vyjížděk jsem začal přemýšlet o způsobu lovu, který je mi velmi blízký, a pokud to podmínky u vody dovolují, praktikuji ho dosti často. Jedná se o lov kaprů v pobřežních partiích revírů. Kladl jsem si otázky související s lovem touto metodou, postupně vzpomínal na minulé zážitky a hledal odpovědi využitelné v dalším rybářském životě.

 

Pelety jsou při lovu kaprů jednou z nejúspěšnějších návnad a nástrah posledního desetiletí. V čem spočívá jejich účinnost? S jakými druhy pelet se můžete setkat? Jaké mají výhody a nevýhody? Jaké je jejich optimální použití?

 

Občas mne přepadnou myšlenky, ve kterých hledám odpovědi na různé otázky spojené s lovem mých milovaných kaprů. Na jednu z nich, týkající se univerzálnosti nástrahy, jsem dlouho zvažoval odpověď.

 

S touto otázkou si určitě nemálo rybářů láme hlavu. Znáte to. Navnadíte a čekáte na záběr. Nad Vaším lovištěm se začnou dělat kruhy, sem tam vystoupí bubliny od ryjících kaprů, sem tam i nějaký vyskočí.

 

Hned na úvod bych chtěl podotknout, že každý rybář (včetně nás "kaprařů") chytající způsobem, při kterém je pro zvýšení šance na ulovení ryby vhodné použít vnadění, má určitě své osvědčené praktiky, krmné směsi i taktiku lovu.

 

Už se to blíží. Přihlášky na závody jsou podané. Postupně se dozvídáme, zdali je ještě místo ve startovním poli a jestli máme šanci se do něj zařadit. Přemýšlíme o různých nástrahách, pozorně sledujeme přicházející novinky, rozebíráme taktiku - hledáme cestu, jak uspět.

 

Boilie – slovo, které se v současné rybářské (a zvláště té kaprařské) terminologii používá častěji než slova udice nebo naviják. Boilie předběhlo o pořádný kus cesty legendární nástrahy, jakými jsou kukuřice, hrách, těsta či rousnice.

 

Ve vodě rozpustné PVA materiály se v kaprařině používají již několik let. I mezi našimi rybáři jsou velmi oblíbené. Někdo je dává na udici při nahazování, jiní je nasazují i při vyvážení.

 

Sedím na stoličce v bivaku a mozek pracuje na plné obrátky, aby vyřešil nastalou situaci. Před sebou mám koberec návnad vytvořený z několika stovek kuliček boilie. Jak chci zaujmout ryby svou nástrahou v takovém množství? Času není nazbyt a já chci chytit rybu co nejrychleji. Jak a čím zvýším atraktivitu nástrahy?

 

Postupně se mezi rybáři staly velmi populární speciálně vytvořené háčkové nástrahy ve tvaru pelety a mnohé firmy je, vzhledem ke zvýšené poptávce, zařadily do svého výrobního programu. Momentálně se s nimi můžeme běžně setkat na pultech rybářských prodejen a jejich popularita vzrůstá.

 

Tento systém montáže patří mezi lovci kaprů k nejpoužívanějším. Stále se ale setkávám s otázkami, jakým způsobem tuto kompletní sestavu vytvořit. Nosným materiálem je pletená šňůra s olověným jádrem. Raději volím hrubší materiál, a to X-Core 45 lb, který je hustě splétaný, těžší a velmi dobře se s ním pracuje při vytváření koncových smyček.

 

Ještě před několika lety byly závodění a lov kaprů spojovány pouze s tzv. gulášovými závody. Tato (obvykle jednodenní) klání byla často náročnější na koordinaci pohybů po notných dávkách alkoholu, který byl rozvážen závodníkům podél vody, než na samotnou přípravu a výkon během lovu. Vyhrál každý, kdo odešel po svých, bez újmy na zdraví či své výbavě.

 

Odkdy člověk používá přírodní aromatické látky? Pravděpodobně od doby, kdy vymyslel hrnec, což mohlo být v době neolitu. Později se tyto vzácné a výjimečné plodiny používaly i místo peněz. Francouzi si museli počkat až na 16. století, než se jeden z nich odvážil zaútočit na více než stoletý holandský monopol na dovoz koření z Indie a Cejlonu.

 

Tato montáž nám při použití dvou základních součástí (fluokarbonový materiál Stiff Line a háček SB 300LS s prodlouženým ramínkem) vytvoří komplet, který kapři na našich vodách s určitostí ještě neprokoukli. Stiff Line je ve střední části jednoduše rozdělen na dva díly, které jsou spojeny pomocí kroužku a zajištěny proti vyvlečení dvojitým uzlem.

 

Tato montáž je vytvořená z měkké, velmi tenké, ale přitom (díky hustému splétání a pevným vláknům) vysoce odolné pletené šňůry Granity a rybáři velmi často používaného háčku s prodlouženým ramínkem SB 300. Díky pevným materiálům je možné ji použít i v těch nejnáročnějších podmínkách.

 

Nepatřím zrovna mezi ty rybáře, kteří připisují úspěšnost výhradně jen nástrahám, ale v případě našich výsledků na závodech je považuji za jedno z nejžhavějších želízek v ohni. Ty, kteří teď čekají, že odhalím nebo doporučím nějakou zázračnou kuličku, se kterou budou vždy a všude na vrcholu, asi zklamu.

 

V poslední době se stal kombinovaný návazec fluorocarbon - pletená šňůra mezi kapraři velmi populární. Konstrukce tohoto návazce těží z výhod materiálu Stiff Line, který je dostatečně tuhý, čímž eliminuje vytváření nežádoucích pavučin kolem zátěže, což hrozí u podobných montáží s delší fluorocarbonovou částí u měkčích materiálů (včetně tenkého fluorocarbonu).

 

01 02 03 04
Naši partneři